Kış Mevsimi Cilt BAKIMI Yapımı

Kış Mevsimi Cilt BAKIMI Yapımı

Kış mevsiminin gelişi cilt bakımı için tehlike çanlarının çalması demektir. Kış mevsi gelmesi ile deriyi etkileyen en ciddi etmen soğuk hava, kuru hava, klimalar ve kaloriferle ısınan kapalı ortamlar, çevre kirliliği, kalın, yünlü, sentetik giysiler ve cilt temizliğinin (banyo, yıkama) yaz aylarından daha seyrek şekilde yapılması olarak gösterilir.

Doktorların ortak sonuç olarak derinin hava ile temas eden açık bölgeleri yani yüz, eller gibi dışarda kalan kısımlar kışın kurumakta, kızarmakta, hassaslaşarak çatlayabilmektedir. Cilt bakımı düzenli olarak yapılmaz ve özellikle kişi alerjik kişilerde yünlü, sentetik, deri giysilere karşı etkileniyorsa kışın cilt hassaslaşır
Elbette kışın cilt bakımına dikkat edilirse en az etki ile kışı geçirmek mümkündür Bunlar

1) Temizlik

Elbette konu cilt bakımı ise temizlik daima birinci sıradadır.Yüze ve vücudumuza, kurumaya engel olması sağlanmalıdır. Bu sebepten ötürü kremli veya yağlı sabun ve jeller kullanılmalıdır. Kurumaya karşı sürekli kullandığınız nemlendiriciyi seçmekte fayda olacağının tekrar altını çizmek gerekir.

2) Nemlendirme

Kış mevsiminde olmassa olmaz nemlendirme aktivitesi cildin kendisini yenilemesini hızlandırır. Özellikle yüz ve vücut deriye uyumlu olarak üretilen(gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) nemlendiricilerbanyo ve duştan sonra kullanılmalıdır. Bu sayede en az kuruluk ile karşılaşılır. Cilt bakımı için doğru ve düzenli emlendirici düzenli olarak kullanmak oldukça önemlidir.

3) Peeling

Ölü derinin yenilenerek cildin taze ve dinç olmasını sağlar. Kış mevsiminde cildin bazı bölgelerinin oldukça fazla dış etkilere açık olduğu unutulmamalıdır.

4) Güneş Etkilerinden Korunulmalıdır

Elbette kış ayında güneşin zararlı etkilerinden korunmak biraz garip gelsede işin aslı daha farklıdır. Güneş doğrudan cildi etkilemez dolaylı olarak vücuda zarar verir. İlk olarak kard üzerinde güneş ışığının yansıması cilde zarar veren etmenler içerisindedir. Özeliikle dikkat edilmesi gereken kitle yüksek kesimlerde oturan insanlardır. Rakım yüksek kesimlerde oturan insanlar da güneşin etkisi ve cilde zararı altmaktadır. Hava yağmurlı dahi olsa güneş kremini az oranda bile kullanmalı güneşin cilde zararını azaltılması için önlem alınmalıdır.

5) Anti – aging

Retinoik asit, glikolik asit, askorbik asit ve peptidler, krem, serum, maske şeklinde uygulanmalı; sistemik olarak antioksidan vb. gerekli maddeler kapsül veya tablet formlarında alınmalıdır.

6)El bakımına Özen Gösterilmelidir

Kış mevsiminin getirdiği soğuk havalarda gliserin, vazelin, lanolin içeren el kremleri özellikle yoğun şekilde kullanılmalıdır. Burada cilt bakımında dikkat edilmesi gereken husus kullanılan el sabunları kremli veya yağlı olmalı, eldiven eşliğinde kullanılmalıdır.

7)Ayak Bakımı Kışın Oldukça Önemlidir

Kış günlerinde kalın çoraplar, bot, çizme içinde uzun süre kalan ayaklara salisilik asit ve üre içeren krem ve pomadlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Bununla birlikte mantar öldürücü maddelerin sprey, pudra, köpük, krem şeklinde uygulanması, mantar enfeksiyonlarına karşı ayakları koruduğu bilinen bir gerçek olup, kullanılması önerilir.

8) Saç bakımına Dikkat Edilmelidir

Kış mevsiminn soğuk havasına karşı ve çevre kirliliğinden korumak için formül olarak daha yumuşak şampuanlar ve saç kremleri uygulanması, saçları – tırnakları güçlendiren biotin, çinko, demir kullanılması kışın özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur.

9)Tırnak bakımı Aksatılmamalıdır

Uzayan tırnaklar havanın iyice soğuması ile birlikte kırılgan olmakta ve tehlikeli ölçüde incelmektedir. Kışın tırnak kırılması olarak bilinen olayın sık gerçekleşmesininde sebebi budur. Bu sebepten dolayı el kremleri, tırnakları korumak için mutlak koruma sağlayamamaktdır. işte bu sebepten ötürü tırnak koruyucu kremlerin kullanılması ve bunun düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.

10) Dengeli ve Düzenli Beslenme Cilt Bakımının Vazgeçilmezidir

Beslenme konusu cilt bakımında ihmal edilmemesi gereken konuların başında mgelmektedir. Özellikle A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, demir, selenyum vücuda almak, sağlıklı diyet yapmak ve yağ, karbonhidrat tüketiminin gerektiği kadar yapılması icap etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler