Göz Kızarıklığı(Göz Kanlanması) Neden Olur?

Göz Kızarıklığı(Göz Kanlanması) Neden Olur?

Bun yazımızda Göz Kızarıklığı(Göz Kanlanması) nedenlerini inceleyeceğiz. Liste biraz uzun gibi görünebilir ama sonmuna kadar okumanızda fayda olacaktır. Pek çok maddene göz kızarıklığı nedenine karşı ne yapılabilir anlarıda belirttik yazıda.

 1. Akut glokom: Göz Tansinonu yüzünden gözler kızarabilir.
 2. Alerjik reaksiyonlar: Gözleriniz bahar aylarında kızarıyor ise mevsimsel alerjiden göz kızarabilir.
 3. Alkol ve sigara kullanımı yoğun şekilde ise gözde kanlanma olabilir.
 4. Blefarit Hastalığı: Göz kapaklarının kenarında kirpik köklerinin iltihaplanması sorunu yaşıyorsanız göz kızarabilir.
 5. Gözyaşı kanalı Tıkanıklığı sorunu yalıyorsanız gözde kanlanma görülebilir.
 6. Göz kuruluğu sorunu yaşayanlarda göz kızarıklığı yüksek ihtimnalle görülür.
 7. Uzun süre Güneşe maruz kalınca göz kızarabilir.
 8. Hamilelik: Hamilelik yaşamaış bayanların bileceği üzere  vücutta pek çok değişiklik meydana gelir. Gözlerde meydana gelebilecek kızarıklık, kan oturması gibi şikayetler hamilelik sırasındagörülebilir ancak bu şikayetler çoğunlukla geçicidir ve doğum sonrası kendiliğinden iyileşecektir. Hamilelik sonrası vücut kendini yeniler.
 9. Kirlillik: Özelikle kirli elleri veya havluları gözlere sürmek sonucunda oluşan enfeksiyon göz çevresinde bakteri sayısının artmasına sebep olur.
 10. Kontakt lens kullanımı: Özellikle Lens kullananların çok ama çok temizlik gibi lens kullanma talimatlarına uymaları ve dikkatli olmaları önemlidir. Ayrıca ara vermeden uzun süre lens kullanmak göz kuruluğuna yol açtığı bilinmektedir. Yukarda bahsettiğimiz şekilde göz kuruluğu  göz kanlanması sebepleri içerisindedir. Lens kullananlar herkesten temizliğe önem vermelidir. Bakteriler dışında örneğin grip virüsü gibi virüsler de enfeksiyon sebebi olarak göz sağlığını bozabilir.
 11. Kornea ülserleri: enfeksiyon veya yaralanma nedeniyle kornea tabakasında oluşan yaralar olarak tanımlayabileceğimiz kornea ülserleri görme kaybına neden olabileceğinden hafife alınmamalıdır. Kornea ülserlerinde göz kanlanmasının yanı sıra görme bozukluğu ve ağrı da belirtiler arasındadır.
 12. Subkonjonktival kanama: Öksürme, hapşırma, kusma ya da ıkınma gibi zorlanma hareketleri göz kanlanmasının yaygın nedenleri arasındadır. Zorlanma göz yüzeyinde parlak bir kan beneği oluşmasına neden olabilir. Korkutucu görünebilir ancak eğer acı vermiyorsa genellikle bu benek birkaç gün içerisinde kendiliğinden dağılacaktır.
 13. Tiroit hastalığı: Tiroit hastalıkları göz kuruluğu veya gözün yüzeyinde tahriş gibi kanlanmaya neden olacak sorunlara yol açabilir.
 14. Travma veya gözün yaralanması, göze yabancı cisim, toz vb kaçması
 15. Yoğun Uyuşturucu madde kullanımı gözlerde kızarmaya sebep olur.
 16. Sürekli Uykusuzluk başlı başına göz kızarıklığı sebebidir.
 17. Uzun saatler bilgisayar ekranına bakmak, göz yorgunluğu: Özellikle ofis ortamında çalışanların veya nerdlerin karşılaştığı sorunlardan birisidir. Zaman zaman bilgisayar başından kalkarak gözleri dinlendirmek, çalışma ışığını doğru ayarlamak gibi önlemler alınabilir.
 18. Üveit: gözün renkli bölümünün ve orta tabakasının iltihaplanması olarak açıklayabileceğimiz üveitin yaygın nedenleri enfeksiyon, yaralanma ya da sistemik bağışıklık sistemi hastalıkları olarak sıralanabilir.
 19. Yüksek tansiyon: Tüm vücuttaki damarları etkileyen hipertansiyon göz damarlarını da olumsuz olarak etkileyebilir. Retinaya kan taşıyan damarların etkilenmesi sonucu göz kanlanması görülebilir.

Listeledğimiz göz kızarıklığı(göz kanaması) sorununa sebep olabilecek bir veya birden fazla neden olabilir. Sağlığınza dikkat etmelisiniz. Sağlığı kaybetmek kolay kazanmak zordur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler