Cilt Neden Kurur ?

Cilt Neden Kurur ?

Cilt Neden Kururİnsan cildi sürekli bakım isteyen, hassas ve dikkat edilmesi gereken bir yapıdadır. En basit hava değişiminden dahi etkilenebilecek kadar değişken yapıda olan insan cildi pek çok farklı nedenden dolayı var olan yağ oranını kaybeder.

Cilt Kuruması; en kısa şekilde ciltteki yağ oranının düşmesini ifade etmektedir. Bu yazımızda insan cildini kurumasına sebep olan faktörleri öğrenip doğal nemlendirici maske yapımını konusunda sizlere bilgi sunacağız.

Cildimiz Neden Kurur ?

Cilt kuruluğu herhangi bir sebepten meydana gelebilir. Aşağıda sıralanmış maddeler cilt kuruluğu nedenlerinin %99 unu oluşturmaktadır.

 • Bayanlar arasında gözlemlenen en genel neden ise yanlış bakım ürünleri kullanmaktır. Kulaktan duyma, denenmemiş cilt bakım maskeleri cildi kurutabilir. Bu sebepten dolayı cilt bakımı ciddi bir konudur.
 • Bazı cilt hastalıkları da cildi kurutabilir. Su kaybına neden olan cilt hatalıkları cildin kurumasına neden olarak güzel olmayan puturlu bir cilt görüntüsüne sebebiyet verir.
 • Cilt kuruluğu çeşitli deri hastalıklarından ileri gelebilir. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında deri tamamen kurur ve pullanma görülür. Bu hasatalıklar neticesinde ciltte yağ oranı hızla düşer ve kuru cilt sorunu başgösterir.
 • Bazı hastalıkların cilt kuruluğuna neden olduğu belirtilmektedir. Kanser hastalığının bazı türlerinde cilt kuruluğuna rastlanabilir. Tansiyon hastaları da cilt kuruluğu yaşayan kişiler arasındadır. Bu hastaların cilt sağlığı için düzenli miktarda su içmeleri şiddetle önerilir.
 • Temizliğine özen gösteren insanlarda cilt kurtuluğu görülür 🙂 Şaka gibi bir cümle olsa da gerçektir. Yüzünü sık yıkayan veya temizleme jelleri ile temas ettiren kişilerde cilt kuruluğu görülür. Cildinizi temiz tutmak için gereğinden fazla yıkayarak cilt kuruluğuna sebep olursunuz. Dolayısıyla bu durum erken yaşta kırışmaya neden olur. Bu sebeple nemlendirici kullanma ve yerinde cilt bakımı çok önemlidir
 • Sıcak su ile yüzünüzü yıkarsanız cildiniz hızlı şekilde kurur. Üstelik bu durumda nemlendirici bile kullanmayan kişilerde cilt kuruluğuna mutlaka rastlanır.
 • Tiroid bezi yeterince çalışmaz ise vücutta tiroid hormonu üretilmez. Vücutta tiroid eksikliği ciltte kuruluğa sebep olur.
 • Hava şartları cilt kuruluğuna davetiye çıkarır. Rüzgarlı havalarda cildin kuruması bu yüzdendir.
 • Dışarıdan gelen mikroplar cildinizin gözeneklerini tıkadığında kuruluk başlar. Yağ salgısının dışarı çıkamaması ile birlikte cilt çevre kirliliğinden dolayı kurumaya yüz tutar.
 • Cilt kuruluğunun nedenlerinden biri yaşlanmadır. Zaman geçtikçe kişinin vücudundaki su miktarı azalır. Cilt pullanmaya başlar ve yağ salgısı azalır.

Doğal nemlendirici yapımı için tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler