Kornea Nakli(Keratoplasti) Nedir? Detaylı Bilgi

Kornea Nakli(Keratoplasti) Nedir? Detaylı Bilgi

Gelişmiş teknoloji ile birlikte gözlerde meydana gelen rahatsızlıklar gelişmiş ameliyat teknikleri ile giderilebilmektedir. Kornea tabakasında meydana gelen rahatsızlıkların da nakil yapılarak çözülüyor olması da bir çok hasta için umut kapısı oldu. Nakil göz de bulunan korneanın kesilerek nakil edilmesi ile yapılır. Tamamen lazer ile kesilen bu tabanın dışında bulunan herhangi bir yapıya zarar gelmeden dikiş işlemi gerçekleştirilir. Keratoplasti adı verilen bu ameliyat genel anestezi altında yapılarak hastanın hiç rahatsız olmaması sağlanır.

Kornea Nakli(Keratoplasti)

Ameliyattan belirli bir süre sonra hafif kaşıntı ve kızarma görülebilir. Ancak sıkıntı yaşanmaması için bu tür durumlarda kesinlikle göze herhangi bir fiziksel temasta bulunulmaması gerektiği gibi mikrobik sorunlara karşı da oldukça dikkatli olunmalıdır. Eğer kalıntı süreklilik arz eder ve içinden çıkılmaz bir hal almışsa hasta hemen doktora başvurmalıdır. Bu durum ameliyat sonrası nakli gerçekleştirilen parçanın bulunduğu yere uyum sağlamadığı anlamına gelebilir.

Operasyondan sonra herhangi bir sorun yoksa ve göz kullanımında ve görme yetisinde sürekli iyileşme oluyorsa ameliyatın iyi geçtiği sonucu çıkarılabilir. Ancak bu durumda da dikkat edilerek sonrasında 2, 3 sene boyunca doktor kontrolüne gidilmelidir.

Kornea nakli ameliyatı herhangi bir nedenle korneanın zarar görmesi, kimyasal bir etken ile ya da kalıtımsal sorunlardan dolayı çözüm için başvurulacak önemli tedavi yöntemleri arasındadır. Uygun dönör bulunduğunda başvurulabilen bu metot sonrası hayatını sıkıntı olmadan sürdüren birçok kişi vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler