Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişilik Bozukluğu Nedir?

kişilik bozukluğuKişilik bozukluğu; insanın birtakım insan ilişkilerinde, kendini değerlendirmesinde yaşadığı zorluklarla ortaya çıkan bir durumdur. Kişilik bozukluğu ortaya çıkmasında ailenin çok büyük etkisi vardır. Gerek ailenin davranışları, gerek çevre ile olan ilişkileri insanın kişiliğinin gelişmesinde etkili olan durumlardır.Burada bir hastalıktan daha ziyade o kişilik bütünlüğünün oluşmasında problem yaşanmaktadır. Freud’a göre sevebilen, insan ilişkilerinde kendini iyi hissedebilen, kendine güvenen ve diğer kişilerle uyumlu çalışabilen bir insan kişiliği ve ruhsal yaşantısı yerinde olan bir insandır. Ama bunun yerine eğer kişinin insan ilişkilerinde problem varsa onlarla kavga ediyor, kendisini onlardan uzak tutuyor kendi içine çekiliyor olmadık bir hayal dünyasında yaşıyor ya da çalışırken iş arkadaşlarıyla problemleri oluyorsa bu o insanın kişiliği ile ilgili bir takım sorunları olduğunu gösterebilir.Kişilik bozukluğu, insanların kendisinin farkında olmadığı bir durum da olabilir. Biz kendimizi genellikle insanların bizim hakkımızdaki değerlendirmelerinden de görebiliyoruz. Her insan kendini ahlaklı, akıllı, çalışkan, dürüst olarak görüp böyle tanımlayabilir. Ancak maalesef dışarıdan bakıldığında böyle görünmeyebiliyor. İşte kişilik bozukluğunun olduğu zamanlarda, kişinin bu durumları yaşadığı zamanlar.

Kişilik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Kişilik bozukluğunu, kişi genellikle kendisi anlamaz. “Benim şöyle bir kişilik bozukluğum var” diyen bir insana rastlamak neredeyse imkânsızdır. Ancak bunları görebilen ve uzman psikolog yardımına başvuran genellikle hastaların yakınlarıdır. Bazı durumlarda hastaların yakınları, ailesi dahi bunu başaramaz ve bir uzman yardımı almaya ikna edemezler. Böyle durumlarda da çoğunlukla hasta yakınlarından uzaklaşır, sosyal yaşantısı kötü etkilenir ve giderek içine kapanabilir.İşte kişilik bozukluğu maalesef kişinin insan ilişkilerini bozan, diğer insanlarla ortamları paylaşmasını zora sokan, kendi kişisel gelişimini engelleyen bir durumdur. Bu sebeple kişilik bozukluğunun en önemli belirtisi; kişinin insan ilişkilerinde ya da kendini değerlendirmesinde ve davranışlarında ortaya çıkan bozukluklardır. Maalesef bu davranışların, ancak uzun seneler sürecek terapilerle düzelmesi mümkün. İlaç kullanımı çok fazla işe yaramayabiliyor. Çok büyük öfke ve aşırı sinir durumu olmadıktan sonra psikologlar ilaç tedavisi önermiyorlar.Eğer kendinizde veya yakınlarınızdan birinde bu tür davranışlar görüyorsanız. Bu davranışlar artık ilişkilerinizi ve yaşantınızı etkilemeye başladıysa mutlaka bir uzman desteği almanız şart. Bu destek hem ilişkilerinizi düzeltmeye hem de daha kaliteli bir yaşam sürmenize imkân sağlayacaktır.Ayrıntılı bilgi ve destek almak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz. yusufbayalan.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler