Kulak Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Ağrısının Nedenleri ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak ağrısı bugün geç yaşlı pek çok kişinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hazırladığımız bu konuda kulak ağrısının nedenlerini ve detaylı tedavi nasıl yapılır konuları üzerinde duracağız.
Not: Yazı Sonuna Video Eklenmiştir.

Küçüklükten yetişkinliğe kadar görülen sağlık problemi olan kulak ağrıları tedavi edilmesi ihmal edilmemelidir. Önemsenmediği takdirde daha acı veren ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Zamansız yere bir anda kulak ağrısı olabilir. Zaman içerisinde şiddetlenebilir. Kulak ağrıları bireylerin günlük yaşantılarını etkileyebilmekte; çocukların ve bebeklerin ağrılardan dolayı huzursuz bir yaşam sürdürmesine sebebiyet verebilir.

Kulak Ağrısı Neden Olur??

kulak-yapisi

Kulak ağrıları 2 şekilde sınıflandırılır. İlki zamansız yere oluşan kulakta ağrılar olabildikleri gibi ikinci çeşit kulak ağrısı da ve zonklama, yanma vb. şekilde ifade edilen şekillerde de karşımıza çıkabilmektedir. Bazı tip kulak ağrıları çok ciddiye alınmaz ve gelir geçer sebeplerden kaynaklansa da bazı kulak ağrılarının arka planında dikkate alınması gereken birtakım rahatsızlıklar da nedeni olabilmektedir.

Zamansız yere oluşan başlayan ve kişiyi şiddetinden dolayı oldukça rahatsız eden kulak ağrılarının nedeni genel olarak enfeksiyon nedenlerine, alerjik nedenlere, kulağa dalış sırasında ya da temizlenmesi sırasında zarar verecek bir unsurun ortaya çıkmasına bağlanmaktadır.

Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Yazının devamında Kulak ağrısına SEBEP OLABİLECEK faktörleri listedelik. Bunlardan birisi veya bir kaçı birlikte kulak ağrısına sebep olabilmektedir.

  1. Enfeksiyon durumu: Dış kulakta ya da orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlar kulakta ağrı yaratacak başlıca sebeplerdendir. Orta kulak yapısını iç kısımdan genzimize bağlayan östaki borusu tıkandığında orta kulak iltihabı oluşmaya başlar ve bu tıkanıklık da beraberinde ağrılı süreçleri getirir. Östaki kısmındaki bu ağrılanma soğuk algınlıkları, sigara dumanı faktörü, sinüzit, alerjik reaksiyonlar ve genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır.
  2. Alerji durumu: Bireyin vücudu herhangi bir madde için alerjik reaksiyon gösterdiğinde, vücut kendiliğinden kendisini korumaya almak adına sinüs alanında mukus üretir. Bu üretilen mukus yapışkan bir yapıya sahip olduğundan kulak zarına baskı yaparak ağrı oluşmasına neden olur.kulak-problemleri
  3. Kulak zarı hasarları: Kulak zarında oluşan delikler ve yırtıklarda ilk belli olma durumu kulakta oluşan ağrılanmalardır. Özellikle kulak çubuğuyla temizlik yapılırken verilen bu zararlar konusunda dikkatli olmak için mümkün olduğunca bu temizlik sırasında çubuğu çok derine itmemek önerilir. Bunun dışında çok yüksek sese maruz kalmak (silah sesi gibi) da kulak zarını yıpratacağından bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak adına özen gösterilmelidir.
  4. Barotravma: “Basınç travması” anlamına da gelen bu durum, genelde su altına inildiğinde veya uçaktayken basınç değişikliği yaşandığında meydana gelmektedir. İç kulakla dış kulak arasındaki basınç miktarı açılınca otomatikman kulakta ağrılanmalar meydana gelmektedir.
  5. Çene kemiği problemleri: Kulak ağrısına sebep olacak nedenlerin arasında en son sıralarda yer alsa da yine de bu durumun kulak ağrısını tetiklediği gerçeği değişmemektedir. Bu tip problemlerde çenedeki bozukluklar, diş gıcırdatma sorunları gibi sorunlar kulak bölgesinde ağrı oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.kulaktaki-sorunlar
  6. Kulak kiri sorunu: Kulağın uzun süre temizlenmemesiyle birlikte içeride biriken kirler, kulakta ağrı yaşanmasına neden olabilmektedir. Bir de bunun üzerine kulak çubuklarıyla yapılan yanlış temizlemeler de ağrıyı iyice arttırmaya sebebiyet vermektedir. O nedenle mümkün olduğunca kulak kirlerinizi temizlettirmeyi ihmal etmemeli ve bu temizliği de bir KBB uzmanına yaptırmanız önerilmektedir.

Kulak Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Östaki borunuzdaki rahatsızlık ihtimaline sakız çiğnemeniz, kulak kepçenizi hafifçe öne arkaya oynatmanız, kulağınızı yakmayacak ısıda su buharında ısıttığınız sıcak havluyu bir miktar kulağınızın üzerinde bekletmeniz ve duruşunuzu dik bir pozisyona getirerek kulağınızın içine doğru fön makinası ile düşük voltajda hava vermeniz önerililir.

Eğer uzun süredir kulak ağrısı sonunu yaşıyor ve evde tedavi yöntemlerini deneyip çözüm üretemsez iseniz hastaneye giderek doktorunuz ile görüşmekte fayda olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler