Gebelikte yenilmemesi gerekenler

Gebelikte yenilmemesi gerekenler

Hamileyken yediğiniz her şey bebeğe bir miktar olarak aktarılır. Hal böyle olunca yemeyi kesmeniz gereken gıdalar elbette bulunuyor.  Başta sigara ve alkol bulunuyor. Bebeğinize en çok zarar veren gıdalar arasında bu iki madde yer alıyor. Tamamen kesmeniz ve hiçbir şekilde kullanmamanız gerekiyor. Alışkanlıklardan vazgeçmek zor oluyor ancak karnınızdaki bebek için bu durumların farkına varmanız gerekiyor. Gelin beraber hamile iken yememeniz gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz. 

CİPS VE KIZARTMALAR

Cips ve kızartmalarda çok fazla derecede yağ bulunduğu için kansere sebebiyet verdiklerini mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur. Ancak normal bir insan bir kenara hamile kadınların bu yiyeceklere bakması bile sakıncalı diyebiliriz. Hamileyken kolayca hastalanabilir ve enfeksiyon kapabilirsiniz. Buda sizi diğer insanlara göre daha hassas kılarken önlem almanız konusunda da daha temkinli yapacaktır. 

BOL ŞEKER

Şeker hamilelik döneminde kadınlar tarafından sürekli olarak aşerilen yiyecekler arasında yer alıyor. Size asla şeker tüketmeyin demiyoruz ancak miktarını ayarlamanız gerekiyor. Çok fazla şeker hamilelikte aşırı yükleme yapıp size kendinizi kötü hissettirirken bebeğinize de sağlıksız şekerler iletmenize neden olur. Bunun yerine sağlıklı şeker olarak bilinen üzüm, kiraz, karpuz gibi şeker oranı yüksek meyveleri tercih edebilirsiniz. 

ÇİĞ BALIK

Çiğ balıktan kastımız sadece suşi değil. Pişmiş ancak az pişmiş balıklarda aynı tehlikeyi taşıyor. Söylediğimiz gibi hamile kadınlar hasta olmaya ve enfeksiyona daha fazla meyilli oldukları için çiğ balıkta bulunan bakteriler kolaylıkla vücudunuza geçer ve sizi hasta eder hatta ilerleyen seviyelerde sizi gıda zehirlenmesine kadar sürükleyebilir. 

ÇİĞ VE AZ PİŞMİŞ YUMURTA

Yumurta birçok hamile kadının henüz bu dönemin başlarında iken nefret ettiği yiyecekler arasında yer alır nedeni ise keskin kokusu ve görüntüsü yüzündendir. Yumurta sağlık ve tokluk açısından oldukça faydalı ve yenmesi gereken bir besin ancak hamilelik durumlarında çiğ ve az pişmiş yumurtalar yenmemesi gerekiyor eğer ki çok canınız isterse yemekten kaçınmayın tabi ancak çok pişmiş olanı tercih edin. 

KAHVE

Kahve alışkanlık yapan içecekler arasında yer alıyor. Sabahları ve genel olarak öğlenleri içilen bu içecek normalde herhangi bir kusur bulundurmuyor ancak içinde olan kafein dozundan dolayı hamile kadınların bebeğin sağlığı açısından kafeinli ve aşırı dozda asitli içecekler içmesi sakıncalı. Hamilelik ile ilgili diğer yazılarımızHamilelikte içilmemesi gerekenlerHamilelikte nelere dikkat edilmeli?Hamilelikte içilmesi gerekenlerHamilelikte neler yenilmeli? 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Gerekenler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler