Hamilelerin Yaşadığı Cilt Sorunları ve Çözümleri

Hamilelerin Yaşadığı Cilt Sorunları ve Çözümleri

Hamilelik bayan bedeninde ciddi değişimleri beraberinde getiren bir olaydır. Hamilelik ile beraber anne adayının vücudunda fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Fizyolojik değişiklikler hormonlarda meydana gelen değişiklikleri ifade etmek için kullanılır.

Hamile Bayanların Sorunları
Hamile Bayanların Sorunları

Hamilelik sırasında görülen vücuttaki değişikliklerin bir kısmı doğum sonrası geçmektedir ama ne yazık ki vücuttaki bazı değişiklikler kolayca geçmez. Anne ve bebeğe hiçbir zararı olmasa da estetik ve güzellik açısından bayanları rahatsız etmektedir.

Hamilelikte Yaşanan Cilt Sorunları Nelerdir ?

 1. Hamilelik kızarıklığı; Bu sorun esasında yüzde meydana gelen kızarıklıktır. Toplumda özellikle erkeklerce anneye hoş bir güzellik kattığı söylenir.(Birazda hamile bayanı incitmemek için) Yüzdeki bu kızarıklık duygulanma anında(heyecan, sevinç, üzüntü…) dahada belirhinleşerek fark edilir seviyeye gelir.
 2. Yüzdeki lekelenmeler; hamile bayanların yüzlerinde lekelenmeler oluşabilir
 3. Akne; hamile bayanlarda oldukça sık görülmektedir. Hamilelik zamanı çıkan akneleri genel itibarı ile doğumdan sonra kendiliğinden geçmektedir. Bu sebepten ötürü hamilelik sırasında oluşan akneleri ellememeye dikkat ediniz.
 4. Linea nigra; Bayanlarda aslında hep var olan ancak hamilelikte koyulaşarak belirginleşen bir çizgidir.
 5. Ciltte Koyuluk; Vücutta olan koyu alanlar daha koyulaşır ve sayıları artar. Örneğin benler koyulaşır. Hamilelikte ciltte var olan benlerin sayısında artış gözlemlenir.
 6. Kaşınma sorunu maalesef hamile bayanlarda kaşınma sorunu görülebilir.
 7.  İsilik sorunu maalesef hamile bayanlarda kaşınma sorunu görülebilir.
 8. Döküntü sorunu
 9. Avuç içi ve ayak tabanlarında kırmızılık; Bu sorun hamilelikte yaygındır.
 10. Selülitte görülen hızlı artışlar.
 11. Karında Ve bacaklardaki çatlaklar; hamile bayanlarda sık meydana gelen cilt sorunlarından biridir. İnsanoğlu çatlaklar için yüzyıllar içerisinde pek çok bitkiler tedavi alternatifi geliştirmiştir.

Yazımızın devamında hamlelikte ve hamilelik sonrası yaşanan bazı cilt sorunlarına karşın tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. İsterdik ki hamilelik zamanı yaşanacak tüm cilt sorunlarına çözüm sunalım ama başlıca nedeni zaten hamilelik olan bu problemlere ancak sınırlı bitkisel tedaviler mevcuttur.

1- Çatlaklar Sorunu

Çatlaklar için BADEM VE ZEYTİN YAĞI Tedavisi

Hamilelikte v,cudun gelişimi yüzünden karın bölgesinde çatlaklar meydana gelir. Çatlak konusu anne Hamile-Bayanlardaki-Cilt-Sorunlari_2adaylarının korkulu rüyalarından biridir. Bayanları en çok rahatsız eden karın bölgesinde ve bacaklarda meydana gelebilecek çatlaklardır. Bu çatlaklar annenin vücudu eğer yeterince esnek ise hiç görülmeyebilir. Eğer anne adayının yeterince esnek olmayan bedeni kilo aldıkça çatlak sorunu başgösterecektir.

Badem ve Zeytin Yağı Kullanımı

Hamilelikte düzenli olarak karın bölgesine badem ve zeytin yağı sürebilirsiniz. Bu sayede hem hamilelikte hemde hamilelik sonrasında çatlak sorunu azaltabilirsiniz.

Dikkat: Çatlak sorunu dışında Badem ve Zeytin Yağı dışında bitkisel ürünlere itimat etmeyiniz. Aynı şekilde çatlak sorunu için doktor tavsiyesi ilaçlardan başka ilaç kullanmayınız. Çünkü bunlar dışındaki tedaviler bebeğe zarar verme ihtimali taşıması mümkündür. Hamilelik risk alınmayacak bir dönemdir. Hem kendi hemde bebek sağlığı için sadece badem ve zeytin yağı ile doktor önerisi ilaçları kullanınız

2) Yüzdeki Lekeler

Yüzdeki Lekeler(Kloasma) Tedavisi için Karbonat ve Yoğurt

Yazımızın başında hamilelik sırasında yüzde bazı lekelerin oluşabileceğinden bahsetmiştik. Yüzde oluşan Hamile-Bayanlardaki-Cilt-Sorunlari_3bu lekelere tıp da malesma ismi verilmektedir. Hamila bayanlarda görülen türün ismi ise kloasma ‘dır. Bu lekeler çoğunlukla doğumdan geçerler ama bazıları kalıcı olarak yüzde devam ederler. Yüzde geçmeyen lekeler için Yoğurt-karbonat kürünü deneyenilirsniz..

Hamile Bayanlara Lekeleri için Yoğurt-karbonat Maskesi Yapıyoruz

Cillt lekelerini yönelik maske yapımı için aşağıdaki malzemeleri temin etmelisiniz. Gereken malzemeler:

 • yoğurt
 •  karbonat
 •  zeytin yağı

Hazırlama ve Kullanma Süreci

İlk olarak 1 tatlı kaşığı yoğurt ile yarım çay kaşığı karbonatı birbirine karıştırınız. Karıştırma işlemi bittikten hemen sonra karışımı yüzünüze sürün. Karışımın yüzünüzde kurumasını beklemelisiniz ama eğer yanma hissederseniz hemen yüzünüzü durulayın, yıkayın. Devamında ise zeytin yağı ile nemlendirebilirsiniz.

Hassas cilt yapısına sahipseniz bu karışımı hafta 2 kez kullanınız. Eğer cildiniz hassas değilse haftada 3 defa da kullanabilirsiniz. Bu konu cilt yapınıza bağlı olarak karar vermelisiniz. Önemli olarak bu karışımı dışarıya çıkmayacağınız zamanlarda kullanınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler