İstenmeyen Tüyler Yok Etme – Doğal Yöntemler

İstenmeyen Tüyler Yok Etme – Doğal Yöntemler

istenmeyen tüylere doğal çözümleri derlediğimiz bu yazı ile sizde kıl köklerini yok edebileceksiniz. Çeşitli güzellik kremleri veya güzellik ürünlerine gerek kalmadan çözüm üretebilirsiniz. Peki gelelim asıl sorumuzu cevaplamaya İstenmeyen Tüyler için Ne Yapmalısınız? 

Not: İstenmeyen tüylere bitkisel çözüm önerilerini sizler için hazırladığımız bu yazı pek çok kişiye faydalı olduğu için gururluyuz. Pek çok bayan bu konudan faydalandığını bize iletti.

İstenmeyen Tüyler için Bitkisel Çözümler

1. Nane Çayı: İstenmeyen Tüylere İyi Gelen Bitki 

istenmeyen tüylere doğal çözümHer evde bir kenarda olan Nane aslında oldukça etkili bir istenmeyen tüy/kıl yok edilmesinde yardımcıdır. Nane çayı içerek vücudunuzda testosteron seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Bu şekilde tüylenmesinin azaltılması için tavsiye edilmektedir.

Nane Çayı Hazırlama

Nane çayı yapımı oldukça kolaydır. 1 bardak kaynar suyun içerisine biraz nane ekleyiniz ve demlenmesi için bekleyiniz. Ardından naneyi süzülür ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir. Her gün iki bardak kadar tüketilmesi önerilir.

2. Fesleğen Yaprakları ve Soğan: İstenmeyen Tüyleri Azaltan Bitkiler 

Bu yöntemi kullanmak için 9 ile 12 adet taze fesleğen yaprakları ezilmeli ve soğanın şeffaf zarı ile karıştırılır. Daha sonra bu karışımı hamur kıvamına getirdikten sonra cilde sürmek suretiyle uygulayınız. Devamında 5 dakika ciltte beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayıp istenmeyen tüy temizliğini tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde 2. kullanımdan itibaren farkı hissedeceksiniz.

3. Şeker: İstenmeyen Tüyleri Azaltmada Etkili Yöntem

Şeker yöntemi; bu yöntem oldukça etkili ve pek çok bayanın sonuç aldığı yöntemlerden birisidir. Şeker tüylerin azaltılması için en etkili çözümlerden biridir.

Biraz toz şeker, doğal limon suyu ile bir tencerede kaynatılır. Şeker tamamen eritilinceye kadar kaynatılmalıdır. Rengi koyulaşır ve kıvamı artar. İçerisine biraz da mısır nişastası eklenir. Ardından cilde uygulanır. Üzerine ağda bandı konulur. Tüylerin çıkış yönünün tersine çekilir. Bu uygulama düzenli olarak yapıldığında tüylerin azaltılmasını sağlar.

4. Yumurta Maskesi: İstenmeyen Tüyleri Azaltma Yöntemi

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için yumurta maskesi de kullanılabilir.

Bir adet yumurta ile bir yemek kaşığı şeker ve bir yemek kaşığı mısır unu karıştırılır. Bu karışım pürüzsüz bir kıvama geldiğinde cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve parmaklar yardımı ile soyulur.

5. İstenmeyen tüyleri yok etme: Beslenme Düzeni Değişiklikleri

İstenmeyen Tüyler kader değildir.

İstenmeyen tüylerin azaltılması için beslenme düzeninde bazı değişikliklerin yapılması önerilir. Bazı durumlarda östrojen hormonunun aşırı dengesizliği de tüylenmeye neden olmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar fitoöstrojenler açısından zengin gıdaların tüketilmesinin tüylenmeyi azalttığını ortaya koymuştur. Meyan kökü, keten tohumu, rezene gibi bitkiler kullanılabilir.

Öğütülmemiş tahıllarda da kompleks karbonhidratlar bulunmaktadır.

Diğer yöntemlere Göz Atınız.

1. Tıraş

İstenmeye tüylerden kurtulmak içi jilet kullanılabilir. Ancak jilet kullanımı saç köklerinin beslenmesine neden olur. Tüylenme daha da artar.

2. Tüy dökücü kremler

Tüy dökücü kremler de tüylerden kurtulmak için anlık çözümler arasındadır. Bazı ürünler tüylenmenin azaltılmasına yardımcı olsa da tüy köklerine etki etmediği için kesin çözüm sağlamaz.

3. Ağda

Ağda tüylerin köklerinden çıkarılmasını sağlar. Bu nedenle tüylerin azaltılması için kullanılabilir. Yaklaşık 3 ila 4 hafta tüylerin çıkmasını erteler. Ancak ağda kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Bazı ağdalar ciltte yanıklara, kızarıklıklara ve tahrişe neden olabilir.

4. Lazer tedavisi

Tüylerden kalıcı bir şekilde kurtulmak için lazer tedavisi uygulanabilir. Lazer tedavisi kıl köklerine etki eder. Birkaç seans sonunda tüylerin çıkmasını kalıcı olarak engeller.

5. Hormonal tedaviler

Fazla tüylenmenin ana nedeni hormon sorunlarıdır. Hormon sorunu nedeni ile oluşan tüylenmenin azaltılması için mutlaka hormon tedavisi uygulanmalıdır. Bu nedenle bir doktora danışılarak gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

6. Elektroliz

Elektroliz ile epilasyon da yapılabilir. Bu yöntem iğne ile kıl köklerinin yakılmasını sağlar. En sağlıklı ve kalıcı çözümlerden biridir.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için tüm bu çözümler kullanılabilir. Ancak jilet ve tüy dökücü kremlerin kullanılması önerilmez. Daha kalıcı çözümler uygulanmalıdır. Ağda ve epilasyon aletlerinin yanı sıra lazer de günümüzde sık kullanılan çözümlerden biridir. Ancak uzman kişilerce yapılmalıdır. Aksi halde ciltte izi geçmeyen yanıklara neden olabilir. Söz konusu olan tüylenme çok yoğun ise hormon testi yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Mutlaka bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Bunun yanında yazının başında bahsettiğimiz bitkisel çözümler ile tüylerin azalması sağlanabilir. Özellikle limon suyu, bal, şeker ve nane en etkili çözümler arasındadır. Tüm bu önerilerin yanı sıra cilt tipine uygun yöntemler için bir cilt bakım uzmanına da danışılabilir. Eğer tereddüt ediyorsanız size en yakın hastaneye veya güzellik merkezine giderek istenmeyen tüy sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler