Hamilelikte Düşüğe Sebep Olan Etmenler

Hamilelikte Düşüğe Sebep Olan Etmenler

Hamilelik bayanlarda oldukça heyecan verici ve ailelerde zor bir dönemdi. Bu esnada bayanlar dikkatli olmalıdır çünkü gebelik esnasında düşük riski oldukça fazladır.

Korkutucu bir istatistik paylaşırsak durumun ne kadar önemli olduğunu açıkça izah edebiliriz. Dünya genelinde, gebeliklerin %15’i düşük sonucuyla karşılaşmaktadır. Bu sebepten ötürü gebelik dönemi öncesinde anne adayının kapsamlı bir muayeneden geçmesi  sayesinde kontrol sonucu düşüğe neden olabilecek hastalıkların, önceden kontrol altına alınması iyi bir çözüm olacaktır. Bu sayede ansızın gelişebilecek aksiliklere karşı, önlem almak mümkün olur. Düşük tehlikesinin en yoğun olduğu dönem ise 12. Haftaya kadarki dönemdir. Bu dönemlerde yaşanan kanamalar ve beraberinde görülen şiddetli kasık ağrısı, düşük başlangıcı olabilir. Bu sebeple hemen doktora başvurmak gerekir.

Gebeliğin İlk Haftalarında Ağır İş Yapmaktan Kaçınmak Gerekir

Aşırı egzersiz yapmak, ağır işler yapmak, bilinçsiz ilaç kullanımı veya aşırı stres, gebeliğin ilk aylarında düşüğe sebep olabilmektedir. Düşük riskini ortan kaldırmak için; sağlıklı beslenmek, sigara kullanımını bırakmak, hafif sporlar yapmak ve düzenli olarak kontrole gitmek gerekir. Bu sayede ilk 12 hafta daha sağlıklı şekilde geçirilebilir.

Tansiyon Hastalıkları Erken Doğum Riski Yaratır

Gebelik sırasında gelişen tansiyon hastalıkları, bebeğin anne karnında zehirlenmesine neden olur. Yine bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen tansiyon hastalıkları, gebelik esnasında sıkı takip edilmelidir.

İler Yaş Gebelikleri Düşüğe Sebep Olur

Günümüzde, evlilik yaşı ve anne olma yaşı oldukça ilerlemiştir. Çalışma hayatına giren kadınlar daha geç yaşlarda evlilik ve bebek düşünür. Fakat 34 yaşından sonra gebelik, oldukça tehlikelidir. Düşük, erken doğum veya bebekte kalıtsal hastalık riski yükselir. Özellikle otizm gibi ciddi hastalıklar, 30 yaşından sonra gebe kalan kadınlarda daha yüksek oranda görülmektedir. İleri yaş gebeliklerinin düzenli kontrol altında tutulması gerekir.

Çoğul Gebelikler Düşük Veya Erken Doğum Riski Yaratır

Yine 30 yaşından sonra gebe kalan kadınlarda, çoğul gebelik riski daha fazladır. Çoğul gebeliklerde; annede yüksek kan basıncı, erken doğum ve gebelik zehirlenmesi gibi sorunları beraberinde getirir. Ayrıca anne adayında, gebeliğe bağlı şeker görülebilir.Düşük tehlikesi başladığı anda yapılması gerekenler;  kanama ile birlikte kasık ağrıları başladığı anda, ilk yapılması gereken sırt üstü uzanmak ve bol sıvı almaktır. Bu süreçte kanama durmaz ise doktora başvurmak gerekir. Gebelik döneminde doktor kontrollerinin aksatılmaması ve üzerine düşülmesi gebeliğin en önemli konulardan bir tanesidir. Bu yazı hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler