Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş Yanığı Tedavisi

Yazın gelmesiyle sıcaklardan bunalan herkes hemen kendini deniz kenarı, plajlar, havuzlar gibi serinleyebileceği yerlere atıyor. Yükselen sıcaklıklar insanların serinleme ihtiyacını günden güne arttırıyor. Sıcaktan kurtularak serinlemek isteyenler hemen deniz kenarlarına, havuz başlarına koşuyorlar. Yazın gelmesiyle aniden güneşe çıkmak da güneş yanığı sorununa yol açıyor. Bilinçsiz güneşlenme, yüksek sıcaklıklar, güneş kremi kullanılmaması gibi etmenler güneş yanıklarına sebep olarak vücudumuza zarar verebiliyor.

Güneş Yanığı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Güneş yanığı tedavisiVücudumuzda güneş yanıkları oluştuktan sonra tek derdimizi bu yanıkların vücudumuza verdiği acıdan kurtulmaktır. Bu yüzden de aklımıza gelen ya da daha önceden duyduğumuz her yolu deneriz. Öncelikle eğer güneş yanığımız gerçekten ciddi boyutta acı veriyorsa ve kötü bir durumdaysa mutlaka bir doktora başvurmalıyız. Fakat ilk etapta bazı önlemler almak da mümkün. Yaz aylarında fazla güneşlenerek güneş yanığı derdi çekenlerin ilk sorusu ‘güneş yanığı nasıl geçer ya da ‘güneş yanığı için ne yapılmalı, güneş yanığı tedavisi nasıl olmalıdır?’Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki bol bol su içmelisiniz. Su içmek hem sizi rahatlatacak hem de kaybettiğiniz suyu geri almanızı sağlayacaktır. Tedavisi için ise ılık duş almakla işe başlanabilir. Ilık bir duşla vücudunuzdaki güneş yanığı olan bölgeleriniz rahatlayacaktır. Çok sıcak olmamak yada çok soğuk su olmamak kaydıyla mutlaka ılık bir duş alın. Rahatladığınızı siz de fark edeceksiniz.Ayrıca bir bez arasına buz parçaları koyarak da soğuk kompres şeklinde yanık bölgelere uygulama yapabilirsiniz. Bu şekilde ağrılarınız hafifleyecek ve yanan bölgelerdeki yanma hissi geçecektir. Eğer evinizde büyük parça buz yoksa genişçe bir bezi de soğuk suyla yıkayarak güneş yanığı olan bölgeye koyabilirsiniz. İyi bir nemlendirici de güneş yanığı için ne iyi gelir sorunun yanıtı olabilir.Bu şekilde güneşin altında kaldıysanız  ve vücudunuzda yanıklar oluştuysa kesinlikle aspirin içmemelisiniz. Başka çeşitli ağrı kesiciler kullanabilirsiniz, fakat aspirin kanı sulandırdığı için bu tip güneşten dolayı oluşan yanıklara karşı tavsiye edilmez.

Güneş yanığı bitkisel tedavi yolları nelerdir?

Doğal yollarla güneşten dolayı oluşan yanıklarını tedavi etmek isteyen kişiler için tabii ki bazı bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttur.Aloe Veralı Güneş KremiBu yöntemlerden ilki olarak cildimize her durumda iyi gelen Aloe vera’yı tavsiye ediyoruz. Aloe veralı kremleri her şekilde kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü aloe vera sadece güneş kremi olarak değil vücudumuzu besleyici, onarıcı olarak da ön plandadır. Aloe veralı güneş jelleri, aloe veralı güneş kremleri cildimizi nemlendirir, ferahlık hissi kazandırır.Güneş yanıklarına uygulanabilecek diğer bir bitkisel çözüm yolu ise zeytinyağıdır. Bildiğiniz gibi zeytinyağı vücudumuz, cildimiz ve saçlarımız için besleyici özelliğe sahiptir. Zeytinyağını güneşten yanan bölgeye sürerek de güneş yanığına bitkisel çözüm sağlayabiliriz. Ve tabii ki salatalık da çözüm yolları arasındadır. Salatalık maskeleri yüzümüz için, salatalık kremleri cildimiz için her zaman çok faydalıdır. Tenimize bu denli faydalı olan salatalık, güneş yanığına bitkisel çözüm olarak da kullanılır. Eğer salatalık suyu sıkılarak güneşten yanmış olan bölgeye uygulanırsa büyük fayda sağlayacak, bölgede oluşan yanma hissini azaltacaktır. Ayrıca lavanta yağı da kullanılabilir. Lavanta yağı sürülen bölgelerde acı ve yanma hissi azalacaktır.Tüm bu yöntemleri kullanarak güneşte fazla uzun süre kalma sonucu oluşan yanıklara karşı önlem alabilirsiniz. Bu tür yanıkların oluşmaması için bilinçsiz bir şekilde uzun süre güneş ışığı altında kalmamaya dikkat edin. Ayrıca tam öğle sıcağında dışarı çıkmamaya da özen gösterin. Tüm bunlara dikkat etmezseniz, ciddi sağlık sorunları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Güneş yanığına yoğurt iyi gelir mi?

Güneş Yanığı Yoğurtİşte halk arasında en çok konuşulan, en çok uygulanan ve bilinen güneş yanığı tedavi yöntemi yoğurt yöntemidir. Güneş yanıkları ile ilgili kafalardaki bir diğer soru işareti ise güneş yanıklarına yoğurt iyi gelir mi? Yıllardan beri herkesçe bilinen yoğurt yöntemi tamamen yanlış bir yöntemdir. Şimdi yazımızı okuduğunuzda yıllardır bilinen güneş yanığına yoğurt sürme yöntemi yanlış mıydı diye şaşırabilirsiniz. Güneş yanığına karşı yanık olan bölgeye yoğurt sürülmesi öncelikle kişide bir ferahlama hissi uyandırsa da daha sonra yoğurdun hiçbir işe yaramadığını anlayacaksınız. Yoğurt yanan bölgeye bir fayda sağlamaz. Güneş yanıklarına yoğurt sürmek yerine, yanıklar için bitkisel çözümler aramalı veya iyi bir nemlendirici kullanmalısınız. Güneş yanığı tedavisi ile uğraşmamak için, her şeyden önemlisi cildinizin güneş yanığına maruz kalmadan önlem almanızdır. Bu yüzden güneşe çıkmadan güneş kreminizi sürün ve bronzlaşmanın keyfini acı çekmeden çıkarın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler