İstenmeyen Türlerden Doğal Kürler ile Kurtulun

İstenmeyen Türlerden Doğal Kürler ile Kurtulun

İstenmeyen tüyler bütün kadınların ortak problemlerinden biridir. Ergenlik çağından itibaren başlayan bu durum bayanların tüm hayatı boyunca devam eder.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan etkili bitkisel maske ve kürlerlemevcuttur. Bu yazımızda ev ortamında kolayca hazırlayıp vücudunuzada kullanabileceğiniz bitkisel tarifleri paylaşacağız.

İstenmeyen tüyler ile yaşamak zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken sadece doğru vücut bakımı teknikleri bilmek ve cildinizde uygulamak olmalıdır. Bu sayede istenmeyen tüylerinizden kurtulabilirsiniz.

Zerdeçal kürü

Zerdecal
Zerdecal

Zerdeçal kürü ile istenmeyen kurtulmanız mümkündür. Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra kürün yapımına geçebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler;

 • 1 kase süt
 • 2 yemek kaşığı kadar zerdeçal

Kür Yapımı ve Uygulama Süreci

İlk olarak 2 kaşık zerdeçal içerisinde yavaşça süt ekleyerek bir kap içerisinde karıştırmalısınız. Tüm malzemeleri döktükten 1 dk kadar karıştırınız. Sürenin sonunda kür kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır.

Hazırladığınız maskeyi 15 – 20 dakika bekletmelisiniz. Sürenin sonunda maskeyi sürdüğünüz yeri ılık suyla durulayarak maskeyi temizleyiniz.

Zerdeçal kürü aslında yüz bölgesindeki istenmeyen tüylere çok karşı etkilidir fakat vücudunuzun diğer bölgelerinde de kullanabilirsiniz.

Portakal kürü

Portakal Kabugu ile istenmeyen tuylerden kurtulun 4Sofralarımızı tatlandran bu lezzetli yiyeceğin aslında tüy dökücü özelliğini olduğunu söylersen eminim sizi şaşırtmış olacağız. Ağda sonrası kullanılan bu kür ile istenmeyen tüyleri azaltmanız mümkündür. Portakal kürü yapımı için gerekli malzemeler şunlardır.

Gerekli Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı kadar zeytin yağı
 • ve 1 portakal kabuğu

Kür Yapımı ve Uygulama Süreci

İlk olarak yapmanız gereken soyup afiyetle tükettiğiniz portakalın geride kalan kabuğunu rondodan geçirmek olmalıdır. Ardından portakal kabuğu parçalarına zeytin yağını ilave ediniz.

Kıl köklerini yakıcı bir etkide bulunan hazırladığımız kür, ağda yaptıktan sonra ağda yapılan cilde sürülerek kullanılır. Ciltte yaklaşık 45 dakika kadar beklemelidir. Sürenin sonunda bol su ile yıkanarak vücuttan temizlenir.

Nohut Kürü

Nohutİsmi nohut kürü olarak bilinsede zerdeçal, süt ve nohut tozu gibi farklı malzemelerin karışımı olan bu kür etkili bir tüy dökücüdür. Toplumun uzun zamandır kullandığı geleneksel tüy dökücü formüllerden birisidir.

Gerekli Malzemeler;

1 yemek kaşığı zerdeçal
Yarım kase süt
Yarım kase nohut tozu

Nohut Kürü Yapımı ve Ciltte Uygulama Süreci
Tüm malzemeleri bir kaba boşaltınız. Ardından krem kıvamı gelene kadar iyice karıştırınız. Malzemelerin karıştırdıktan 2 dk karıştırmaya devam ediniz ve maskeniz hazır hale gelmiş olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz bu kürü cildinizin istenmeyen tüy çıkan bölgelerine, tüyün çıkış yönünde sürmelisiniz. Sürme işleminden sonra 25 dakika kurumasını bekleyeceksiniz.25 dakika sonrasında tüylerin bu sefer çıkış yönünün aksi yönüne doğru hızlanarak ovalayınız ve kürü deriden soyununu. Kür haddinden fazla kurumuş ise ellerinizi hafifçe nemlendirerek deriden ovalamanızı olaylaştırabilirsiniz. Ardından bu bölgeyi güzelce suyla yıkayarak maskeyi ciltten çıkartabilirsiniz.

Limon Kürü

Limon ile Güzellik
Limon ile Güzellik

Limon suyu yardımı ve doğru bir tarif ile cildinizdeki istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz. Limon suyu ayrıca cilt üzerindeki ölü deriyi temizler ve cildin parlak görünmesini sağlar.

Gerekli malzemeler;

 • 2 çay kaşığı kadar tuz
 • ve 1 adet limonun suyu

Limon Kürü Yapımı ve Cilde Uygulama Süreci

Malzemeleri birbirine karıştırdıktan sonra elde edilen karışımı ağda yaptığınız bölgelere, ağda işleminin bitmesinin 2-3 dakika ardından pamukla sürün. Kıl köklerini zayıflatacak etkiye sahip olan bu karışım 3-4 uygulamadan sonra hızlı sonuçlar verebilmektedir.

Şeker kürü

 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 2 çay kaşığı taze limon suyu
 • 10 yemek kaşığı su

Malzemeleri birbirine karıştırın. Şeker karışımın içerisinde tamamen çözülmeyebilir, tamamen çözmeye çalışmayın. Bu karışımı, istenmeyen tüylerinizin olduğu bölgelere sürün. 20 dakika sonra ılık suyla ovalayarak temizleyin. Bu karışımı haftada 2 veya 3 kere uygulayabilirsiniz.

Sarımsak Kürü

Sarimsakİstenmeyen tüylerden sarımsak kürü ile kurtulabileceğini söylersek sizi büyük olasılıkla şaşırtmış olacağız.
Gerekli Malzemeler;

 • 1 adet sarımsak
 • 1 adet soğan

İlk olarak rende yardımı ile soğanı rendeleyiniz. Bu sırada ortaya çıkan suyunu ayrı bir kapta biriktiriniz. Ardından aynı kap içerisine sarımsağı rendeleyerek dökünüz. Hızlıca bir karıştırma sonunda tüy dökücü kür hazır hale gelmiş demektir.

Hazırladığınız bu kürü ağda sonrasında bu bölgeye karışımı bastırarak sürmelisiniz. Bu sırada soğanın hafif yanıcı etkisini kıl köklerinde hissedeceksiniz. Bu işlemin ardından kürü sürdüğünüz bölgeyi temizlemeden önce 1 saat etkisini hissedeceksiniz.

Yumurta Kürü

YumurtaYumurta kürü doğru kullanıldığı takdirde etkili bir tüy dökücüdür. Bu yazımızda sizlere doğru şekilde yumurta kürü hazırlamaktan bahsedeceğiz. Yumurta kürü bir nevi ağda görevi görecektir.

Gerekli Malzemeler;

 • 1 yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • Yarım yemek kaşığı mısır unu

İlk olarak şeker ve mısır ununu bir kaba boşaltın ve üzerinde yumurta akı ekleyiniz. Bu malzemeleri krem kıvamına gelene kadar ezerek karıştırınız. Malzemeler karıştıktan sonra 1 dakika karıştırmaya devam ediniz. Bu maskeyi yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduğunda ince bir yüz maskesi halini alacaktır. Elinizle sıkı bir şekilde çekerek bu maskeyi çıkarttığınızda istenmeyen tüylerin de geleceğini göreceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler