Güneşlenme Sonrası Cilt Bakımı

Güneşlenme Sonrası Cilt Bakımı

Günümüzde bronzlaşmak ve cilt rengini değiştirmek için yaz döneminde güneşlenmek oldukça sık olmakta. Günelşeirken yaşınız ne olursa olsun doğru şekilde güneşlenmeniz oldukça önemli bir konu. Güneşlenme sonrası cilt bakımı güneş ışınlarının erkenden ve geç dönemlere uzanan zararlı etkilerini engellemektedir.

En hassas cilde sahip olan çocuklar güneşlenme sonrasında dikkatli olmalıdır. Sitemde sık sık yazıyorum çocukluk çağında güneşten korunmanız için oldukça çok önemlidir. Şunu unutmayın güneş koruyucularla tüm yaşlarda güven ile kullanılabilecek ürünlerdir. Altı aydan beri küçük bebekler için titanyum dioksit içerip güneş koruyucular ile daha az tahriş yaptıklarından tercih edilmesi gerekir. Yaz zamanında vücudumuzu deniz, güneş ve kumun olumsuzluklarından korumanın yolu da güneş sonrası bakım ürünleri ile cildi rahatlamaktan geçmektedir. Kum ve denizin vücuda olumsuzluklarına tırnak ve saç bakımları da yaz zamanında güzellik ve sağlık için dikkat edilmesi gereklidir. Tatil dışında yaz ve hatta kış zamanında da günlük bakım kremlerini koruma faktörlü seçmeniz en iyi tercih olacaktır. Tatil zamanınızda güneşten sonra bakım kremleri kullanmanız cildinizi yatıştıracak ve sakinleştirecektir. Cildinizi yatıştıracak olan uzun süreli nemlendirme olacak bakım kremleri ile duş sonrasında da cildiniz korumanız mümkün.

1. Kaliteli Güneş Koruyucunun 5 Özelliği

Güneş kremlerinin üzerinde yazan SPF değerleri yeterli miktarda güneş kremi sürüldüğünde yani ideal miktarda elde edilecek değerdir. Örneğin; etiket bilgisindeki SPF değeri elde etmek için en az yarım tatlı kaşığı güneş kremi yüz bölgesine sürülmelidir. Daha az uygulama SPF 30 olarak bildirilen değerin ciltte SPF 7’lik bir etki göstermesine yol açar. Bu nedenle tüm güneş kremlerinde bolca uygulayınız diye yazmaktadır. Az sürmek ya da uygulamayı tekrarlamamak, ciltte oluşturulan SPF değerinin çok düşmesine yol açar. SPF 50 olan güneş kremi az uygulandığında ciltteki SPF koruma değeri SPF 2.7’ye kadar düşmektedir.Güneş kremini takıp, kumsalda yürüyen güzel genç kız

 1. Kokusuz ve renksiz olmalı
 2. Suya ve terlemeye dayanıklı olmalı
 3. Tahriş edici özellikleri olmamalı
 4. UVA ve UVB’ye karşı koruyucu olmalı
 5. Koruyucular güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli ve su, terlemeyle etkinliğinin azalacağını düşünerek dört saat arayla yenilenmeli.

2. Cilt Tipine Göre Göre Güneş Koruyucu Seçimi

UV ışınlarının deride oluşturduğu etkiler deri tiplerine göre değişiklik gösterir. Etkiler, derinin melanin miktarı ve güneşe maruz kaldıktan sonra melanin üretebilme kapasitesine göre değişir. Hem akut etkiler hem de kronik etkiler açık tenli cilltlerde daha fazla görülür.

3. Güneş Kremi Ne Kadar Sürülür?

Standart olarak beş tip deri vardır;

 • Tip I deri: Kolay yanar, asla bronzlaşmaz.
 • Tip II deri:  Seyrek olarak bronzlaşır.
 • Tip III deri: Hafif yanar, genellikle bronzlaşır.
 • Tip IV deri: Çok nadiren yanar, her zaman iyi bronzlaşır.
 • TiP VI deri: Asla yanmaz güneşe duyarsızdır, siyah ırk.

4. İyi Güneş Koruyucunun Taşıması Gereken 5 Özelliği Nedir?

Güneş kremlerinizin üstünde yazan SPF değerleri yeterli miktarlarda güneş kremi sürüldüğü zaman geçerli olur. Örnek olarak etiket bilgisinde SPF değeri elde edebilmek için en az olacak şekilde yarım tatlı kaşığı güneş kreminizi yüz bölgenize sürün. Daha az uygulamayla SPF 30 olarak bildirilmiş olan değerin cildinizde SPF 7’lik bir etki göstermesine de yol açmaktadır. Bundan dolayı güneş kremlerini bolca uygulamalısınız. Az sürmeniz yada uygulamayı tekrarlamadığınız zaman cildiniz oluşmuş olan SPF değeri çok düşecektir. SPF 50 olan güneş kremleri az uygulandığı zaman cildinizdeki SPF koruma değeri de 2.7’ye düşer.

Kokusuz ve renksiz bir şekilde olmalı. Suya ve terleme özelliğine dayanıklı, tahrişi edici olmamalı, UVA ve UVB karşı kesinlikle koruyucu olmalı, koruyucularınızı güneşe çıkacağınız zamandan yarım saat önce sürmelisiniz, su ve terleme ile etkinliği geçeceğinden dört saat ara ile yenileyin.

5. Deri Tipinize Göre Koruyucu Seçin

UV ışınları derinizde oluşturdukları etkiler deri tipinize göre değişiklikler gösterir. Etkilerin derinin melanin miktarı ile ve güneşe maruz kalındıktan sonra da melanin üretebilme kapasitesine göre değişmektedir. Hem akut etkiler de hem de kronik etkilerle açık tenli ciltler de fazlasıyla görülmektedir. Mutlaka güneş kremlerinizi kullanın asla unutmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler