Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Genişleyen cilt gözenekleri, sadece estetik olarak can sıkıcı bir görüntüye yol açmaz, aynı zamanda yağın, kirin birikmesi için uygun bir alan yaratarak sivilce, siyah nokta ve yağ bezesi oluşumunu da tetikler. Gözenekleri sıkılaştırmak için atılması gereken ilk adım cildi düzenli olarak temizlemektir. Bunun için kendinize bir cilt bakım rutini oluşturabilirsiniz. Ayrıca ciltteki fazla yağı alan kil maskeleri cildi derinlemesine temizleyerek gözeneklerin görünümünü azaltmak için kullanılabilir.

Cilt Gözenekleri Neden Genişler?

Cilt gözenekleri farklı nedenlere bağlı olarak genişleyebilir. Örneğin yaşla birlikte cildin elastikiyetini kaybetmesi, gözeneklerin genişlemesinin bir nedenidir. Diğer nedenleri ise; doğru olarak temizlenmeyen ciltte yağ, ölü deri ve kir birikmesidir. Ayrıca tedavi edilmeyen ve sürekli oynanan sivilce ve siyah noktalar geçtikten sonra etkilediği alandaki cilt gözeneklerinin büyümesine yol açabilir.

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Neler Yapılabilir?

Avuç içi ve ayak tabanları dışında vücudumuzun her bölgesinde gözenekler bulunur ve bu gözeneklerin temel görevi ter yoluyla toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Genetik özellikler gözeneklerin büyüklüğü konusunda ön plana çıksa da cilt bakımının yapılmaması, yaşam tarzı ve beslenme de gözeneklerin boyutu üzerinde etkilidir.Doğru Temizleyici: Başlangıç olarak doğru bir cilt temizleyici seçmeniz gerekiyor. İyi bir temizleyici tıkanan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve kalıcı olarak genişlemesini önler. Temizleyicinin bir diğer faydası da daha az sivilce ve siyah nokta oluşumu sağlamasıdır.Ölü Deriyi Temizlemek: Ölü deri hücreleri cildin üstünde birikme eğilimindedir ve bu gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Ölü deriyi düzenli olarak almak için temiz bir pamuklu havlu üzerine günlük olarak kullandığınız temizleyiciden damlatarak dairesel hareketlerle cildinizi silebilirsiniz. Yağlı cilt için özel olarak üretilmiş, peeling etkili krem veya jellerde kullanılabilir. Cildin daha pürüzsüz görünmesi, leke ve sivilce izlerinin hafiflemesi için 6 ayda bir kimyasal peeling yaptırabilirsiniz. Cildiniz hassassa ve kimyasal peeling sonrası cildin iyileşme süreci gözünüzde büyüyorsa tamamen doğal içeriklerle hazırlanmış, meyve bazlı peeling maskelerini kullanabilirsiniz.Doğal Maskeler: Kil maskesi fazla yağı almak ve gözenekleri temizlemek için idealdir. Bulunması ve hazırlaması daha kolay olan yulaf ezmesi maskesi de gözenekleri derinlemesine temizleyerek sivilce oluşumunu azaltır. Limon suyu fazla yağı alır ve cildi temizler. Ancak kurutucu etkisi olduğundan dolayı yoğurtla birlikte kullanmanızı öneririm. Gözenek sıkılaştırıcı maskeler yazısında cildi temizleyen ve gözenekleri küçülten diğer doğal maskeler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

  • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.