Kıl Dönmesine Evde Bitkisel TEDAVİ

Kıl Dönmesine Evde Bitkisel TEDAVİ

Kıl dönmesi sorununa yönelik evde tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Not: Eğer kıl dönmesi eski veya ileri ise bu yazıda anlattıklarımız size fayda sağlamaması olasıdır. Bu durumda yapmanız gereken tıbbi çözümlere yönelmeniz olacaktır.

Kıl Dönmesi Nedir?

Saç ve vücudumuzdaki kılların kuyruk sokumunda toplanıp, cilt altına girmesi ile ortaya çıkan bir sorundur.

❶Kıl dönmesi problemi yaşıyorsanız; kıl dönmesi gerçekleşen alanı sıcak tutarak iltihap oluşumunu engellemelisiniz. Bu işlem ayrıca kıl kökünün dışarı çıkmasına da yardımcı olur. Yapmanız gereken sıcak havlu ile ya da sıcak su torbasıyla cilt alanına 15 dakika kadar kompres olarak uygulanır. Bu işlemi her gün birkaç defa yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak tekrarlanamız halinde fayda görmeniz olasıdır.

Bir ihtimal kıl dönmesi sorununa sebep olan uzayan kıl derinin hemen altında olabilir, hatta dışardan bile görünebilir olabilir. Bu durumda yapılması gereken cımbız yardımı ile kıl kökünü dışarı çıkartabilirsiniz. Önemli olan bu bu eylemden önce cımbız iyice temiz olmalıdır. Kanama gerçekleşirse işleme devam etmeyiniz.

Kıl dönmesinde evde tedavi yöntemleri konusunda sık kullanılan çözümlerden biri ise süt ve ekmektir. Süt az oranda ısıtınız ve ekmeği içerisine ekmek batırınız. Ardından ekmeği etkilenen cilt bölgesine sürünüz. Kıl dönmesi oluşan bölge üzerinde 10 dakika kadar orada bekletin. Alanı daha sonra ılık suyla durulayın. Son olarak kıl kökü cımbız yardımıyla çıkarınız.

Tuzun bilinen faydalarından biriside cildi kurutmasıdır. Tuz kullanarak kıl dönmesi olan bölgedeki deriyi kurutup, cildin soyulmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede cımbız ile deri altında Kıl dönmesine sebep olan kıl kökünü daha rahat kökünün dışarı çıkmasını sağlar ve olası acıma hissini de azaltacaktır.

Bir bardak ılık su içine yarım çay kaşığı tuz ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra pamuk yardımıyla cilde uygulayın. Bir gece beklettikten sonra su ile durulayın. Kıl kökü dezenfekte ettiğiniz cımbız veya iğne yardımıyla dışarıya çıkartın.

Kıl dönmesini engelleyebilmek için epilasyon tekniklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Tıraş bıçağı veya epilasyon makinesi kullanımı ciltte çoğu alanda kıl dönmesi oluşumuna neden olabilmektedir. Bundan dolayı daha çok ağda ve lazer epilasyon tekniklerinin kullanılması önerilmektedir.

Elma sirkesi asidik yapısıyla birden fazla cilt sorununun tedavisinde önerilmektedir. Kıl dönmesi tedavilerinde de önerilir.

❽Kıl dönmesi sorunu yaşıyorsanız elma sirkesi yöntemini denebilirsiniz. Elma sirkesi kıl dönmesi oluşan alanlara pamuk ile sürünüz.Ardından 10 dk sıcak havluyla üzerini örtünüz. Son olarak ılık suyla durulandıktan sonra tekrardan iyice temizlenmiş bir cımbızla kıl kökü ciltten çıkartılır.

Kıl dönmesi oluşmasının engellenmesinde lazer epilasyon en etkili yöntem olarak bilinmektedir. Kıl köklerinin kurutulmasıyla sağlanır. Bu şekilde de istenmeyen tüyler bir daha çıkmamak üzere gider.

❿ Bir diğer karışım 1 tatlı kaşığı jojoba yağı, 10 damla çay ağacı yağı, 1 fincan şekerle yapılan karışımdır. Malzemeleri karıştırarak içerisinde 10 damla çay ağacı yağı ilave ettikkten sonra cilde masaj yapınız. 10 dk ciltte beklettip, ardından ılık suyla durulanır. Kıl kökü iğne veya cımbız yardımıyla çıkartılır. Elbette temiz olmaları gerekmektedir.

⓫Karbonat da kıl dönmelerin de yaygın olarak kullanılmaktadır. Cildin temizlenmesine yardım ederken aynı zamanda da cilt yapısını besleyerek yumuşatır. Karbonat ile suyu karıştırınız ve oluşan karışımı kıl dönmesine oluşan alanlara sürünüz. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayınız. Ardından kıl kökünü ciltten çıkartarak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

  • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.