Kış Aylarında Cilt ve Vücut Bakımı

Kış Aylarında Cilt ve Vücut Bakımı

Cilt tüm vücudu saran en büyük organ olup ciltte yaşanan olumsuzluklar kendisini hem içten hem de dıştan olumsuzluklar nedeni ile oluşmaktadır. Bu olumsuzluklar ciltte kızarıklık, kaşıntı, kırışıklık, pullanma, cilt kuruluğu, lekelenme, çatlaklıklar hatta iltihabi olarak kendisini ifade eder. Bütün bu sebeplerin oluşmasında en büyük etki yeterli suyun eksilmesi ve cilt için gereken nemin ortadan kalkması ile oluşmaktadır. Ciltte yaşanan bu sorunlara ise içten yetersiz ve dengesiz beslenme, C,E,F vitamini eksikliği, uykusuzluk, menopoz, yetersiz sıvı tüketimi ile kendini gösterirken dıştan ise güneşin zararlı UHV ışınlarının etkisi, hava değişimleri, yeterli temizliğin yapılmaması, kullanılan sabun ve şampuanlar, kalitesiz makyaj malzemeleri, sigara ve alkol kullanımı, nem oranının sağlanmamasıdır.

Özellikle cilt kış aylarında hava değişimlerinde yaşanan gel gitlerle nem kaybeder ve kurur. Cilt kuruluğuna aşırı temizlikte sebep olmaktadır. Suyun pH değeri (7,5-9,5) ile cildin pH değeri (5,5) arasında fark olması ciltte olan öz yağ oranının azalmasına ve cildi korumaya yeterli dengenin azalmasına sebep olmaktadır. Bu durumda ciltte kuruluğa ve damarların belirginleşmesine yol açar. Kış aylarında özellikle yaşanan kuruluk nedeni ile kırışıklık ve erken yaşlanma daha çabuk oluşmaktadır.

Su İcen Genc KizCildin dengesini koruması, canlandırılması için gün içinde 2-2,5 litre bol bol sıvı tüketilmeli. Gün içinde düzenli duş alınmalı ve vücut için çinko içerikli nemlendirici veya doğal yağlardan hardal yağı, zeytin ve susam yağı karıştırılıp tüm vücuda sürülerek cilt canlandırılır. Ara sıra banyo yapmak ve banyoda bebeklere kullanılan doğal sabunlardan kullanılarak keselenmek ve çok su kullanmamak. Sıcak ve soğuk su uygulaması yaparak kan dolaşımını hızlandırıp cilt canlandırılır. Çok sıcak su ile duş almak vücudun doğal yağlarının dengesini bozacağı için faydalı bir uygulama değildir.

Masaj yapmak cilt için gereken kan dolaşımını sağlarken cildin canlılığının korunmasına yardımcı olur.

Yaz ve kış güneş ışınlarından korunmak için 50 faktör güneş kremi kullanılmalıdır. Dudaklar kışın daha fazla çatlayıp zarar görür bu durumun engellenmesi için dudak balzamı sürülerek kuruluk önlenir. Soğuk havalarda ve rüzgarda özellikle dudak yalama ve ıslatmaktan uzak durulmalıdır.

Göz ve çevresi için devamlı olarak kapsamlı bir krem sürerek korunmalıdır. Eller ve ayaklar kış aylarında çatlamalara engel olmak ve kurumayı önlemek için gliserin ağırlıklı kremler kullanmak, suyun yoğun kireçli ve sert olduğu kış aylarında özellikle sabundan uzak durup, kremsi sabunlar tercih edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler