Güneş Lekelerine Doğal Çözümler Gerçekten Faydalı mı?

Güneş Lekelerine Doğal Çözümler Gerçekten Faydalı mı?

Güneş Lekelerine Doğal Çözümler Gerçekten Faydalı mı?

Güneş Lekelerine Doğal Çözümler Gerçekten Faydalı mı?

Güneş lekeleri ne yazık ki pek çok kişinin ortak derdi. Özellikle sarışınlarda ve beyaz tenli kişilerde güneşe fazla maruz kalma yüzünden oluşan kahverengi lekelerden korunmanın en iyi yolu cildi güneş ışınlarından korumak. ‘Artık tedbirleri duymak istemiyorum çünkü çoktan lekelerim var.’ diyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, tedavi süresince burada söylenenleri uygulamazsanız, lekelerinizden kurtulamayacağınız gibi cildinize de yenilerini eklersiniz.Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılması, yüzü gölgeleyen şapka takılması, güneşin dik olduğu saatlerde cildinizin ince ve hassas kısımlarını (omuz, göğüs, baldır vb) örtecek giysiler giyilmesi bu lekeler oluşmadan alacağınız tedbirler.Burada doğal çözümler için kullanıcılar tarafından işe yaradığı belirtilen ipuçlarının ya da farklı yorumların değerlendirilmesine yer vereceğiz. Bu çözümlerden en kolay ve verimli biçimde faydalanabilmeniz için önce bu konuda en çok sorulan soruları ve cevaplarını derlemeye çalışacağız.

Kesin ve doğal çözüm diye bir şey var mı?

Ne kadar çok araştırma yaptığınız ve ne kadar çok reçeteyi denediğinizi tahmin ediyoruz. Eğer herkes için geçerli olan ve birkaç günde mucizeler yaratan tek bir ‘doğal’ formül olsaydı, emin olun bunu çoktan bulmuş olurdunuz. İnternet üzerinde yer alan doğal reçeteler kimi cilt tiplerinde olumlu sonuç verirken kimi cilt tiplerindeki lekelerin rengini ancak belli bir oranda açmaktadır. Hiç sonuç alamayanlar olduğunu da bilmelisiniz. Bunun nedeni ise lekelerin ve cilt tiplerinin farklılık göstermesidir. Yeni bir güneş lekesi üzerinde kolayca etkili olan bir formül, çocukluğunuzdan bu yana taşıdığınız lekelerde etki etmeyebilir. Cilt tipi ve yaşı gibi farklılıklar da sonucu etkiler.

Güneş lekeleri için kesin çözüm nedir?

Bugün güneş lekelerinden kurtulmak isteyenlerin en memnun kaldığı ve herkesin kesin çözüm olduğu konusunda birleştiği yöntemler genellikle uzman bir doktor ya da cerrah tarafından uygulanması gereken dermatolojik destek ya da cerrahi yöntemler olarak görülüyor. Lazerle tedavi, kriyoterapi (dondurarak tedavi), kimyasal peeling, dermabrazyon (soyma) tedavileri sonucu eğer lekeler doğuştan kaynaklanmıyorsa istenilen sonuçların alınması mümkün oluyor.(1) Elbette teknoloji gelişiyor ve araştırmalar devam ediyor. Bundan birkaç ay sonra mucize bir krem piyasada dolaşmaya başlayabilir. Ama şu an için doğal reçete arayanlara yönelik herkese kesinlikle fayda edecek bir çözüm iddia edilmemelidir.

Lekeler için doğal reçeteler bazılarında işe yararken neden bende işe yaramıyor?

Genellikle meyve asitleri, yoğurt ya da salatalık içeren pek çok doğal reçete karşınıza çıkacak. Bu maskelere yapılan yorumları okuduğunuzda uygulayan kişilerin bir yarısı hiç sonuç alamadım derken, bir kısmı da bende işe yaradı diye yorum yapmış olabilir. Bunun sebebi ise her güneş lekesinin aynı özellikleri taşımıyor oluşudur. Lekenin derinliği, cildin ne oranda hasar gördüğü, lekelerin ne zaman oluştuğu gibi ayrıntılar kişiden kişiye değiştiği için doğal çözümlerden herkes aynı sonucu alamaz.

Bu doğal reçeteleri haftada kaç gün, ne kadar süreyle uygulayacağız?

Bitkisel karışımları haftada iki kez uygulamanız tavsiye edilir. Aksi belirtilmediyse karışımları yüzünüzde en fazla 15 ile 20 dakika arasında bekletin. Daha sonra karışımın yoğunluğuna göre doğal sabun ya da duru suyla yüzünüzü iyice temizleyin. Yüzünüzde kalan, temizlemediğiniz maskeler daha sonra güneşe çıktığınızda cildin eskisine oranla çok daha fazla hasar görmesine, yaralar oluşmasına, alerjik tepki vermesine neden olabilir.

Cilt lekelerine doktorlar tarafından önerilen doğal bitkiler hangileridir?

Bu konuda dermatologların ne kadar temkinli olduklarını bilmenizde yarar var. Ciltteki bir lekeyi geçirmek üzere sürdüğünüz herhangi bir karışım doğal da olsa cildinizin buna nasıl tepki vereceğini ya da bu maskeyi iyi temizlemeden güneşe çıktığınızda ne tür bir reaksiyonla karşılaşacağınızı kestirmek güç.(2) Bu karışımlar yerine, test edilerek cilde zarar vermediği kanıtlanmış, gerekli karışım biçimi ve formülleri laboratuar ortamında hazırlanmış leke giderici kremlere yönelmeniz doktorların ortak tavsiyesidir.

Doğal reçete uygularken yüzde yanmalar olması iyi mi yoksa bu kötüye mi işarettir?

Doğal reçeteleri tavsiye edenler bu soruya yanıt olarak genellikle olumsuz cevap verirler. Yüzünüzde yanma ya da kaşıntı hissetmeniz iyiye işaret değildir. Örneğin eğer limon benzeri asitli bir meyve kullandıysanız ve yüzünüzde yanma hissediyorsanız hassas cildiniz aside tepki veriyor demektir. Cildinizde bu tip reaksiyonlar hissettiğinizde uygulamaya son vermelisiniz.

Kozmetik kremler güneş lekelerini geçirebilir mi?

Eczanelerde ya da ünlü kozmetik firmalarınca satılan kremler lekelerin renginin açılmasını hatta kaybolmasını sağlayabilir. Ancak doğal reçetelerdeki kural burada da geçerli: Lekelerin ne derinlikte olduğu, ne zaman oluştuğu ve cilde ne kadar hasar verdiği önemlidir. Bir cilt uzmanına hatta dermatologa danışarak sizin lekelerinize kozmetik ürünlerin ve kremlerin faydalı olup olmayacağını öğrenebilirsiniz.

Ne yapmalıyım?

Makalemizi bu noktaya kadar okuduysanız, güneş lekelerini gidermek için evde hazırlanan doğal reçetelerden yüzde yüz bir iyileşme sözü bekleyemeyeceğinizi anladınız demektir. Öyleyse ilk olarak, güneş lekelerinden şikayetçi olan sizin gibi bir sürü insan olduğunu unutmayın. Bu oldukça yaygın bir durumdur ve güneşe çıkarken korunduğunuz takdirde size hiçbir zararı yoktur. Psikolojik ve estetik olarak sizi çok rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, çaresiz olmadığınızı, çeşitli dermatolojik desteklerle bu lekelerin geçirilebildiğini bilmelisiniz. iyi bir dermatologa başvurduğunuz takdirde size ne gibi işlemlerle bu lekelerden kurtulabileceğinizi anlatacaktır.Cildin ne kadar hassas olabileceğini sakın unutmayın. Güvenmediğiniz, emin olmadığınız kişilere asla peeling benzeri cilt müdahaleleri yaptırmayın. Aynı şekilde içeriğini bilmediğiniz, iyi sonuçlar verdiğini duymadığınız karışım ve yüz maskelerini de kendi kendinize denemeyin. Birkaç ufak lekeden kurtulmak isterken cildinize daha büyük zarar verebilirsiniz.Referanslar:(1) Dr. Melisa Eczacıbaşı melisaeczacibasi.com(2) Dr. Betül Şengör uzmantv.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler