Hamileliğin 16. haftası

Hamileliğin 16. haftası

Hamileliğin artık 16. haftasına geldin. Zaman ilerledikçe bazı durumlar daha zor olsa da bebeğiniz aklınıza geldiği an her şeyi unutursunuz. Sizlerle beraber hamileliğin 16. haftasında annede ve bebekte meydana gelen değişiklere bakacağız. Buyurun inceleyelim.  

  • Bebeğiniz artık 16. haftasına ulaştı ve kalp atışlarını duydunuz. Bunun yanı sıra elinizde onlarca ultrason fotoğrafı olduğuna eminiz. Bebekte meydana gelen değişiklikler ise organları artık tamamen belli bir uyuma girer ve düzen sağlar. Bebeğinizin kafası ve el, ayakları tamamen oluşmuş olduğu için artık kendi iradesi ile kafasını istediği yere çevirebilecek böylelikle artık tamamen hissetmeye başlayacaksınız . Bebeğiniz bu haftada 14 cm kadar bir boya ulaşırken 130 grama kadar kiloya çoktan sahip olmuştur. Aynı zamanda bu haftada kesin olarak bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilir ve ona göre kıyafet alabilirsiniz.

 

  • Annede meydana gelen değişiklerde ise artık bebeğinizi hissetmeye başlarsınız. Bu dönemde daha öncelerde pek fazla belli olmayan bebek artık annenin karnını çok azda olsa büyütür ve kendini belli etmeye başlar.  Bu haftada kasık ağrılarını önceye kadar daha fazla hissedebilirsiniz çünkü bebeğiniz rahminiz üzerinde büyümeye başladığı için size etkileri tatsız olur. Aynı zamanda iştahınız açılabilir ve daha çok yemek yemek isteyebilirsiniz yada bu durumun tam tersi iştahsız olabilirsiniz. iştah artışının önüne geçmek için sık sık ara öğünler yapın. Yemek yeme seviyenizi kısmak hatalı olacaktır bu nedenden dolayı sağlıklı şeyler yemeye özen gösterin. İştahsızlık için ise zorla yerseniz kusma durumu olabilir bu nedenden az ama doyurucu şeyler yiyin.

 

  • Bu haftada artık daha dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle kıyafet seçimleri ve yatış biçiminiz büyük önem taşıyor. Kıyafetlerde kalçanızı ve göbeğinizi rahat bırakacak şeyler seçmeye özen gösterin. En önemlisi dar paça yada dar kotlar kesinlikle tercih edilmemeli. Yatış biçimine gelecek olursak bebek artık rahminizde bir büyüklük sağladığı için yüz üstü ve dümdüz bir şekilde sırt üstü yatmanız pek önerimiz değil. Düz bir şekilde sırt üstü yatmak genel olarak damarların kan iletimini yavaşlatır. Hal böyle olunca bebeğinize kan ulaşımı yavaş ve az miktarda olur.

Hamileliğin diğer haftalarıHamileliğin 4. haftasıHamileliğin 8. haftasıHamileliğin 12. haftasıHamileliğin 20. haftasıHamileliğin 24. haftası

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler