Hamileliğin 12. haftası

Hamileliğin 12. haftası

Hamileliğin 12. haftasına gelmiş bulunmaktayız. Bebeğinle beraber çıkmış olduğun bu yolun ortalarına geldin ve şuana kadar her şeyle çok iyi baş ettin. Bu haftada olacak şeylere gel beraber bakalım.

  • Bebeğiniz artık 3 aylık ve büyümeye devam ediyor. Bu dönemde bebeğinizin boyu 6.1 cm boyuna yaklaşmıştır. Bu hafta annelerin en merakla beklediği haftalar arasında yer alır nedeni ise ilk defa bebeğinizin kalp atışını duyabileceksiniz.
  • Bu süreçte bebeğinizde meydana gelen değişiklikler arasında perde şeklinde olan elleri ve ayakları artık tek tek ayrılır ve tırnakları oluşmaya başlar. Bebeğiniz karnınızda hareket etmeye başlar ancak henüz daha küçük olduğu için hissedemezsiniz. Aynı sebepten ötürü karnınızda henüz büyümemiştir ancak bebek için oluşan sıvı miktarı artış gösterir.

  • Annede oluşan etkilere gelmek gerekir ise rahim gittikçe büyümeye başlar buda hamile kalmadan önceki rahimden 10 kat daha büyük demektir. Tatsız olsa da kilo alımı bu dönemde öncekine göre daha hızlı olur. Göbeğin yanları, kalça ve bacaklarda belirli miktarda kilo artışı olur.
  • Aynı zamanda bu dönemde annenin şikayetleri de gittikçe artmaya başlar. Baş ağrısı, stres, terleme, gerginlik, sık tuvalete çıkma, halsizlik gibi durumlarla her kadın karşı karşıya kalmasa da bazı kadınlarda kendini belirtir. Aynı zamanda zaman ilerledikçe bebeğinize daha çok bağlanmaya başlar ve cinsiyetini öğrenmek istersiniz. Her çocuk hemen kendini göstermez bu yüzden bazı anneler bu ayda bir kız annesi yada bir erkek annesi olacaklarını öğrenirler.
  • Beslenme durumunuz artık kilo alma dönemine girdiğiniz için daha dikkatli olmak zorunda. Her zaman söylediğimiz gibi kesinlikle kendinizi zayıf kalmak için aç bırakmayın fakat sağlıklı beslenme konusunu da göz ardı etmeyin. Bol bol yeşillik ve kuru bakliyat yemeye özen gösterin çikolata seçiminde ise eğer seviyorsanız bitter yiyin. Bunun yanı sıra bol su ve süt tüketmeyi meyveler ile de iyi anlaşmayı eksik etmeyin.
  • Bunun yanı sıra bu dönemlerde çok fazla kusma başlamaz ve söylediğimiz üzere bebeğinizi hissedemezsiniz o yüzden herhangi bir sağlık sorunu var diye endişelenmeyin ve sağlıkla bebeğinizin büyümesini dileyin.

Hamileliğin diğer haftalarıHamileliğin 4. haftasıHamileliğin 8. haftasıHamileliğin 16. haftasıHamileliğin 20. haftasıHamileliğin 24. haftası

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler