Hamilelikte nelere dikkat edilmeli?

Hamilelikte nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik en dikkat gerektiren dönemlerden birisidir. Eğer yeterince dikkatli olmazsanız kendinize ve bebeğinize zarar verebilirsiniz. Birçok şeyin deneyimlemeden zararlı olup olmadığını anlayamazsınız ancak bizler bu durumları yaşamadan bilmeniz için hamilelikte dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Buyurun beraber bakalım. 

AĞIR KALDIRMAK

Ağır kaldırmak bütün kadınlar tarafından bilindiği üzere hamileyken çok riskli bunun yanı sıra yüksek yerlere çıkmak gibi tehlikeli şeylerde çok sakıncalı. Hamileliğin başlarında iseniz düşük oranı biraz daha fazladır bebek karnınıza tam olarak yerleşmeden ağır kaldırmanız yüksek yerlere tırmanmanız çok tehlikelidir. 

ZARARLI İÇECEKLER

Zararlı içeceklerden kastımızı elbette biliyorsunuzdur en başlarında sigara ve alkol yer alıyor. Bu ikili kısa zamanda sağlıklı bireyleri bile kötü durumlara düşürebiliyor. Hamile kadınlarda ise bu risk daha büyük oluyor ve sadece anne değil aynı zamanda bebekte etkileniyor. Bu içeceklerin yanında kahve, kola, şalgam gibi acı yada gazlı içeceklerde hamilelikte zararlı. 

İLAÇ KULLANIMI

İlaç kullanımı konusunda uyarıları mutlaka duymuşsunuzdur. Normalde de ilaç kullanımı sürekli durumlarda kullanmak iyi karşılanmıyor. Fakat sürekli olarak dediğimiz gibi hamilelik sürecinde zararlı olan şeyler bir kaç kat daha zararlı sayılıyor. İlaç kullanımı bunlar arasında en karmaşık olanlardan bir tanesi. Eğer doktorunuza sormadan antibiyotik yada ağrı kesiciler sizi zehirleyerek öldürebilir. İlaç kullanmanız gereken durumlarda ise mutlaka doktorunuza danışın. 

STRES

Stres hamilelik döneminde en zararlı şeylerden birisidir. Anneye yapılan gazla stres bu fark etmeden de olabilir en ufak bir konudan bile strese girip kendinizi daraltabilirsiniz. Bunun en basiti bebeğimin adını ne koyacağım, yeteri kadar hazırmıyım, iyi bir anne olacakmıyım gibi sorular olabilir. Bu durumun üstesinden gelmek için aklınızı dağıtın ve kendinize bir hobi bulun bu sizi oyalayıp aklınızı dağıtacaktır. 

KIYAFET SEÇİMİ

Kıyafet seçiminin önemi hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Piyasada oldukça fazla hamile kıyafetleri bulunuyor bunlar arasından kendinize uygun olanları seçmekte size kalıyor.  Seçim yaparken karnınızı rahat bırakacak, sizi sıkmayacak, hareket etmenize engel olmayacak kıyafetler seçmeniz hem daha rahat bir gün geçirmenize hemde bebeğinizin rahat olmasına yardım eder. Hamilelik ile ilgili diğer yazılarımızHamilelikte içilmemesi gerekenlerHamilelikte neler yenilmemeli?Hamilelikte içilmesi gerekenlerHamilelikte neler yenilmeli? 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler