Kışın Cilt Kuruması Nasıl Engellenir ?

Kışın Cilt Kuruması Nasıl Engellenir ?

İnsan vücudunun tüm bedenini koruyan ve çepe çevre saran deri en büyük organımızdır. Cilt bu açıdan hem dıştan hem de içten özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle cildin yaşlanmasının hızlandığı ve etkilerinin daha çok görüldüğü kış aylarında bu bakım biraz daha artmalıdır. Cildi olumsuz etkileyen etmenler arasında güneşin zararlı UHV ışınları, hava değişimleri, menopoz, yeterli su tüketilmemesi, düzensiz uyku, sağlıklı beslenmeme ön planda gelmektedir.Guzel Kiz Kisin Beresi ile guluyor

Yaz aylarında en büyük sorunlardan biri olan aşırı yağlanma cildi korurken kışın bu durum hava şartları nedeni ile kuruyarak çatlamalara ve kırışıklıklara hatta erken yaşlanmaya sebep olmaktadır. Sadece yüzde olmayan bu değişim el ayak dudak ve tüm ciltte kendini göstermektedir. bu durumun sebeplerinden biride ev ortamındaki hava şartları ile dışardaki hava şartlarının çakışıp gel gitler sonucu cildin nem oranı azalarak ellerde büzüşme, dudaklarda çatlama ciltte pullanma, kızarıklık ve gerilme gibi sinyaller vererek kişiye gerekli uyarıda bulunur.

  1. Kış aylarında cildin daha fazla kurumasına cildin pH derecesinin korunamaması ve vücudun yağ oranının kullanılan sabun jel ve şampuanlar nedeni ile bozularak nem oranını kaybederken gerekli koruma önlemlerini de alamamasına sebep olmaktadır. Kış aylarında cildin kurumasını önlemek için temizlik açısından yıkanan cildin doğal olarak kuruması önlenip silinip bir tonik ile nem oranının dengelenmesinde fayda vardır. Suyun pH değeri ile cildin pH değeri farklı oluşu nedeni ile ciltteki asit oranı değişir tonik kullanarak bu durum dengelenmiş olur.
  2. Cildin kurumasını engellemek için içten de destek vermek yeterli sıvı tüketimini sağlamak gerekir. Bunun için gün içinde 2-2,5 litre sıvı tüketin.
  3. Sıcak ortamlarda oda içine gerekli nemi sağlamak adına bitkilere yer vermek ve su dolu bir kase bulundurmak iyi bir uygulama yöntemidir.
  4. Her gün düzenli olarak duş almaya iki günde bir banyo yaparak sabun ve jel kullanmadan az su ile duru kese yapmanız gözeneklerinizi açarak cilt için yeterli nemi sağlamak için yeterli olacaktır. Sabun kullanımında bebekler için üretilen özel sabunlardan tercih edin. Bu durum yağ oranının zarar görmesinin önüne geçer.
  5. Duş sonrası vücut için gereken nemi sağlamak için krem veya bazı bitkisel yağlar uygulamayı ihmal etmeyin.
  6. Güne bir bardak limonlu sıcak veya ılık su içerek başlayın. Bu tüm bedenin gereksinim duyduğu detoks etkisini sağlayacaktır.
  7. Yeterli uyku hücrelerin yenilenmesinde ve güne sağlıklı başlanmasında etkilidir. Gece nemlendirici sürülerek yatıldığında cilt için gerekli olan mineraller alınarak cildin kurumasının önüne geçilir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler