Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Vücudumuzda bulunan en büyük organ olan cildimiz için ne yazık ki pek çoğumuz gereken bakımı ve özeni göstermiyoruz. İnsanlar kalp sağlıkları için beslenmelerine dikkat etmeleri, zayıflamak ve ideal kilolarını korumak için onlarca kitap okumaları, televizyon programı seyretmelerine ve diyet listeleri arasında kaybolmalarına rağmen ciltlerine sıra gelince yeterince özenli davranmamaktadırlar. Ancak unutulmamalıdır ki ne kadar zayıf olursak olalım cildimiz sağlıklı değilse görüntümüz de sağlıklı olmayacaktır.Cilt bakımını tam anlamıyla yapmak için günlük cilt bakımı rutini oluşturmak ve bu rutine bağlı kalmak en iyi yöntemlerden biridir. Günümüzde kişisel bakımımız için zaman yaratmak yoğun iş temposunda oldukça zor olmaktadır. Ancak her gün doğal cilt bakım ürünleri ile yapacağınız 10-15 dakikalık bakım bir süre sonra sağlıklı görünen, parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Üstelik günlük cilt bakımı sırasında doğal ürünleri kullanmayı tercih ederseniz oldukça ucuza mal olacaktır.Günlük cilt bakım rutini oluşturmadan önce cilt tipinizin ne olduğunu bilmelisiniz. Yağlı mı, kuru mu yoksa karma bir cilde mi sahipsiniz bunu bir dermatoloji kliniğinde belirleyebilirsiniz. Hatta yüzünüzün hangi bölgesinin daha yağlı ya da kuru olduğunu öğrenerek bu bölgeler için uygun bakımı yapabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Yağlı ciltler yaş alma sonucu oluşan kırışıklıkları geciktirme gibi bir avantaj sunsa da sivilce ve siyah nokta oluşumuna daha elverişli bir ortam sunmaktadır. Yağlı cilt sahibi olanların diğer bir şikâyeti de yüzlerinin gereğinden fazla parlamasıdır. Aşağıdaki adımları günlük olarak uygulayarak yağlı cildinizi kontrol altına alabilirsiniz.Temizlik: Yağlı ciltler günde en az iki defa yıkanmalı ve temizlenmelidir. Bunun için en uygun zamanlar uyku sırasında cilt üzerinde oluşan yağı temizlemek için uyandığınızda ve gün içinde dış koşulların cildinizde yarattığı kirlenmeyi temizlemek için yatmadan öncedir. Yüzünüzü gereğinden fazla yıkamak yağ üretimini artıracağı için bunu günde 2 defa ile sınırlandırabilirsiniz. Bu temizlik işlemi sırasında cildinizi matlaştırıcı özelliği bulunan cilt ürünleri ile temizleyebilirsiniz.Ölü Hücrelerden Kurtulmak: Özellikle yağlı bir ciltte oluşan sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak için gerekli olan ölü hücre temizliğini bir güzellik merkezine gidip peeling yaptırmaya gerek kalmadan da günlük olarak yapacağınız uygulamalarla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için size basit bir reçete verelim. Yulaf ezmesini havada biraz dövüp bir miktar yüz kremi ile karıştırarak dairesel hareketlerle hafifçe yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 kez yaparak ölü deri hücrelerinden kurtulabilirsiniz.Nemlendirici: Günlük cilt bakımının en önemli noktalarından biri de cildinizi düzenli olarak nemlendirmektir. Yağlı bir cildiniz varsa yağ içermeyen nemlendiriciler kullanabilirsiniz.Yüz Maskeleri: Cildin yağ üretimini dengelemek, ölü deriyi temizlemek ve doğal bir parlaklık kazandırmak için evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel cilt maskeleri sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Yağlı ciltler için en çok kullanılan cilt maskesi bir çorba kaşığı yoğurt, limon ve balı karıştırarak yapabileceğiniz maskedir. Bu maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika sonra bol suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada bir gün yapabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Kuru ciltlere gereken bakım düzenli olarak yapılmazsa oldukça donuk ve sağlıksız bir görünüme yol açabilirler. Ayrıca kuru ciltler için seçeceğiniz cilt bakım ürünleri bu özellikle ciltler için uygun olmalıdır.Temizlik: Günde bir kez, akşam saatlerinde yapacağınız temizlik günün kirini cildinizden temizlemek adına yeterli olacaktır. Yatmadan önce nemlendirici içeren bir sabun ile yüzünüzü yıkayabilir ve soğuk su ile durulayabilirsiniz.Nemlendirici: Kuru ciltler için nemlendirici kullanmak cildin daha da kurumasının önüne geçmek için çok önemlidir. Günde en az 2 kez uygun bir nemlendirici ile yüzünüze hafif masaj yaparak kan dolaşımını da artırabilirsiniz.Yüz Maskeleri: Doğal yüz maskeleri kuru ciltleri nemlendirmek ve yumuşatmak için kullanılabilir. Bir muzu ezip bir çay kaşığı bal ve bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırarak hazırlayabileceğiniz maske ile cildinizi doğal yollardan nemlendirebilirsiniz.Yukarı da listelemeye çalıştığım yağlı ve kuru ciltler için günlük bakım için dikkat edilmesi gereken noktalar dışında güneşe çıkmadan önce hatta günlük hayatınızda mutlaka cildinizi zararlı ışınlara karşı koruyan bir güneş kremi kullanmalısınız. Makyaj malzemelerinin fazla miktarda kullanımı da zaman içerisinde cildinizde yıpranmaya neden olacaktır. Bu yıpranmayı en aza indirmek için yatmadan önce tüm makyajınızı temizlemeli ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürmelisiniz.Günlük rutin bir cilt bakımı listesi oluşturmak kısa sürede cildinizde gözle görülür bir iyileşme sağlayacaktır. Listenizi oluşturduktan ve kullanacağınız ürünleri belirledikten sonra önemli olan ne olursa olsun bu rutine bağlı kalmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler