Hamileliğin 20. haftası

Hamileliğin 20. haftası

20. haftaya gelmiş bulunmaktasın. Bu zorlu ve tatlı yolun artık yarısını bitirdin. Günler geçtikçe bazı durumlar daha zor hale gelebilir  ancak bu bebeğinizin büyüdüğü anlamına geliyor. Her hafta başka bir gelişme ile karnınızda büyümeye başlayan bebeğinizin 20. haftada neler yaptığına buyurun bakalım.  

  • 20 haftalık bebekte meydana gelen değişikliklerin başında büyüklüğü yer alıyor. Minik bir haşhaş tohumu iken büyüyüp bir kavun boyutuna ulaştı. Ayrıca diğer aylara göre bu aylarda artık tamamen hareket etmeye ve bunu sizi hissettirmeye başlar. Önceki haftalarda ince olan derisi bu hafta artık kalınlaşmaya başlıyor ve bebeğinizin saçları ve tırnakları da hızlı bir şekilde uzamaya başlar. Aynı zamanda kafası ve bacakları nedeni ile artık tam bir bebeğe de benziyor.

  

  • Bebeğiniz artık çok hızlı bir şekilde hareket etmeye başladığı için karnınızda sürekli olarak ağrılar, tekmeler ve rahatsızlıklar oluşturabilir. Aynı zamanda bu aşamada bebeğiniz dışarıya dönük sesleri ve duyguları hissetmeye, duymaya başlar. Bu nedenden dolayı dışarıda konuşurken veya herhangi bir duruma tepki verirken bunu düşünerek karşılık verin.

  

  • Annede meydana gelen değişiklerde ise rahim giderek büyümeye başlar ve neredeyse göbek deliğiniz boyutuna ulaşmıştır. Yani bu büyüklük yaklaşık olarak 24 cm olmalıdır. Eğer bundan daha büyük ise doktora gidip ultrason istemek faydalı olacaktır bu gibi durumlarda ikiz hamilelik şekilleri ortaya çıkabilir. Eğer bu cm den daha küçük ise yine bir doktora gitmenizde fayda var çünkü doğum sırasında sizi zorlayacak herhangi bir durum olabilir.

  

  • Bu haftalarda kilo alma durumları çok önemlidir çünkü hızla kilo almaya ve genişlemeye başlarsınız. Eğer bunu kontrol altına almaz iseniz ileride size büyük sorunlar yaratabilir. Hamileliğin tamamında 14-15 arası kilo almak sağlıklı olanıdır. Hızlı bir şekilde kilo alımını önlemek için bolca yeşillik ve meyve yiyin. Aynı zamanda kilo almamak için herhangi bir besini de kesmeyin.

 

  •  Bu haftada karnın mutlaka şişecektir bu nedenden dolayı karın bölgelerinde de çatlaklar oluşacaktır. Bu çatlakları önlemek için zeytinyağı yada farklı herhangi bir yağ ile her gün yarım saat ile 40 dakika arası masaj yaparak uygulayın. Ardından rahat bir şey giyerek dilediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Bu dönemde en yakın arkadaşlarınız yağlar ve yiyecekler olacaktır sağlıklı bir bebek dünyaya getirmen dileğiyle.

Hamileliğin diğer haftalarıHamileliğin 4. haftasıHamileliğin 8. haftasıHamileliğin 12. haftasıHamileliğin 16. haftasıHamileliğin 24. haftası

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler