Korktuğumuzda Gözlerimiz Neden Çok Açılır?

Korktuğumuzda Gözlerimiz Neden Çok Açılır?

Gözler bir çok yönden size karşınızdaki insanın ne hissettiğini belirgin şekilde gösterir. Üzülme, sevinme ve korkma gibi duygusal hislerde ayrı ayrı şekillere bürünerek mesaj verir. Özellikle korktuğumuzda gözümüzü oldukça fazla açarız. Bu durumun bilimsel olarak bir çok açıklaması belirli üniversiteler tarafından tez konusu olmuştur. Tamamen istem dışı gerçekleşen bu durum siz istemeseniz de doğal refleks olarak ifadenize yansır.

Bu durum hakkında oldukça uzun süre boyunca çalışma yapan Toronto Üniversitesi sonuç olarak bu durumun sadece bir refleksten ibaret olmadığı buldu. Korkma sırasında gözlerin açılması hem tehlikeli bir durumda olduğu için o kişiye daha fazla görme açısı sağlıyor. Hem de insanların dikkatini o bölgeye çekilmesi için bir uyarı veriyor. Yapılan bu bilimsel deneyde o üniversiteye ait 28 öğrenci kullanıldı. Durumdan habersiz olan gençleri bulundukları yerde korkmaları sağlandı. Her öğrenciye ayrı ayrı fokuslanan kameralar yardımıyla da yüzlerindeki ifadeler yavaş çekimde izlendi. Denek olarak kullanılan her öğrencinin gözlerinde büyüme ve korktuğu bölgeye baktıkları görüldü.

Korktuğumuzda Gözlerimiz Neden Çok Açılır

Görüldüğü gibi gözlerimiz sadece mükemmel şekilde görme duyumuzu yönettiği gibi ayrıca dışarıya faklı mesajlar vererek insanları arasında gizli bir iletişim kuruyor. Hepimizde bu durumun farkında bile olmadan hissetmemiz gereken duyguları saniyenin binde biri bir anlıyoruz ve bunun yanında hemen korumaya geçiyoruz. İnsan bedeninde keşfedilmeyi bekleyen bir çok faklı hareket var bunların ne işe yaradığını buldukça tıp ve bilim alanında daha ilerilere gidebileceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler