Kösem Sultan’ın Güzellik Sırları

Kösem Sultan’ın Güzellik Sırları

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi başlaması ile beraber Osmanlı saraylarındaki bayanların güzellikleri dikkatlerden kaçmamakta. Özellikle Kösem Sultan bu konuyu bir adım ileri taşımız, bu yüzden de sultanların güzellikleri tekrar gündeme gelmeye başladı.

Peki günümüzden yüzyıllar önce modern güzellik ürünleri yokken sarayda yaşayan kadınların güzelliklerini neye borçlu oldukları merak ettiniz ? Bu bayanların ciltleri, tırnakları, saçları için neler yaptıkları, Osmanlı Sarayının Güzellik Sırları nelerdir? Kösem Sultan’ın Güzellik Sırları nelerdir? Bu yazımızda sizler için osmanlı saraylarında Kösem Sultan dönemi cilt bakımı ve güzellik sırlarından bahsedeceğiz.

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı Osmanlı dönemini saraylarında yağtığı araştırmada ilginizi çekecej sonuçlar aldı. Kösem Sultan dönemi Osmanlı saray hekimleri çeşitli bitkilerin ne amaçla kullanıldığı, hangisinin cildi yumuşatıp nemlendirdiğini, nelere iyi geldiği çok doğru tespit edebilmişler. Bu sayede sarayın özel hekimi olan Hekimzade Alaadin Efendi’nin cilt bakımı alanında çalışmaları sayesinde Kösel Sultan ve harem kadınlarının sağlıklı ve güzel yaşamasında kullanılmıştır.

sarayın özel hekimi olan Hekimzade Alaadin Efendi saray kadınları için parlak ve canlı ten, dolgun saçlar, güzel kokular ve güzellik kürleri üzerinde tamamen doğal ve bitkisel araştırmaları yaparak çığır açmıştır.

1) Kösem Sultanın Vazgeçilmezi Hamamlar

Kösem Sultan ve diğer Sultanların en temel güzellik sırrı temizlikti. Hamam kültürü bu sebeple çok gelişmişti. Hamam hem güzellik hem de sağlık açısından çok büyük bir öneme sahipti.

Keselenerek en doğal peeling etkisini sağlıyorlar ve ölü derilerinden kurtuluyorlardı. Hamamdan uzun süre vakit geçiren Sultanlar en son çıkarken soğuk su uygulayıp yumuşak ve kadifemsi bir cilde kavuşuyorlardı. Sizde bunu banyodan sonra uygulayabilirsiniz.

Osmanlı Güzellik Sırları

Kösem Sultan’ın Vazgeçilmezi Sabun

Saray kadınları içerisinde özellikle Kösem Sultan’ca dünyanın en kaliteli sabunları kullanılmaktaydı. Öyleki temiz olmalarına çok önem verilen güzel harem sultanlarının en önemli malzemesi sabundu. Çünkü sabun hem temizliyor hemde güzel bir koku bırakıyordu.

Sabun sektörü çok yaygındı. Saraya en kaliteli sabunlar gelir genelde zeytin ve gül gibi doğal ürünlerle desteklenen sabunlar meyve veya gül şekilleri verilip öyle kullanılırdı.

Osmanlı Hamam ve Güzellik

Bitkisel Saç Kremi

Döneminin en kaliteli sabunlarını kullanmış olsada sabunun cildi kurutucu etkisi vardır. Ne kadar da kalite sabun kullanılsa da uzun süre sabunla yıkanan saçlar sertleşir.

Günümüzde kullandığımız saç kremlerinin belki daha etkilisi o zaman Sarayda kullanılmış. Hatmi ve ebegümeci beraber kaynatılınca kıvamlı bir su oluşur bu suyu saçların daha parlak olması ve kolay taranması amacıyla kullanmışlardır.

Kösem Sultan Güzellik Gül Suyu

Cilt Bakımı

Cilt için çeşit özel kürlerin dışında genellikle kil kullanılmıştır. Kili suya koyduktan sonra beklenir ve zamanla kil aşağı çöker üste kalan killi su cilt için yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Diğer bir cilt bakım ürünü gül yağıdır. Özellikle hamamdan sonra dışarı çıkınca cilt çabuk buruşup nemini kaybedeceği için hamamdan sonra gül yağıyla ciltlerini yumuşatmışlardır. Bu sayede yumuşak cilt daima kalmakta ve kurumanın verdiği yıpranmaktan kurtulmaktadır.

Kösem Sultanın gülsuyu havuzları o dönemde konuşulan ve varlıkları kanıtlanmış şatafatlı banyolardu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler