Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelik dönemi kadınların fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini farklı hissettikleri, hormonların alt üst olduğu ve bu düzensizlikten dolayı çeşitli değişimlerin yaşandığı bir süreç olarak bilinir. Gebelik döneminde aşırı salgılanan sebum, hayatında hiç sivilce problemi yaşamamış olan kadınların bile cildinde aknelerin çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında melanin adı verilen maddenin fala çalışması hamilelik lekesi olarak bilinen melasmanın oluşmasına neden olur. Yine hamile bayanlarda ter bezleri daha fazla çalıştığında terleme ve sıcak basması sık rastlanılan şikâyetlerden birisidir.

Peki, hamilelik süresince hangi cilt bakım yöntemlerini kullanmalıyız?

Hamilelikte duş alımı önemlidir Ter bezlerinden dolayı sık sık terleme sorunu yaşıyorsanız, cildin nemli kalması ve terlemenin önüne geçilmesi açısından her gün duş almanız gerekir; fakat duşta geçireceğiniz süre en fazla 15 dakika olmalıdır. Kullandığınız su ne sıcak ne soğuk olmalı ılık bir su ile duş alınmalıdır. Duş esnasında bitkisel sabunlar kullanılmalı, saçlar zeytinyağı özlü doğal sabunlarla yıkanmalıdır. Hamilelikte ortaya çıkan sorunlardan birisi de çatlaklar olup daha sonradan herhangi bir tedavi yönteminin olmaması nedeniyle bu çatlaklar daha oluşmadan engellenmelidir. Bunun için özellikle karın bölgenizi badem yağı veya zeytinyağı ile her duş sonrasında masaj yapabilirsiniz. Göğüsler için soğuk su kompresi Süt kanallarının şişmesi ile birlikte büyüyen göğüslerde sarkma yaşanmaması için, duş esnasında soğuk su ile onlara masaj yapabilirsiniz. Soğuk su cildinizin gerilmesini ve diri kalmasını sağlayacaktır. Yine göğüs çatlaklarını önlemenin en güzel yolu her gün birkaç kere bu bölgeyi zeytinyağı ile ovalamaktır. Hamilelikte saç ve cilt bakımı Hamilelik sürecinde saçlar zayıflamaya ve dökülmeye başlar. Bunun önüne geçmek için doğal sabunlarla saçlarınızı yıkayıp, sarımsak, zeytinyağı gibi malzemelerle onlara bakım yapabilirsiniz. Her ne kadar günümüzde bebeğe zararlı olmadığı söylense de yine de siz hamilelik bitene kadar saçlarınızı boyatmamaya çözen gösterin. İlk üç ayın ardından saçlarınızı boyamak isterseniz bitkisel boyalar yönelmeniz sizin ve bebeğiniz sağlığı açısından daha faydalı olacaktır. Jöle, sprey gibi kozmetik ürünleri içeriğindeki kimyasallar yüzünden bebeğe zarar verebilmektedir. Yine kana karışan kimyasal maddeleri nedeniyle bu dönemde asla perma yaptırmamanız gerekmektedir.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler