İlk Jinekolojik Muayene

İlk Jinekolojik Muayene

ilk jinekolojik muayene

İlk Jinekolojik Muayene

18 yaşına gelmiş her genç kızın kafasına takılan en önemli problemlerden birisidir  jinekolojik muayene. Jinekolojik muayene korkusu genç kızların bu kadar önemli bir konuda jinekoloğa gitmelerini ertelemelerine, olası sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Aslında çok kolay ve basit olan bir jinekolojik muayene süreci kişinin ertelememesi gereken önemli bir olaydır.Bu yazımızda jinekolojik muayene hakkında bilinmesi gerekenleri, genç kızların ilk jinekolojik muayene hakkında kafasına takılan soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Op.Dr. Seval Taşdemir ilk jinekolojik muayene hakkında bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri kısaca anlatıyor.

İlk jinekolojik muayenenin önemi? 

Jinekolojik muayene kadınlara özel cinsel sağlığı ve üreme sağlığını korumaya yönelik çok önemli özel bir tıbbi bakımdır. Jinekolojik muayene sonrası uygulanan bakım, hastalıklardan korur, kanser ve üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve tedavisini sağlar. Daha sonradan kişide görülebilecek kısırlık gibi komplikasyonlara karşı da önlem alınmasını sağlar. İlk jinekolojik muayenenin önemi bundan kaynaklanır.

İlk Jinekolojik muayene korkusu?

İlk jinekolojik muayene korkusu aslında tamamen yanlış duyumlardan kaynaklanan bir olaydır. Bir genç kızın ilk jinekolojik muayene randevusunda nelerle karşılaşacağını bilmesi bu konudaki endişelerini gidermesini, ilk jinekolojik muayene korkusunun giderilmesini sağlayacaktır. İlk Jinekolojik muayene randevusunda genç kızın, kişisel, aileye ilişkin, cinsel ve tıbbi geçmişine dair öyküler alınır. Sonra jinekolojik bir muayene yapılır, ilgili labaratuvar testleri uygulanır. İlk jinekolojik muayenenin adet kanamasının olmadığı bir dönemde yapılması gerekmektedir. Ayrıca ilk jinekolojik muayene öncesinde bir kaç gün duştan ve krem kullanılmasından kaçınılması gerekmektedir.Genç kızlar ilk jinekolojik muayene de neler dikkat etmeli?Genç kızların ilk jinekolojik muayene de, uzman jinekoloğa sormak istedikleri soruları, akıllarına takılan konuları not alıp, sormalı, tıbbi geçmişlerini eksiksiz ve doğru olarak jinekoloğa aktarmaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki jinekoloğa verilen tüm özel bilgiler gizli kalacaktır. Eksiz bilgi verilmesi, yanlış bilgi verilmesi sonucunda tedaviyi olumsuz etkileyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

İlk jinekolojik muayene de neler istenir? 

 • genç kızın son adet tarihi
 • genç kızın adet periyotlarının arasında geçen süre
 • adet kanamasının ne kadar sürdüğü
 • kişide ara kanamaların olup olmadığı
 • genital ağrı, kaşıntı ve akıntı varlığı
 • tıbbi herhangi bir başka problem olup olmadığı
 • aile tıbbi geçmişi
 • kişisel tıbbi geçmiş, cerrahi uygulamalar, kullanılan ilaçlar
 • sigara, alkol, beslenme alışkanlıkları

İlk jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Genç kızlar ilk jinekolojik muayene nasıl yapılır, bilmedikleri için biraz gerilirler. Genç kızların ilk jinekolojik muayenesi ağrısız, sızısız ve beş dakika kadar süren basit bir işlemdir. Jinekolojik muayenenin bu kadar tedirgin etmesi kişilerin nasıl bir kontrol yapılacağını bilmemesinden kaynaklanıyor.İlk jinekolojik muayene ile genital organların durumu, jinekolojik olası problemler değerlendirilir. Bunun için jinekolojik muayene masasına genç kız yatırılır. İlgili doktor, önce dış genital organları kontrol eder. Kızarıklık, tahriş, kist ve siğil olup olmadığını kontrol eder. Sonra karından yapılacak ultrasonografik bir inceleme ile üreme organları doktor tarafından değerlendirililr. Jinekolojik muayene sonrasında doktor idrar tahlili ve kan sayımı gibi birkaç basit labaratuvar testi tahlil isteyebilir duruma göre.

ilk jinekolojik muayene ne zaman yapılmalı? 

İlk jinekolojik muayene ne zaman yapılmalı hususunda toplum dan topluma değişiklikler söz konusu olsa da; ve İlk Jinekolojik muayene için genellikle 18 yaş civarı tercih edilse de; yaşa takılmadan bazı durumlarda jinekolojik muayene gerekebilir.Aşağıdaki sebeplerden biri veya birkaçı söz konusu olduğunda mutlaka bir jinekolojik muayene yapılması gerekir, uzman bir jinekoloğa başvurulmalıdır.

 • karın alt bölgesinde meydana gelen ağrı
 • adet düzensizlikleri, adet kanamasının olmaması veya aksaması
 • adet kanaması sırasında şiddetli ağrı duyulması
 • anormal kanamalar
 • dış genital organlarda ağrı olması, şişlik, kaşıntı, yabancı kitle ve yaralar bulunması
 • vajinal akıntı, kaşıntı ve süren ağrı olması
 • 15-16 yaşına gelinmesine rağmen adet kanamasının kişide görülmemesi
 • cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıklara maruz kalınması, hastalık riski
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
İlk

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler