Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar

hamilelik belirtileri nelerdir Gebeliğin göstergesi olarak belirtilen temel durum adetin gecikmesidir. Adet gecikmesi ile hamile olunduğunun düşüncesine kapılmak mümkündür. Fakat bilinmesi gereken net bir durum ise her adetin gecikmesi gebeliğin gerçekleşeceği anlamına gelmemektedir yani adet gecikmesi hamilelik belirtisi değildir. Hamilelik belirtileri ilk ne zaman başlar yazımız için tıklayın.Peki hamilelik belirtileri nelerdir? Bazı kadınlarda adet döngüsünün düzensiz olmasından ötürü hamilelik kararına varılmaması gerekir. Adet dönemi öncesi yaşanan durumlar ile hamilelik öncesi yaşanan durumlar birbirleri ile benzeyebilmektedir. Bundan ötürü bazı kesin belirtiler yaşanmıyor ise hamile olunduğu kanısına kapılmak yanlış olur.Belirtilerden bir veya birkaç tanesine sahip olmanızda kesin bir şekilde hamile olduğunuzu kanıtlamaz. Bir anne adayı gebe kaldıklarını fark edene kadar doğum kontrol ilaçlarını kullanmaya devam etmesinden ötürü endişeye kapılır.Yapılan araştırmalara göre endişe duyulacak herhangi bir noktanın olmadığı kanıtlamış bir gerçektir. Gebe kalındığını anlamanın en temel yolu hamilelik testi yaptırmaktır. Adet gecikmesi ile birlikte test yaptırmak bu işin net sonucunu ortaya koyacaktır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik belirtileri nelerdir diye düşünen anne adaylarının bilmesi gerek bazı özel durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar şu şekildedir;

Hamilelik Belirtisi Yorgunluk

Gebe kalan anne adaylarında vücudun iş yükü artar ve metabolizma bebeğin gelişimi açısından daha hızlı bir hal alır. Bu sebepten ötürü halsizlik ve yorgunluk sürekli olarak sizi bulur. Hamilelik döneminde salgılanan çeşitli hormonlar arasında bulunan progesteron ile kendinizi daha bir mayışmış halde hissetmeniz mümkündür. Progesteron hormonu içerisinde bulunan bileşenler ile vücuda yatıştırıcı bir etki gelmektedir. Halsizlik ve yorgunluk ile uyuma ihtiyacı hissetmeniz normaldir.Memelerde Hassasiyet ve İrileşme Hamilelik Belirtisi midir?Hamilelik belirtileri nelerdir diye aklından geçiren anne adaylarının vücutlarında çeşitli tepkimeler meydana gelir. Bunlardan birisi de memelerde hassasiyet ve irileşmedir. Hormonsal değişikliklerin etkisi ile göğüs bölgesinde gerçekleşen büyüme bazı zaman aralıklarında ağrıya dönüşebilmektedir. Bu büyüme ile hassasiyet artması sonucunda ağrılar daha net hissedilebilmektedir. Hamilelik durumlarında bazı anne adaylarının meme uçlarında renk değişimi de gözlenebilmektedir.Hamilelik Belirtisi Olarak Mide Bulantısı ve KusmaBir çok kadının ilk hamilelik belirtilerinden biri olan mide bulantısı ve kusma bazı durumların kesinleştiğinin göstergesidir. Hormonların etkisi ile sabah uyandığınız sırada midenizin bulanması çok normal bir durumdur. Bunun dışında günün belirli saatlerinde herhangi bir şekilde midenizin bulanıyor olması ve ya kokulara aşırı hasiyet hamileliğin belirtileri arasındadır. Önceleri rahatsız olduğunuz bir kokuyu şimdi sevmeniz ve ya sevdiğiniz bir kokudan şu anda rahatsız olmanız çok normaldir.İştahın Açılması Hamilelik Belirtisi midir?Çoğu anne adayının yaşadığı hamilelik belirtilerinden biriside iştah açılmasıdır. İştahın açılması ile birlikte daha önce tadından haz almadığınız besinleri dahi tüketmeniz mümkündür. Sürekli olarak karnınızın aç olduğunu hisseder ve çeşitli yiyecekleri aşerirsiniz. Mevsiminde olmayan meyveleri canınızın çekmesi de bu işin cabasıdır. Bazı hamile bayanlarda ise sevilen yiyecekleri hamilelik döneminde tüketememe durumu gerçekleşir.Sık İdrara ÇıkmaHamileliğin evreleri ilerledikçe idrara çıkma istediğiniz sıklaşacaktır. Sık idrara çıkma ile beklide gün içerisinde 20-25 defa idrara çıkma durumunuz olacaktır. Her hafta idrara çıkma isteğiniz artış gösterecektir. Genel anlamda gece uykularınızın bölünmesinin sebebi idrara çıkma eylemi olacaktır. Bazı durumlar dahilinde anne adaylarında sık bir şekilde kabızlık problemi de yaşanabilmektedir.

Hamilelik Belirtisi Baş Dönmesi

Gebelik döneminde kan damarlarının genişlemesinden ötürü tansiyonunuz sık bir şekilde düşebilir. Uzun bir müddet ayakta kalmanız ve ya oturduğunuz yerden ani bir şekilde kalkmanız sonucu baş dönmesi yaşanabilmektedir.Ruh Halinde Olan DeğişikliklerVücutta gerçekleşen değişimlerin yanı sıra hormonal faaliyetlerin artması sonucunda ruh halinde olan değişikliklerde farklılıklar meydana gelebilir. Daha önce sinirlenmediğiniz bir şeye bu zaman aralığında sinirlenebilir ve ya sinirlendiğiniz durumları olgunluk ile karşılamanız mümkündür. Hamileliğin içerisinde bulunan gülerken bir anda gelen ağlama yetisi ile bir çok anne adayı bu durumu yaşamaktadır. Duygusal hareketlenmenin bir hayli çok olduğu bu dönem genel anlamda hassas zamanlardır.Hafif Kanama ve Hamilelik BelirtileriBazı anne adaylarında hamileliğin belirtisi olara vajinal kanama yaşarlar. Dölleme sürecinin üstünden 2 haftalık bir zamanın geçmesi ile birlikte spermin yumurtaya yerleştiğinin yumurtanın rahimde kendine uygun bir yer bulduğunun göstergesi olan bu kanama bir nevi yerleşme kanamasıdır. Hafif kanama genel anlamda adet dönemine gelmesi ile birlikte adet kanı ile karıştırılmaktadır. Fakat diğer döneme denk gelmesi halinde rahatlıkla anlaşılması mümkün olan bu kanama daha çok beneklenme şeklinde gerçekleşmektedir.Vücut Isısının YükselmesiGebelik döneminde metabolizmanın hızlanmasında ötürü vücut ısından büyük artışlar yaşanmaktadır. Kendinizi hafif bir şekilde ateşleniyormuş gibi hissetmeniz tamamen doğal iken soğuk almış olma ihtimalinizi de göz önüne aldığınız zamanlar bulunmaktadır. Hamile kalma sürecinde olmanıza karşılık vücut ısısının yükselmesini özenle takip etmeniz gerekmektedir. Uzun süreli terlemeler sonucunda doktora başvurmanız gerekmektedir.hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik belirtileri nelerdir diye düşünen anne adaylarının dikkat etmesi gereken diğer bir nokta da gebelikte karın şişliğidir. Gebeliğin ilk haftalarında karın bölgesinde oluşması mümkün olan şişlik size adet olacağınızın göstergesi olarak gelebilir. Hamilelikte ilk haftalarda ani bir değişim olmamasından ötürü elbiselerinize rahat bir şekilde sığmanız sizi hamile olmadığınız düşüncesine kaptırabilir. Fakat gebeliğin ilk haftalarında karında istemsiz bir şişme gerçekleşir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler