Kıl Dönmesi/Batması Engelleme Yolları

Kıl Dönmesi/Batması Engelleme Yolları

Kıl Dönmesi/Batması Nedir?

Ciltte kıl dönmesi(veya kıl batması) sorunu her yaştan insan da görülebilecek, acı veren, sık görülen cilt sorunudur. Çoğunlukla ciltte de bacaklar, eller ve yüzde veya kalçada görülebilmektedir. Dışardan bakıldığında sivilce gibi iltihap olabilmekte veya sadece acı vermektedir. Güzelliğini düşünen bayanlar için estetik bir açıdan shiç de hoş bir bir görüntü değildir. Ciltte olan batık kıllar daha çok kıvırcık ve gür saçlılarda, az hareket eden gençlerde daha sık görülmektedir. Bu cilt sorunun sebebi deriden çıktıktan sonra kıvrılan kıl cilde saplanır ve uzamaya devam eder, dışarı çıkamadığı için deriyi delmedir.

Kıl Batması Oluşmasının Sebebi Nedir?

Kıl dönmesi sorunun birden fazla sebebi vardır ve bu sorun ile karşılaşanların son 1 aydaki ne yaptıklarını düşünmeleri gerekmektedir. Tıraş, ağda veya epilasyon gibi yöntemleri aralıklarla uyguladığınız zaman cilt daha hassas olacaktır. Batık kıl problemi de tahmin edersiniz ki bu kişilerde daha sık görülmektedir. Kökünden aldığınız kıl tekrar çıkmaya çalıştığı zaman deri içinde kalabilmektedir. Ayrıca da dar kıyafetler de sürtünmeye sebep olduğundan ciltte kıl dönmesine sebep olan faktörler arasında yer alır. Kıl dönmeleri iltihaba neden olduğu zaman ağrı ve irin toplanmalarına da sebebidir.

1. Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

1.1 Sıcak Kompres

En sık kullanılan kıl dönmesi için yöntemlerden birisidir. Esasında bu işlemin mantığı cildi yumuşatıp sorunun kaynağı olan kılı çıkartmaktır. Bu yöntem ile batan kıl sorununda sıcak kompres cildin yumuşamasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda da cildi nemli tutmaktadır. Bu şekilde de kıl cildinizden çok daha kolay bir şekilde çıkabilmektedir. Nemli ve sıcak bir havlu doğrudan kıl dönmenizin olduğu yerlere sürülmelidir. Bu yöntemi cildinizi yakmayacak sıcaklıkta ve aralıkla tekrarlamanızda bir sakınca yoktur. Elbette hiçbir şeyde olduğu gibi abartıya kaçmamak yerinde olacaktır.

1.2 Cımbız Kullanımı

Esasında kıl batması sorunu için eğer oldukça yeni ise ve kıl gözle görülüyor ise bu yöntemi kullanabilirsiniz. Elbette abartıya kaçıp cildi zorlamak yanlış olacaktır. Kıl dönmesinde cilt içinde yer alan kıl yüzeye yakın ise cımbızla çıkarılabilmektedir. Sıcak kompres uygulanılan bölgeye daha sonra kıl dönmesi üstündeki ince deri cımbız yardımıyla alınmaktadır. Deri ölü deri ise bu işlemden acı hissetmeyeceksiniz. Cımbız kullanmadan önce alkol ile strerilize etmeniz önemlidir.

1.3 Benzoil Peroksit

Benzoil peroksit, irinle dolu ve sivilce gibi görünen kıl dönmeleri durumlarında son derece etkili bir şekildedir. En az bir haftada her gün etkilenen bölgenize uygulayın. Bu bölgenizde ölü derilerin atılmasına yardımcı olur ve deri içindeki kılın dışarı çıkmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da olası şişliklerinizi hafifletmektedir.

1.4 Süt

Süt batık olan kıllara çok iyi gelmektedir. Sıcak süte az bir şekilde ekmek batırıp kıl dönmesinin üstüne koyun ve cildinizde yaklaşık 2 dakika kadar bekletin. Ekmeğin soğumasını bekledikten sonra 10 dakika arayla tekrar edin.

1.5 Tuz

Tuz binlerce yıldır hem mutfaklarda hemde çeşitli ilaçların, malzemelerin yapılmasında sıklıkla kullanılan ürünlerden birisidir.İlginç gelecek ama kıl dönmesi sorununda tuz işe şifa bulmanız gerçekten mümkün.

Tuz ciltteki ölü deri hücrelerinden ve kirden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Kaan dolaşımınızı arttıracaktır. 1-2 çay kaşığı tuzla 1 bardak ılık suyla karıştırılmaktadır. Tuzun erimesini bekleyin. Bu karışımda cildinize bir pamuk yardımıyla uygulamanız mümkün. Etkilenen bölgede ilk önce karışımın kurumasını bekleyin. Bir gece bekletmenizin sonucunda daha etkiili sonuçlar alırsınız. Sülfat, duş suyunuza ekleyebilirsiniz. Yavaşça sünger veya benzele deri pul pul dökülmektedir. Ardından da cildinize iyi bir nemlendirici veya aloe vera jeli uygulanmaktadır. İşlem her gün düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

1.6 Sirke

Etkili bir yöntem olan sirke yöntemidir. Orta büyüklükte kabın içerisine 2 kaşık sirke ve 1.5 bardan sıcak su ile karıştırın. Daha sonrasında bez yardımıyla etkilenen bölgenizin üstüne uygulayın. Bez soğuduğu zaman yenisiyle değiştirmelisiniz. Bu yöntemle düzenli bir şekilde kullandığınız zaman bir haftanın sonunda etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Haftada 1 defa kullanım sirke yöntemi için idealdir. Bazı bayanlar bunu abartıp 4-5 defa tekralamaktalar. Bu yanlış, faydasız ve zaten hasar görmüş olan cildinize zarar verebilecek bir sorundur. Sizlerden ricamız size önerilen şekillde kullanmanız. Hatta sadece bu konu ile alakalı olarak da değil, hastahanede doktor tavsiyesini, eczaneden aldığınız ilacın kullanım talimatını hiçe saymadan uygulamanız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler