Kalsiyum Stearat Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kalsiyum Stearat Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kalsiyum Stearat Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kalsiyum Stearat Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kalsiyum stearat, toksik olmayan, beyaz toz formunda bir maddedir. Stearik asit’ten elde edilen kalsiyum tozu olan madde kozmetik sanayinde, plastiklerde ve ilaç üretiminde yaygın olarak plastikleştirici, stabilizör ve yüzey aktif maddesi kullanılmaktadır. Günlük yaşamda kalsiyum stearat kullanılarak üretilen, en sık karşılaştığımız ürün sabundur.Kalsiyum stearat, stearik asit ve kalsiyum oksidin bir arada ısıtıldığında tepkimesi sonucu ortaya çıkan sentetik bir maddedir. Bu maddenin suda çözünürlüğü az olduğundan, sabun üretiminde çeşitli kimyasallarla birleştirilerek suda çözünürlüğü arttırılır. Bir diğer kullanım alanı ise gazlı saç şekillendirici spreylerdir. Bunun dışında cildi tahriş etme ve alerjik tepkimeye yol açma riski düşük olduğundan çeşitli kozmetik tozlarında, merhemlerde ve ambalajlarda kullanılır.

Kalsiyum Stearat’ın İlk Kullanımı

İlk olarak 1924 yılında hamur içindeki toz seviyesini düşürmek ve ekmek hamurunun dokusunu geliştirmek için kullanılmıştır. Bundan sonra topaklanmayı önleyen özelliği ile kozmetik sanayinde kullanılmaya başlanmıştır. Genellikle Hindistan cevizi, pamuk, soya ve palmiye yağı gibi bitkisel ürünlerden elde edilen stearik asit ile üretilen kalsiyum stearat bazen sığır yağından üretilebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler