Kış Mevsiminde Doğal Cilt Bakımı

Kış Mevsiminde Doğal Cilt Bakımı

İnsan vücudunu çepe çevre saran cilt hem dış etkilerden hem de iç etkilerden dolayı bazen oldukça fazla tepki göstermekte ve kendisine gereken özeni istemektedir. Bu durumlarda genelde kızarıklık, pullanma, ciltte büzüşme, renk değişikliği, kaşıntı, kırışıklık hatta iltihabi bazı hastalıklardır. Cildin bu tür sorunlar yaşamasının en belirgin sebepleri ise vücuda gerektiği kadar sıvı alınmaması, dengeli beslenmeme, değişen hava şartları, güneşin zararlı UVH ışınları, kreçli sular, kullanılan şampuan ve sabunlar, alkol ve sigara tüketimidir. Vücudumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan su yeterli miktarda alınmadığında ciltte kendisi için gereken nemi sağlayıp esnekliğini kaybeder. E,C ve F vitaminlerinin gerektiği kadar alınmaması durumunda da cilt nem kaybeder. Nem kaybetmesi karşısında ise ciltte en büyük hasarı yaşlanarak verir.

badem maskesiKış aylarında ise vücut daha çok nem kaybeder ve kurur. Kuruyan cilt ise çabuk yaşlanır. Cildinize gereken önemi göstermek için özellikle günlük düş alımı ve vücuda gereken nemi vermek için doğal yağlardan oluşan badem yağı ile vücuda masaj yaparak sürmek hem kan dolaşımını hızlandırır ve cilde canlılık katarken hem de gerekli nemi kazanmasına yardımcı olur.

Banyo yaparken özellikle vücutta bulunan öz yağ miktarının dengesini bozmamak için aşırı su tüketmekten ve duş jellerinden uzak durmak onun yerine duru su ile keselenip vücudun ölü deriden arınmasını sağlarken sabunlanma ihtiyacı gidermek için ise bebekler için üretilen hassas bebek sabunlarını tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Duş alırken sıcak su bedeni koruyan yağlardan arındırıp dengesini bozacağı için ılığa yakın su kullanmak ve en son sıcak soğuk su uygulaması ile vücudun kan dolaşım hızını arttırmak cilt için etkili bir uygulama olacaktır.

Half-filled glass of water on table
Odada 1 bardak su ile nem oranını sabitleyin.

Soğuk havalarda iç mekanlardan dışarı çıkıldığında sıcak soğuk uygulamaları ile ciltte yaşanan kuruluğun önüne geçmek için iç mekanlarda nem oranının azalmaması için bir kapta su bulundurmak doğru bir davranış olacaktır. El ve ayaklarda kış aylarında fazla etkilenen yerlerdir bunun için el ve ayaklara masaj yaparak zeytin yağı, badem yağı, hardal yağı ve güzel kokusu ile de ferahlık veren leylak yağından oluşan bir karışımı kullanmanız soğuğun etkisini azaltarak cildi koruyacaktır.

Dışarı çıkmadan önce cildinize nemlendirici sürmek yerine akşam yatmadan sürmek gece uyku sırasında da cildin kendini yenilemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca kalın bir tabaka halinde krem uygulamak cilt için iyi olmayıp cilt kendisi için gereken kadarı aldıktan sonra kalan kısmı ciltteki gözeneklerde birikerek cildin nefes almasını engelleyecektir. Dış ortamlara çıkmadan önce en çok çatlayan yerlerden biri olan dudaklara balzam içeren bir koruyucu sürmek ve dudakları yalayıp ıslatmaktan uzak durmak gerekir. Islak cilt kururken bünyesinde olan suyu da kuruttuğu için daha fazla nemsiz kalacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler