Ihlamur Çayı’ndaki İnanılmaz Sağlık

Ihlamur Çayı’ndaki İnanılmaz Sağlık

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, şifalı bir bitki olan ıhlamurun önemine parmak basıyor. Soğuk algınlığını azaltıcı ve hastayı rahatlatıcı etkileri olan bitkiyi sadece malum günlerde tüketilmemesi, aynı zamanda Keyif için Ihlamur da içilebileceğini söylüyor. Dolayısıyla içmek için hasta olmayı beklenmenin gerekmediğini ifade ediyor.

Prof. Dr. Ekrem Sezik, Keyif için Ihlamur içilmesi konusunda değerlendirmesinde, ıhlamur içmek için hasta olmayı beklememelerini, ıhlamuru keyif çayı olarak da kullanabileceklerini belirtiyor. “Ihlamurun rahatlatıcı etkisinin de olduğu kabul edilmektedir. Dolayısıyla, ıhlamur içmek için hasta olmak beklenmemelidir. Günde birkaç kupa ıhlamur içilmesinde yarar bulunmaktadır. Bilhassa akşamları… Geçtiğimiz günlerde bir meslektaşımızın görüşleri ile yazılan bir haberde; ıhlamurun keyif çayı olarak kullanılmasının doğru olmadığı, çünkü keyif çayı olarak kullandığında vücudun buna hazırlandığı ve hastalık döneminde beklediğimiz etkileri göremediğimiz ifadesi yer aldı. Haberi, ‘Keyif için ıhlamur içmeyiniz, sürekli içilirse hastalık halinde içilmesi gerektiğinde etkisiz olur’ şeklinde özetleyebiliriz.Prof. Dr. Ekrem Sezik, ıhlamurun keyif çayı olarak içilmesi konusunda değerlendirme yapıyor. Sezik tüketicilerin, ıhlamur içmek için hasta olmayı beklememelerini, ıhlamuru keyif çayı olarak da kullanabileceklerini vurguluyor.”

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılmalıdır

Ihlamur çayı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli husus ıhlamuru kaynatmamalısınız. Sıcak kaynamış suya ıhlamur çiçeklerini ve yapraklarını bir tutam atıp, 10 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız. Böylece ıhlamurun sarımsı rengi suya çıkar. Bardağa boşaltırken bir süzgeç yardımıyla kullandığınız ıhlamur yapraklarını ayıklayabilirsiniz. Dilerseniz bal, zencefil ya da limon da ekleyebilirsiniz. Bu tamamen size kalmıştır. Bazı kişiler bu bitki çaylarına kara biber de eklemektedir. Bu hem nefesinizi açar hem de göğsünüzü rahatlatır. Ihlamur çayı sadece hasta olduğunuzda tüketilecek bir çay değildir. Tadını beğenirseniz gün içerisinde de tüketmenizi tavsiye ederiz. Ihlamur çayı sinirleri de yatıştırır ve sizin daha kontrollü olmanıza da yardımcı olur. Aynı zamanda sıvı tüketmenin faydalarını da bu sayede göreceksiniz. Sindiriminizi ve midenizi de rahatlatacağından gün içerisinde daha rahat olursunuz. Bitki çaylarını seviyorsanız ıhlamuru farklı bitkilerle de harmanlayarak kendinize güzel bir çay yapabilirsiniz.

Fincanda ihlamur cayiEkrem Sezik şöyle devam ediyor: “Ihlamur yukarıda belirtilen süreden daha uzun bir süre bekletilirse, yapısındaki maddelerin değişmesine paralel olarak, sarı olan rengi kırmızıya dönmeye ve kendine has kokusunu kaybetmeye başlar. Bu, istenmeyen bir durumdur. Eğer yaprak taşıyan bir ıhlamur kullanılırsa, ilk demleme anından itibaren çözelti kırmızı renkli olur. Kırmızı renkli olursa, zararlı mıdır? Zararlı değildir ama yararlı etkisi, yapısındaki maddeler değiştiği için azalmış ayrıca hoş kokusu ve tadı da kaybolmuştur.”

Aktarlarda Ihlamur

Sezik, ıhlamurun genellikle aktar ve baharatçılarda yer aldığını, bu dükkânlarda çuval veya kutuların içinde, “çiçek ıhlamur”, “ıhlamur”, “yaprak ıhlamur” gibi çeşitleri ile satıldığını belirterek şunları söylüyor: “Çiçek ıhlamur, sadece çiçekleri taşır. ‘Ihlamur’ çiçek yaprağını da taşıyan çiçeklerdir. ‘Yaprak ıhlamur’ ise ıhlamur ağacının yapraklarını bol miktarda taşıyan bir karışımdır. Yani; çiçek, çiçek yaprağı ve yapraklar beraberce bulunur.”

Aktarlara Dikkat

Prof. Dr. Ekrem Sezik ıhlamurun aktar ve benzeri dükkânlardan alınmamasını tavsiye ediyor: “Kaç yıllık olduğunun bilinmemesinin yanında, mikroorganizma ve mikroorganizmaların meydana getirdiği aflatoksinler gibi zararlı maddeler taşıyan veya katıştırılmış ıhlamur satın alma riski yüksektir. Bilinen firmaların poşet ıhlamurlarını kullanılması, sağlık için gerekli bütün analizler yapılmış olduğu için, tavsiye edilmektedir.”

Rahatlatıcı Etkisi

Avrupa İlaç Kurumu, ıhlamurun soğuk algınlığının ve stresin belirtilerini hafifletici olarak kullanılabileceğini kabul etmiştir. Bu konuda Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Ihlamur halen soğuk algınlığının belirtilerini azaltıcı, ter verici ve hastayı rahatlatıcı etkileri için kullanılmaktadır. Hastalık sırasında günde 4 kupa ıhlamur içilmesi yeterli olmaktadır. Ihlamur şifalı bir bitkidir” demektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler