Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle kendi cilt tipinizin karma cilt olup olmadığını öğrenmeniz daha faydalı olacaktır. Bu sayede daha doğru bir cilt bakımı yapma olanağına kavuşmuş olacaksınız.

Cildim Karma Cilt mi?

Cildinizin karma olduğunu nasıl anlarsınız. Öncelikle yüzünüzü güzelce yıkayın ve kurulayın. İki saat boyunca cildinize herhangi bir şey uygulamayın. İki saat sonunda ellerinizi önce alın, burun ve çene kısmında hafifçe gezdirin. Eliniz bu bölgelere değip parlamış mı bir bakın. Ardından yanak, kulak önü ve dudak kenarlarına değidirin ve yeniden bakın bir parlama varmı? Eğer cildinizde gezdirdiğinizde elleriniz yalnızca çene, alın ve burun da parladıysa ve diğer yerlerde hala matsa cildiniz karma demektir. İşte bu aşamada cildinize karma cilt tipine özel bakım yapmanız gerektiğini anlayacaksınız.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Her ne kadar doğal bakımı destekliyor olsakta kozmetik ürün kullanan okuyucularımızı da düşünerek bu bölümü kaleme alıyoruz.

  1. Temizleyici alırken mutlaka karma cilt tipi için olan ürünleri alın. Yağlı cilt için üretilen ürünleri almak cildinizin yapısını bozup istemeyeceğiniz değişimlere sebep olabilir.
  2. Cildinizi temizlerken yağlı hissettiğiniz bölgelerin üzerinden  sonra tonik ile geçip yağ üretimi süresini uzatabilirsiniz. Böylege daha geç yağlanır cildiniz ve bunu rutin haline getirdiğinizde cildinizdeki parlama sorununun önüne geçmiş olursunuz.
  3. Özellikle güneşli günlerde gözenekleriniz açılacağı için daha fazla parlama sorunu ve yağlanma yaşayacaksınız. Bu yüzden gözenek küçültücü ürünler kullanabilir veya doğal maskeler yapabilirsiniz.
  4. Gündüz kullanacağınız kremlerin mineral içerikli gece kullanacağınız kremlerin ise jel formunda ve su bazlı olmasına dikkat edin.
  5. Çoğu karma cilt tipine sahip kişilerin göz çevresi sanılanın aksine kurudur. Bu yüzden göz kremlerini kullanmayı ihmal etmeyin.
  6. Haftada bir defa peeling yapmayı ihmal etkeyin. Kuru bölgelerinden üzerinden hafifçe geçerken yağlı bölgelerde ürünü daha fazla bekletip biraz daha bastırarak ölü derilerin atımını sağlayabilirsiniz.
  7. Cildinizin yağlı ksıımlarına kil maskesi ve kuru bölgelere ise nem maskesi uygulayabilirsiniz. Haftada 2 defa mutlaka maske uygulamasını yapmalısınız.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler