Kafa Derisinde Sivilce, Yara ve Şişkinlik Nasıl Geçer ?

Kafa Derisinde Sivilce, Yara ve Şişkinlik Nasıl Geçer ?

Kafa Derisinde sivilceler, yaralar ve şişkinliklerin Nedenleri

İnsan saç derisinde dönem dönem sivilce benzeri şişkinlik görülmesi muhtemeldir. Cinsiyet ve yaş fark etmeksiniz kişide olabilen sorunlardandır.

Yüzdeki sivilceleri düşünün, bunların sebebi derinin aşırı yağlı olması sorununun yanında daha çok enfeksiyon meydana gelmesiyle oluşmaktadır. Bu tip sivilceler genelde kafada saç çizgisine yakın bölgelerde çıkmakta ve ağrı yapabildiği gibi kaşıntı durumlarını da yaratabilmektedirler. Kafa derisinde de bu durumun bir benzeri yaşanmaktadır.

Kafa bölgesinde sivilceye benzer yaraların oluşma sürecinde, öncelikle kafa derisinde yer alan ve sebum salgılayan gözeneklerden söz etmek gerekmektedir. Bu gözeneklere kafa derisine yapışan ölü derilerin hücreleri ve bakteriler doluşmaya başladığında sebumla birleşerek gözeneklerin kapanmasına ve bu tip sivilcelerin oluşumuna alt zemin sağlanmış olmaktadır.


Saç derisinde bu tip sivilcelerin oluşmasını tetikleyen faktörler şunlardır:

  1. kirli bir ortamda yaşamak,
  2. nemli ortamlarda bulunmak,
  3. ergenlik dönemi,
  4. kadınlar için ekstradan regl dönemi,
  5. alerjik reaksiyon gösterilen durumlar, sağlıksız beslenme durumu,
  6. sürekli olarak şapka ya da bere takma ve kötü durumdaki hijyen koşullar örnek olarak gösterilebilir.

Kafa derisinde Sivilce Tedavisi

Doğal yöntemlere geçmeden önce notu okuyunuz

Not: Eğer çok aşırı düzeyde ağrı, yara ve şişkinlik var ise doktor ile görüşmekte fayda olacaktır. Alanında uzman bir doktora ile görüşerek durumla ilgili hangi ihtiyaç seviyesinde olduğunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Hastahanelerin çoğunda cildiye bölümü mevcuttur. Çünkü bazı durumlarda evde yapılacak bitkisel olarak çözüm sağlayıcı tarifler de soruna direkt olarak çözüm getirebilmektedir. Bunun dışında doktorunuzun önerebileceği saçlarınızda mantar oluşumuna karşı antibakteriyel sabun kullanımı, şampuan kullanımı veya krem şeklinde olan antibiyotikleri saç derinize sürmeniz için size seçenek olarak sunabilmektedir.

Tüm bu tıbbi yardımların ve yöntemlerin yanında kafa derisindeki sivilceleri geçirecek doğal yöntemlerden üç tanesi şu şekildedir;

  • Domates Suyu: Domates suyunun bu konuda en etkili ürünlerden birisidir. Domates suyu kullanımının en büyük etkisi saç derisindeki pH dengesini ayarlamasıdır. Ek olarak içeriğinde var olan oldukça yüksek oranda salisilik asit sayesinde de saçların domates suyuyla durulanması saçların hem sivilcelerden arınmasını hem de daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. Bu konuda pek çok ilacın içerisinde domates suyu özütü bulunduğundan bahsetmek istedim.
  • Sarımsak : Sarımsak ürününün içerisinde de bol miktarda salisilik asit bulunmakta ve saçlara oldukça faydalı olmaktadır. Saç derinizdeki sivilce problemini aşmak için sarımsak çayı yapmanız önerilir. Bunun tarifi dört diş sarımsağı rendeledikten sonra iki bardak suyun içerisinde kaynatmak, bunun sonrasında da suyunu süzüp soğuttuğunuzda saçınızın diplerine uygulamaktır.
  • Yasemin yağı : Yasemin yağı da özellikle saç derisindeki gözeneklere dolan ölü hücrelerden kafa derisini genel olarak arındırmak adına çok etkili bir ürün olmaktadır. Elinizdeki yasemin yağını bir de üzüm çekirdeği yağıyla karıştırıp seyreltmek gerekmektedir. Elde ettiğiniz yağ ile saç derinize masaj yaparak kafa derinizi rahatlatmak sivilcelerden kurtulmak için etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

  • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.