Hindistan Cevizi Yağı Faydaları | Kadınlar Kulübü

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları | Kadınlar Kulübü

Hindistan cevizi yağı faydaları az bilinen ve insan sağlığı için oldukça değerli bir üründür. Adından da tahmin edileceği üzere Hindistan Cevizi’nden elde edilir.
Hindistan cevizi oldukça yağlı ve kalorisi yüksek bir meyve olarak bilinir ama yağ insan vücuduiçin ihtiyaç olan besindir. Özellikle bayanların hücrelerin yeniden yapılandırılması, metabolizması gerekli hormon üretmesi ve vitamin ve mineralleri taşıyabilmesi için vücuda yağ ihtiyaç duyar

Vücudunuza, işlenmiş gıdalar alarak, kötü huylu, işlenmiş yağlar almaktansa hindistan cevizinin iyi yağlarını alın ve sağlıklı mutlu bir vücuda sahip olun. İşte hindistan cevizi yağının faydalı 12 özelliği:

Güzellik Kaynağıdır

Hindistan cevizi yağı, sadece yemeklerde tüketilmez. Cildinize, saçlarınıza, tırnaklarınıza da hindistan cevizi yağı sürerek onların nemli ve bakımlı kalmalarını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz masaj yağı olarak bile kullanabilirsiniz.

Enerji Verir

Mükemmel bir enerji kaynağı olan hindistan cevizi yağı karaciğerden geçer ve burada enerjiye ya da ketonlara (buna beyin yiyeceği de denebilir) çevirilir. Eğer enerjinizin artmasını istiyorsanız, bir çay kaşığı hindistan cevizi yağını kahvenize ya da yediğiniz yemeğe eklemek mucize yaratacaktır.

Kalp Dostudur

Hindistan cevizinin içindeki lorik asit kalbinizin sağlıklı kalmasını sağlar ve kolesterolü kontrol altında tutar.

Metabolizmayı Hızlandırır

Vücudunun metabolik hızını arttıran yapısıyla hindistan cevizi yağını her gün, asıl yemek pişirme yağı olarak kullanan kişilerin fazla kilolu olmadıkları görülmüştür.

Yemeklerde Sağlıktır

Ayçiçek yağı, hatta sızma zeytinyağının aksine hindistan cevizi yağı ile yemek pişirmek son derece sağlıklıdır. Çünkü hindistan cevizi yağının yanma sınırı, diğar yağlara göre, çok daha yüksektir yani ısıtıldığında bile zararlı olmaz.

Vegan Dostudur

Veganlar için hindistan cevizi yağı, tereyağı veya diğer hayvansal yağların yerine kullanılabilir. Çünkü bu yağ, oda ısısında katı kalır. Üstelik son derece doğal ve katkısızdır.

Hastalıklardan Korur

Kolesterolü düşürmesinin yanı sıra hindistan cevizi yağı, içeriğindeki lorik asit sayesinde daha pek çok fayda sağlar. Bu asidin antiviral özellikleri sayesinde pek çok hastalık önceden önlenir.

Alzheimer Önlemdir

Hindistan cevizi yağı, beyin aktivitelerine yardımcı olur ve bu sayede Alzheimer ve bunaklığa yakalanma ihtimalini azaltır.

Spor için Yardımcıdır

İçeriğindeki ketonlar atletler ve spor yapanlar için yararlıdırlar, performansınızın artmasına yardımcı olurlar.

Hazımsızlığa Faydalıdır

Gaz gibi sindirim problemleriniz varsa, hindistan cevizi yağı bu semptomlara iyi gelir. Hindistan cevizinin yapısı ve içeriğindeki yağlar, vitamin, mineral ve amino asitlerin sindirilmelerine ve antimikrobiyal özelliği bakterilerin, mantarın ve sindirim problemlerine neden olan parazitlerin ortadan kaldırılmalarına yardımcı olur.

Doğal Tatlandırıcı

Hindistan cevizi yağı, son derece lezzetlidir. Hindistan cevizi suyunun aksine daha hafif bir tadı vardır ve tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

Dikkat: hidrojenleştirilmiş hindistan cevizi yağından uzak durun

İyi ve kötü yağları ayırt etmek kafa karıştırıcı olabilir. Uzak durmanız gereken yağlar, trans yağlardır ve hindistan cevizi yağını bazı türlerinde trans yağ bulunur.

UYARI: Hindistan cevizi yağını alırken hidrojenleştirilmiş olanlardan almamanız gerektiğini hatırlatırız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

  • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.