Hamilelikte kilo almak zararlı mıdır?

Hamilelikte kilo almak zararlı mıdır?

ABD’de yapılan araştırmaya göre hamilelikte alınan kilolar anne ve bebek için zararlı olabilir. Yapılan araştırmada ABD’de yaşayan anne adaylarının hamilelikte kilo alımlarının risk taşıdığı belirtildi. Haberimizin detaylarında hamilelikte kilo almanın zararlarını içeren metni okuyabilirsiniz.

Hamilelikte kilo almak zararlı mı?

ABD’de bulunan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi uzmanları yaptıkları açıklamada ABD’de yaşayan anne adaylarının yarısının gebelik döneminde çok kilo aldığını belirterek bu kiloların risk taşıdığını açıkladı. Kadınların gebelik sırasında almaları gereken kilonun beden yapılarına göre değişiklik göstereceği açıklanırken alınabilecek fazla kilonun hamilelik ve doğum esnasında çeşitli komplikasyonlarına neden olabileceği söyleniyor. Hamilelikte sağlıklı beslenmeyi öneren uzmanlar alınan fazla kiloların çocuklarda kalp rahatsızlığı, diyabet ve hatta inme gibi sorunlara neden olabileceği görüşünde. Hamilelikte kilo almanın zararlı olabileceğini belirten uzmanlar, hamilelik döneminde sağlıklı bir diyet uygulanmasını öneriyor. Uzmanlar aşırı ve sağlıksız kilo alınmasını engelleyen programlar uygulanması gerektiğini böylece anne ve bebek üzerinde uzun dönemde görülebilecek sorunların en aza indirilebileceğini kaydetti.
Aşırı kilolu (obez) kadınlarda gebelik sırasında bazı komplikasyonların görülme sıklığı artar. Gebelikte aşırı kilo almanın sebepleri arasında fazla kalorili beslenme, hareketsizlik ve egzerziz yapmama, genetik faktörler gibi nedenler sayılabilir. Obez anne adaylarında gebelik sırasında yüksek tansiyon ve diabet (şeker hastalığı) görülme riski daha fazladır.
Gebelik sırasında aşırı kilolu olan kadınlarda artan riskler:
– Obez kadınlarda ultrason ile bebeğin değerlendirilmesi daha zordur, görüntü kötüleşir.
– Karın cildinde yağ kalınlığı fazla olduğu içöin amniosentez gibi müdahaleleri yapmak zorlaşır.
– Obez kişilerde doğumun normal ilerlemesi ihtimali daha azdır ve dolayısıyla sezaryen ihtimali artar.
– Obez kadınlarda gebelikte yüksek tansiyon ve preeklampsi görülme sıklığı daha fazladır.
– Obez anne adaylarının bebeklerinin de gebelik sırasında daha yüksek kilolu olduğu saptanır. Bebeğin iri olmasından dolayı doğum zorlaşabilir.
– Obez annelerin bebeklerinin doğumdan sonraki ileriki yaşamlarında da obez olma riski daha yüksektir.
– Obez kadınlarda her ameliyatta olduğu gibi sezaryen sonrasında da yara iyleşmesi ve normale dönme daha güçleşir.
– Aşırı kilolu kadınlarda düşük riski daha fazladır.
– Erken ve prematür doğum riski artmıştır.
– İdrar yolu enfeksiyonalrına obez gebelerde daha sık rastlanır.
– Obez annelerde emzirme problemlerine daha sık rastlanır.
– Bebekte nöral tüp defekti (spina bifida, sırtta açıklık) daha sık görülür.
– Bebekte doğum sırasında travma görülme riski artmıştır.
– Obez annelerden doğan bebeklerde yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınma gerekliliğine daha sık rastlanır ve yeni doğan döneminde ölüm riski daha fazladır.
Obezitenin ve gebelik sırasında gereğinden fazla kilo almanın yukarıda anlatılan bu risklerinden kaçınmak için fazla kiloların gebelik planlanmadan önce verilmesi, gebelik sırasında gereği kadar kalori alma ve hareketsizlikten kaçınma, egzersiz yapma gibi önlemler alınmalıdır. Gebelik sırasında ne kadar kilo alındığının kontrol edilmesi için sık sık tartılmak faydalıdır.
Bir kadının gebelik sırasında doğuma kadar toplam alması gereken kilo miktarı aşağıdaki gibidir. Burada kadının Body Mass İndex (MBI) değerine göre alması gereken kilo aralığı belirtilmiştir. BMI değeri basitçe ağırlığın boyun metrekaresine bölünmesiyle elde edilebilir (kg/m2). Örneğin 160 cm boyunda ve 65 kilo ağırlığında bir kadının BMI değeri 65/(1.6×1.6) formülüyle hesaplanır yani 25.3 dür.
– BMI değeri 20’nin altında olan yani zayıf kadınlar için gebelikte toplam alınması önerilen kilo: 12.6 – 28 kilogram arasındadır.
– BMI değeri 20-25 arasında olan yani normal kilolu kadınlar için gebelikte toplam alınması önerilen kilo: 11.5 – 16 kilogram arasında
– BMI değeri 26-29 arasında olan yani kilolu kadınlar için gebelikte alınması önerilen toplam kilo: 7 – 11.5 kilogram arasında
– BMI değeri 30 veya dafa fazla yani aşırı kilolu (obez) olan kadınlar için gebelik sırasında alınması önerilen toplam kilo: en fazla 7 kilogram şeklindedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler