Hamileliğin 8. haftası

Hamileliğin 8. haftası

Hamile olduğunuzu anladıktan son bulana kadar içinizde tarif edilemez bir mutluluk olur. Bunun nedeni ise herkesin bildiği üzere hayata yeni bir bebek getirme hissidir. Hamilelikte 4 hafta ilk evre olarak bilinir 8. haftada ise bebeğinizi artık tamamen hissetmeye başlarsınız. 

  • Hamileliğin 8. haftası 2. aya denk olarak gelir. Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve artık bir barbunya tanesi boyutuna ulaştı. Öncelerde sadece bir sürüngene benzeyen bebeğiniz insan şeklini almaya başlar ve organları gelişir.

 

  • Bebeğinizin elleri ve ayakları artık yumru olmaktan çıktı ve tek bütün halinde perdeli bir görüntüye kavuştu. Bebekte en büyük organ kafa olurken beyin hücreleri de gelişmeye devam ediyor. iç organların gelişimi diğer organlara göre daha yavaş gelişir  oluşan organlar arasında karaciğeri ve dalağı yerini almaya başladı. Oluşan kafasında kulakları, damakları ve çene kemikleri de büyümeye başlıyor.

  • Annede ortaya çıkan değişimlerde ise göğüsler büyümeye ve hassaslığı giderek artmaya devam eder. Karnınız bu evrede hayla genişlememiştir çünkü bebeğiniz henüz çok minik. 4. haftaya nazaran yorgunluk seviyeniz biraz daha düşse de hayla kendinizi iyi hissetmemeniz normal.  Rahmin genişlemesinden dolayı sürekli olarak idrara çıkabilirsiniz yada bunun tam tersi olarak bağırsak rahatsızlıkları yaşayıp kabız olabilirsiniz. İdrar için yapılabilecek bir şey yok ayrıca sürekli olarak tuvalete gidiyorsunuz diye su içme seviyenizi asla azaltmayın tam tersi yükseltin. Kabızlık için ise bol bol yeşillik ve lifli gıda tüketin.

 

  • Bu haftalarda ufak baş ağrıları yada sürekli açlık gibi duygularla karşılaşabilirsiniz. Yemek yeme şeklinizi düzene sokmak size daha az bir şekilde kilo aldırırken bebeğinize de düzenli olarak enerji sağlar. Aynı zamanda bu ayda kıyafetleriniz biraz büyük geldiyse korkmayın yeni olmasına rağmen karnınızda bir bebek taşımak size belirli bir ağırlık katacaktır.

  • Güzel bir konu olmasa da bu ayda düşük yapma riski %80 civarındadır bu yüzden normalden daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Ancak telaş edip kendinizi strese sokmayın düşük yapma ihtimali tüm kadınlar arasında sadece %15 dir ve bu gerçekleşmesi zor olan bir ihtimaldir. Düşük belirtilerinden bazıları ise parça düşürme, şiddetli kanama, kramplar gibi belirtiler bazılarıdır. Bu gibi durumlarda sürekli olarak doktor ile iletişim halinde olmanızda fayda var.

Hamileliğin diğer haftalarıHamileliğin 4. haftasıHamileliğin 12. haftasıHamileliğin 16. haftasıHamileliğin 20. haftasıHamileliğin 24. haftası

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler