Kafa kaşıntısı(Saç Kökleri) Nasıl Önlenir?

Kafa kaşıntısı(Saç Kökleri) Nasıl Önlenir?

Saç köklerinde kaşınma sorunu ülkemizde sık görülen bir sorundur. kafa derisi kaşıntısı sıklıkla görülen rahatsızlıklardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlık egzema gibi bir sorundan ötürü olarak ortaya çıkabilecekken, ilk öncelikle dermotolağa gidip yardım almak gerekir.
Rahatsızlığın ortadan giderilmesi için saç temizliğine önem gösterilmesi gerekirken, özellikle sorun daha çok uzun saçlı kişilerde ortaya çıkmaktadır. Saç diplerindeki kaşıntı daha çok belli dönemlerde stresten ve yapısal olarakta ortaya çıkmaktadır.

Yaz aylarında fazla terlemeden ötürü vücudumuz genelde oldukça nemliyken, bu kirde birikinti oluşturarak saç kaşıntısına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü bu sorun özellikle yaz ayları ve sıcak günlerde daha çok görülebilecektir.

Saç Kökleri Kaşıntısına Neden Olan Hastalıklar Hangileridir?

Özellikle son dönemlerde birçok hasta saç derisinin kaşıntısından şikâyetçidir. Bu rahatsızlık çok küçümsense bile çoğu zaman önemli sebeplerden ötürü ortaya çıkabilir. Bu nedenle kişi böyle bir kaşıntı yaşadığında bunun nedenini iyi belirlemeli bir uzanmadan yardım almalıdır.
Kafa tasında meydana gelen kaşınma özellikle kan hastalıklarının habercisidir. Bu nedenle bir uzmana başvurup ondan yardım almak oldukça önemlidir. Kafa derisinde meydana gelen kaşınma mide ve bağırsak hastalıkları ile deri kuruluğunu da işaret eder.

Kafa derisindeki sivilcelerin sebebi nedir?

Kafa derinizde meydana gelen sivilceler de kafa taşının kaşınmasına sebebiyet vermektedir. Evde uygulayacağınız ve yazımızın devamında belirttiğimiz bitkisel çözümler ile birlikte bu sorun giderilip ortadan kaldırılabilir. Hafif ve küçük sivilceler için mantara karşı anti bakteriyel sabunları tercih edip ve şampuanlarınızın organik olmasına dikkat edebilirsiniz.

Krem formundaki antibiyotikler ile bu sorunu ortadan kaldırabilir, azalmayan sivilceler için ağır yolu ile kullanılan antibiyotikler ile birlikte sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu çözümü tercih etmeden önce uzman bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor.

Saç Diplerindeki Kaşıntı için Bitkisel Reçete 1

 • 2 çorba kaşığı biberiye yağı
 • 2 çorba kaşığı üzüm sirkesi
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 8 adet dövülmüş aspirin

Bunların hepsini karıştırdıktan sonra tıpkı boya sürer gibi saç diplerine sürün. 2 saat bekledikten sonra durulayın ve bu uygulamayı haftada 1 defa saç diplerine uygulayıp rahatlayın.

Saç Diplerindeki Kaşıntı için Bitkisel Reçete 2

 • 2 adet yumurta sarısı
 • 2 çorba kaşığı alkol
 • 2 çorba kaşığı hint yağı
 • 2 çay kaşığı tuz

Tüm malzemeleri karıştırıp saç diplerine tıpkı boya sürer gibi yedirin, 2 saat bekledikten sonra durulayın.

Saç Diplerindeki Kaşıntı için Bitkisel Reçete 3

 • 10 adet aspirin
 • 2 adet maden suyu

Bu karışımın yarısını saç diplerine sürün ve 15 dakikalık bir süreçte bekleyin. 1 hafta sonrasında karışımın diğer yarısını tekrar saç diplerine uygulayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler