Kabızlığı Önlemek İçin Nasıl Beslenilmeli?

Kabızlığı Önlemek İçin Nasıl Beslenilmeli?

Kronik kabızlık, günümüzde çok sık yaşanan sorunlar arasında yer alır. Kadınlarda daha sık görülen bu sorun, genellikle yanlış beslenme ve az hareket neticesinde gelişir. Kabızlık sorunu çeşitli mide sorunlarına ve hızla kilo artışına neden olur. Bağırsakları rahatlatmak için alınan ilaçlar ise yalnızca geçici çözüm sunacaktır. Çünkü her gün düzenli ilaç kullanmak, bir süre sonunda bağımlılık yapar. Kişi ilaç almadan tuvalet ihtiyacını karşılayamaz. Kabızlığı önlemek için, beslenme tarzında bazı değişiklikler yapmak gerekir;

Kabızlığı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

  1. Sık ama az yemek önemlidir. Diyetisyen kontrolünde yapılan diyetlerde, genellikle 3 ana öğün, 3 ara öğün bulunur. Sık aralıklar ile hafif gıdalar tüketmek, mideyi yormayacak ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır.
  2. Sıvı gıdalar dışında, her gün 2 litre su tüketilmelidir. Gün içerisinde içilen çay, kahve ve meyve suları, halk arasında su olarak değerlendirilir. Fakat sıvı içeceklerin, içilen su miktarını değiştirmeyeceği bilinmelidir.
  3. Her gün, düzenli yoğurt veya kefir türü gıdalar tüketmek gerekir. Özellikle son yıllarda tüketimi artan kefir hem bağışıklık sistemini güçlendiren hem metabolizmayı hızlandıran bir besindir. Bu sebeple her gün, bir su bardağı içilmesi tavsiye edilir. Evde mayalanan taze kefir daha fazla fayda görmenizi sağlar.
  4. Müshil ilaçları bağımlılık yapar. Bu ilaçları kullanmaya başlamak oldukça tehlikelidir. Yalnızca anlık rahatlamanızı sağlar. Bunun yerine yeşil çay, mate çayı gibi doğal bitki çayları, doğal yollardan bağırsakları çalıştırmak için önerilir.
  5. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak, bağırsak hareketlerini düzene sokar. Yürüyüş yapmaya vakti bulunmayan kişilerin, merdiven çıkmak veya işe yürüyerek gitmek gibi hareketler geliştirmesi mümkündür.
  6. Her gün, kahvaltı sonrasında tuvalete çıkmak için bedeninizi şartlayın. Alışana kadar her gün aynı saatte tuvalete girip, karnınıza masaj yapmanız etkili olacaktır. Uzun süre tuvalette oturmak, zamanla bedenin tuvalet saati konusunda şartlanmasını sağlar.
  7. Zeytinyağlı yemekler ve esmer undan yapılan gıdalar, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç, beyaz un yerine esmer un kullanmak, hem formunuzu korumanız için hem bağırsaklarınızı çalıştırmanız için etkili olacaktır.
  8. Kuru meyvelerden tüketmek, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Kayısı, erik, incir kurusu gibi besinler oldukça işinize yarayacaktır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler