Arpacık Nasıl Tedavi Edilir? NEDENLERİ ve EVDE DOĞAL YÖNTEMLER

Arpacık Nasıl Tedavi Edilir? NEDENLERİ ve EVDE DOĞAL YÖNTEMLER

Göz rahatsızlıklarından olan Arpacık konusunda değineceğiz. Arpacık nasıl geçer ? sorusuna çözüm yöntemlerini paylaşarak evde arpacık tedavisi konusunda bilgilendirme yapacağız. Ek olarak arpacık neden olur, arpacık nedir, arpacık belirtileri, arpacık tedavisi gibi tüm konulara değineceğim.

Arpacık Hastalığı Nedir?

Arpacık, mikropların çeşitli nedenlerle çoğalması ile göz kapakları veya göz çevresinde meydana gelen enfeksiyondur. Arpacık türlerinden kimisi gözü rahatsız çok rahatsız edebilirken bazı arpaçık türleri kısa sürede kendiliğinden iyileşebilir. Çoğunlukla göz içerisinde göz pınarlarına yakın yerlerde veya göz kapağı altında arpaçık oluşur.

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Arpacık belirtileri ilk başlarda hafif bir acı ile anlaşılır. Kısacası gözünüzü her kırptığınız göz kapağında ince bir acı ihissedilir. Bu durum Arpacık başlangıcıdır. Bu durumda aynaya bakarsanız kirpiklerinizin hemen altında küçük bir et beni gibi şişlik farketmeniz olasılık dahilindedir.

Arpacık hastalığının başlangıcı olan bu şişlik( genelde kırmızılık olur) biraz ağrılı hissedilebilir. Zaman içerisinde

 • gözde ağrı hissetme
 • batma hissetme
 • kaşıntı
 • göz sulanması
 • göz kızarıklığı

gibi belirtiler ile varlığını belli eder. Aynaya baktığınız zaman Arpacık farkedilir. Nadir de olsa göz kapağının alt tarafında oluştuğu için aynada baktığınızda bu arpacığı farkedememe ihtimali mevcuttur.

Arpacık Problemi Neden Meydana Gelir?

Arpacığın yüzlerce nedeni solsada bu yazıda temel nedenlerinden bahsedeceğiz. Listelediğimiz arpaçık nedenleri en çok görülenden en az görülene doğru sıralıyoruz.

 1. İyi Temizlenmeyen Makyaj: Makyaj iyi temizlenmediği zaman göz mikrop kapar ve arpacık oluşabilir.
 2. Bazı İlaçlar: Bağışıklık sisteminin zayıflaması veya bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç v.b. şeylerden dolayı arpacık oluşabilir.
 3. Alerji: Mevsimsel alerjilerden dolayı
 4. Yaş: Ergenlik döneminden ötürü
 5. Yaşam Koşulları: Streste dolayı
 6. Beslenme Koşulları: Yağlı beslenmekten dolayı
 7. Vitamin: Vitamin eksikliğinden dolayı
 8. Mikrop Kapması: Göz kapağındaki yağ bezelerinde oluşan enfeksiyondan dolayı

Evde Arpacık Nasıl Geçer?

Arpaccık doğal yöntemlerin yanında isterseniz ilaç tedavisi ile şifa bulacağınız bir hastalıktır. Kısa Arpacık tedavisi hem ilaçlar ile hemde evde uygulanabilecek doğal çözümler ile tedavi edilebilir. Doğal arpacık tedavisi olarak evde yapabileceğiniz en iyi çözümleri sizlere ulaştırarak şifa bulmanızı arzu etmekteyiz.

1- Süt ve Zerdeçal ile Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık özünde insana rahatsızlık veren göz mantarıdır. Zedeçal bitkinin kökünde mevcut olan anti mantar bileşenleri sayesinde vücutta tedavi edilebilir. Gün içerisinde süt içerisine bir miktar zencefil karıştırıp içerseniz hem arpacığın iyileşme süresini hızlandırmış hemde zerdeçal kökünün, arpacık şişliğini indirdiğini ve tedavi ettiğini göreceksiniz.

Toparlayacak olursak, zerdeçallı süt, arpacığın iyileşme sürecini hızlandıracak ve geçmesi için anti mantar etkisini gösterecektir.

2-Sıcak Bez Basmak ile Arpacık Nasıl Geçer?

Temiz ve pamuklu bir bezi, sıcak su içerisine basıp, iyice suyunu sıkın. Bu nemli ve sıcak bezi arpacık üstünde yaklaşık 10-15 dakika tutun. Bu işlemi günde 4-5 kere tekrarlayabilirsiniz. Arpacık üzerine sıcak kompres yapmak hem arpacık iltihabının çabuk tahliye olmasını hemde gözün rahatlamasını sağlayacaktır.

Sıcak Bez ile Arpacık Tedavisi

3-Maydanoz ile Arpacık Nasıl Geçer?

Yapmanız gereken 1 demet maydanozu yaklaşık 10 dakika sıcak su içerisinde bekletin. Bekleme süresi sonunda maydanozları su içerisinden çıkartın ve maydanozlu suya bir temiz, pamuklu bir bez basın. Bu bezi sıkıp, 15 dakika boyunca arpacık üzerinde tutun. Maydanoz suyu arpacık üzerindeki toksinleri alır ve hızlı iyileşmesini sağlar.

4-Sarımsak Suyu ile Arpacık Nasıl Geçer?

Sarımsak çok kullanılan, enfeksiyonlar karşı etkili olduğu bilinen bitkidir. Bu uygulama biraz gözünüzü yakabilir. Ancak kesin çözüm olarak deneyebilirsiniz. Sarımsağın suyunu uygun bir kaseye çıkartın. Sarımsak suyuna bir parça pamuk damlatıp, arpacığın üstünde gezdirin. Arpacığın aynı gün içerisinde geçebileceğine bir şahit olabilirsiniz.

Sarımsak Suyu ile Arpacık Tedavisi

5-Bol Su ile Gözünüzü Yıkayın

Suyla Yüz Yıkama
Suyla Yüz Yıkama

Arpacık belirtileri başladıktan sonra bol su ile gözü yıkamak önemli adımlardan birisidir. Günde 5-6 defa temiz eller ve temiz su ile yıkamak, bakteri oluşumunu engelleyecektir. Arpacık büyüse bile iyileşme süreci daha hızlı olacaktır.

6-Soğan ile Arpacık Nasıl Geçer?

Soğan dilimlerini arpacık üstünde gezdirebilir veya soğan suyuna bir parça pamuk batırıp, arpacık üzerinde gezdirebilirsiniz. Soğanın kurutucu ve mikrop kırıcı özelliği ile arpacığı tedavi edeceğinden emin olabilirsiniz. Bu yöntem, sarımsak yöntemi gibi gözünüzü biraz yakacaktır. Ancak doğal arpacık tedavisi bakımından çok etkilidir.

7-Poşet Çay ile Arpacık Tedavisi

Daha öncesinde ince bez ile yapılan bu yöntem günümüzde poşet çay ile yapılmakta ve bu poşet çayları arpacık tedavisi amacıyla istifade edilmektedir.

Siyah çay poşeti de kullanacılacağı üzere bitkisel çay poşetleri de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken poşet çayı biraz sıcakken arpacık üstünde 6 ile 10 dakika arası bekletmektir. Aşırı sıcak olmaması önemlidir çünkü derinize zarar vermeyiniz. Poşet çay sayesinde enfeksiyon azalacak ve biriken dışarı daha rahat çıkmasına kolaşlaştıracaktır.

Poşet Çay ile Arpacık Tedavisi
Poşet Çay ile Arpacık Tedavisi

8-Metal ile Arpacık Tedavisi

Arpacık tedavisi için toplumda bilimsel olmayan yöntemlerde vardır. Eskiden Anadolu’da yaşamış insanlar çivi veya yüzük ile arpacık tedavisi yapmaya çalışırlardı. Arpacığın üzerine metal çivi veya metal bir yüzük koyduğunuzda arpacığın geçtiğini iddia etmekteler.

Biz önermiyoruz çünkü halihazırda hiç bir bilimsel geçerliliği olmayan bir yöntem. Fakat eskilere saygımızdan son olarak sitemize eklemeyi uygun gördük. Tercih edip etmemek elbette siz değerli üyemizin kararına kalmıştır.

Bu yazımızda sizler için arpacık nasıl geçer konusunda değindik. Yöntemlerin bir çoğu denenmiş doğal ve bitkisel arpacık tedavisi yöntemleri olduğunu belirtmek istiyoruz. Aklınıza takılan konu veya soruları yada tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız oldukça mutlu oluruz.

Keyifli günler…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler