Kimyasal Peeling Sonrası Bakım

Kimyasal Peeling Sonrası Bakım

Kimyasal Peeling Sonrası Bakım

Kimyasal Peeling Sonrası Bakım

Kimyasal peeling işlemi, cildin en üst tabakasının kimyasal bileşenlerle soyulma, dolayısıyla lekelerin, sivilce izlerinin, kırışıklıkların ve ölü hücrelerin temizlenmesi işlemidir. Kimyasal peeling sırasında, cildin üst tabakasına kimyasal solüsyon sürülür ve yeni cilt tabakasının oluşması teşvik edilir. İşlem sonrasında (peeling işleminin derinliğine bağlı olarak) ciltte kızarıklıklar, tahriş, kuruluk, kaşıntı görülmesi normaldir. Bu dönemde cilt en hassas konumundadır ve cildin kendini yenileme işlemi tamamlanana kadar düzenli bakım yapılmalıdır.

Kimyasal Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peeling sonrasında doğru bakımla iyileşme sürecini kısaltmak ve uygulamadan maksimum faydayı sağlamak elinizde. Tabii kimyasal peeling, hangi cilt sorununa karşı yapıldığına bağlı olarak yüzeysel, orta dereceli ve derin peeling olarak 3 farklı uygulama şeklinde yapılabilir ve bu 3 farklı uygulamadan sonra cildin ihtiyaç duyduğu bakım rutini de değişiklik gösterebilir.Örneğin yüzeysel peeling uygulamasından sonra iyileşme süreci oldukça kısayken, derin peeling sonrası cilt, 2 ay veya daha uzun sürelerde hassaslığını koruyabilir.Peeling’i yaptırdığınız merkezden nasıl bir bakım yapmanız gerektiğine dair sizi bilgilendireceklerdir ve gerekiyorsa bakım sırasında kullanacağınız kremleri vereceklerdir. İşlemi yaptırmadan önce detaylarını mutlaka öğrenin ve peeling sonrası yaşayacaklarınız size sürpriz olmasın.Ben bu yazıda kimyasal peeling sonrası genel olarak dikkat edilmesi gerekenler, cildin çabuk iyileşmesi ve peeling’den istenilen sonucun alınabilmesi için yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler vereceğim.

Peeling Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Kaliteli ve yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi alın ve hava bulutlu da olsa bu kremi kullanın
  • Güneş gözlüğü takın ve cildinizi güneşten korumak için siperlikli şapka kullanın
  • Nemlendirici ve cilt temizleme losyonu için peelingi yaptırdığınız merkezden tavsiye alabilirsiniz
  • Cildinizi tahriş edebilecek aksesuarlar kullanmayın ve ellerinizi mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutun
  • Melanin üretimini baskılamak ve cildin renk değiştirmesini önlemek için krem tavsiyesini peeling yaptırdığınız yerden alabilirsiniz

Peeling Sonrası Yapılmaması Gerekenler

  • Kabuklanan deriyi kesinlikle koparmayın. Koparmak tahrişi ve kızarıklığı arttıracaktır
  • Cildiniz her kuruduğunda nemlendirici sürmeyin. Sık nemlendirici kullanmak cildin soyulmasını ve yenilenmesini geciktirir
  • Güneşe kesinlikle koruma faktörlü krem sürmeden çıkmayın. Güneş ışınları ciltte lekelere yol açabilir
  • 1-2 gün boyunca havuza girmeyin

Kimyasal Peeling Çeşitleri

Yüzeysel Peeling: Glikolik asit ve laktik asit gibi alfa hidroksi asitler kullanılarak yapılan yüzeysel kimyasal peeling sonrası cilt soluk pembe veya açık kahve tonu alabilir ve cilt kuruluğu yaşanabilir. Tüm bu yan etkiler kısa sürelidir ve cilt bir kaç gün içinde kendini toparlar. Uygulama sonrası cildinizi temiz tutun ve 25 üzeri koruma faktörlü güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmayın.Orta Dereceli Peeling: Orta dereceli kimyasal peeling yüzeysel peeling’e göre daha fazla yan etkiye neden olabilir. Cilt derin kırmızı bir renk alabilir ve kalın kabuklar görülebilir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı çok dikkatli olunmalıdır çünkü UVA ve UVB ışınları ciltte geri dönülemez lekeler oluşturabilir.Derin Peeling: Özellikle kırışıklıklar ve akne lekeleri üzerinde etkili olan bu kimyasal peeling işleminde güçlü bir kimyasal olan “fenol” kullanılır. İşlem sonrası ciltte sıvı toplanması yaşanabilir ve cildin rengi kahverengine veya kırmızıya dönebilir. Cilt 2 ay kadar hassas kalabilir ve yüzde şişlik görülebilir. Bu dönemde cilt çok iyi korunmalı ve beklenmeyen etkiler görüldüğünde peelingi yaptırdığınız merkeze danışmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler