Evde Basen ve Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri

Evde Basen ve Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri


Evden Basen ve Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri ile Daha Sağlıklı ve Estetik Bir Vücuda Sahip Olmaya Ne Dersiniz?

Bu yazımızda sizlere evde basen ve kalça sıkılaştırma egzersizleri hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; evde uygulayacağınız egzersizler ve diğer spor aktiviteleri sizlere fit bir vücut kazandıracağı gibi sağlığınızı, cildinizi ve kilonuzuda olumlu yönde etkileyerek sizlere daha sağlıklı bir yaşam sunacaktır.Bel ve kalça bölgelerinin orantılı olması giydiğiniz elbiselerden, fiziksel görünüşünüze kadar önemli bir ayrıntıdır. Spor, egzersiz ve yürüyüş yaparak vücudunuza kazandıracağınız fiziksel şekil; estetik görünmenizin yanı sıra sıkı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızıda sağlayacaktır diyebiliriz.

Egzersiz ve Spor Aktiviteleri Kadar Önemli Olan Beslenme

Evde basen ve kalça sıkılaştırma egzersizlerinin yanı sıra planınıza dengeli ve düzenli beslenmeyide etkilemelisiniz. Şunu da belirtmeliyiz ki sarkık olmayan kalçalara ve bacaklara sahip olmak sadece egzersiz yeterli değildir. Fazla kilolardan kurtulmak, vücut sağlığınız korumak, sıkı bir cilde ve vücuda sahip olmak için beslenme en önemli etkendir. Bu yüzden eski beslenme planlarınızdan asitli içecekleri, yağlı yiyecekleri ve fazla ekmeği çıkartmanızı önermekteyiz. Yeni beslenme planınıza ekstra olarak meyve, sebze, 3 lt. su ve kaliteli bir dinlenmeyi ekleyebilirsiniz.

Evde Uygulayarak Kalça, Basen ve Bacaklarınızı Sıkılaştırabileceğiniz Egzersizler

1 – Evde Bacak ve Kalça İçin Lunge Egzersizi

Bacak ve kaslarınızı sıkılaştırmak için uygulayacağınız lunge egzersizi her alanda hiç bir malzemeye ihtiyaç duymadan vücut ağırlığınızla yapılabilmektedir. Ayrıca kalça ve bacak kaslarınızın ısınabilmesi için en önemli egzersizlerden de birisidir.Evde Lunge Egzersizi

Bacak ve Kalça için Lunge Egzersizi Nasıl Yapılır

 • İlk pozisyonumuz; bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta beliniz dik bir şekilde durmalısınız.
 • Sol veya sağ ayağınız farketmez istediğiniz bir ayağınız ile ileriye doğru büyük bir adım adınız. Bir ayağınız ile büyük bir adım attıktan sonra diğer ayağınızı hareket ettirmeyiniz ve sabit tutunuz.
 • Yukarıdaki iki pozisyonu uyguladıktan sonra belinizi dik tutarak dizlerinizi bükünüz. Sabit kalan ayağınız yere değene kadar dizlerinizi bükerek vücudunuzu aşağıya indirmeye devam ediniz.
 • Sabit kalan ayağınız yani arkada ki ayağınız parmak ucunda kalmalı öndeki ayağınız ise yere tam olarak basmalıdır.
 • Bu pozisyonda yaklaşık 3 saniye durduktan sonra öndeki ayağınızdan yararlanarak başlangıç pozisyonuna dönebilirsiniz. Bu sırada derin derin nefesler alıp verin, hatta egzersizlerinizi gerçekleştirirken sevdiğiniz bir müziğin size eşlik etmesinide sağlayabilirsiniz. ?

2 – Evde Kalça ve Karın Kasları İçin Hip Lift Egzersizi

Hip lift egzersizi lunge egzersizine göre biraz daha zor ancak daha etkili olduğunuda belirtmeliyiz. Özellikle kalça ve karın kaslarınız için mükemmel etki ve sonuç gösteren hip lift egzersizi kısa sürede vücudunuzda değişikliklere yol açacaktır ?Evde Hip Lift Egzersizi

Evde Kalça ve Karın Kasları İçin Hip Lift Egzersizi Nasıl Yapılır?

 • Sert bir zeminde dik bir pozisyon aldıktan sonra dizlerinizi bükerek zemine doğru ellerinizle uzanınız.
 • Yere doğru pozisyon aldıktan sonra bir bacağınızı ileriye doğru uzatınız. Daha sonra ise uzattığınız bacağınızı havaya doğru kaldırın ve karnınızı sıkın. Egzersiz aktiviteniz bitene kadar her hareketinizde karnınızı sıkın, bu durumu dikkate alırsanız belinizide ağrılara karşı korumuş olursunuz.
 • Yukarıdaki pozisyonları uyguladıktan sonra bacak değiştirerek egzersize devam edebilirsiniz.

3 – Evde Geriye Tekme Egzersizi

Eveet, şimdi kalça, bacak ve karın kaslarınıızı tam anlamıyla şişirdiğinizi hissetme zamanı ? Şimdi ki egzersizimiz geriye tekme hareketi ile kalça kaslarınızı yüksek oranda çalıştırarak karın kaslarınızı da sıkılaştırma vakti! Dik ve sıkı kalçalar için bir çok bayan evde geriye tekme egzersizini tercih etmektedir, sizlerde kış aylarında boş vakitlerinizi değerlendirerek yaza kendinizi fit bir şekilde hazırlayabilirsiniz ? Şimdi nasıl yapılacağını anlatacağız.Evde Geriye Tekme Egzersizi

Evde Geriye Tekme Egzersizi Nasıl Yapılır?

 • Görselde de belirttiğimiz gibi bir dizinizin üstüne çökerek ellerinizi yere sabitleyin.
 • Bir dizinizi yere sabitleyip ellerinizle vücudunuza güç kazandırın. Bir bacağınız (diziniz) yerde sabitken diğer bacağınızı tekme atar gibi uzatın ve yukarıya kaldırın.
 • Bacağınızı yere dokundurmadan dizinizi bükerek bacağınızı yere sabitleyin ve diğer bacağınıza geçerek tekrar işlemleri uygulayın. Ancak egzersizleri tekrarlarken bacağınızı bükerek konumlandırın ve asla yere değdirmeyin.

4 – Evde Duvar Squat Egzersizi

Vücutta bir çok kas grubunu çalıştıran duvar squat egzersizi yapımı oldukça kolay ve etkisi de oldukça büyük. Özellikle kalça ve bacak kaslarına etkisini gösteren bu egzersiz vücudunuzda ki diğer kaslarıda çalıştıracaktır. Şimdi gelelim evde duvar squat egzersizi nasıl yapılır sorusuna ?Evde Duvar Squat Egzersizi

4 – Evde Duvar Squat Egzersizi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle duvarın yanında dik bir pozisyon alınız.
 • Duvara yaslanarak ellerinizi duvara doğru yapıştırın, dizleriniz düz bir şekil alana kadar duvara yaslanarak dizlerinizi çökün. Duvara tamamen yaslanmayın çünkü hareket yaparken zorlanabilirsiniz, çok hafif boşluk bırakabilirsiniz bu arada da ellerinizle destek alabilirsiniz.
 • Baldırlarınız düz ve yere parelel bir şekil alana kadar aşağıya doğru çömelin.
 • Bu sırada bacaklarınıza kuvvet vererek kendinizi yavaşça indirin.
 • Bu pozisyonda da 3 saniye kadar durduktan sonra bacaklarınızdan kuvvet alarak başlangıç pozisyonuna yavaş yavaş dönün. Birden hareket etmeyin ve yavaş yavaş aşamaları uygulayın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

 • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.