Kuru Cilt Bakımı Bilinmesi Gerekenler

Kuru Cilt Bakımı Bilinmesi Gerekenler

Kuru Cilt kaderiniz olmasın !

Vücuttaki kuru ciltler sahip oldukları yağ ve ter oranı normalin altında olmasından ötürü dikkatli cilt bakımı yapılmasını gerektirir. Yapı itibari ile kuru cilt oldukça ince bir yapıdadır. Bu cilt tipi olan erkeklerde ve bayanlar sahip olanların ciltlerinde çok çabuk kızarmalar oluşur. Kuru cilt bakımı düzenli yapılması gerekir. Olur ki kuru cildinize bakmazsanız zaten bakterilere karşı savunmasız olan cildiniz iyice hassaslaşır. Kuru cilt tipine sahip olanların yağlı cilt tipine sahip olanlara kıyasla daha az sivilce, siyah nokta ve akne görülür. Kuru cilde sahip kişilerin cilt üzerinde bulunan gözeneklerin daha küçük olması ile daha pürüzsüz görünen bununla da kalmayıp aşırı parlayan ve daha az bakım gerektiren kuru cildin kendi arasında dezavantajları bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse yağlı cilde sahip olan bir kişi daha geç yaşlanırken kuru cilde tipine sahip olan kişi daha erken yaşlanır. Yağlı cilt yapısına oranla daha çabuk kırışır ve sarkmalar oluşur. Ayrıca kuru cilt sahibi olan kişiler daha çabuk güneşten etkilenir ve güneş ışınlarına karşı daha hassas olurlar. Çok çabuk pullanabilir ve kolay tahriş olur.

Elbette yazının başında belirttiğimiz rahatsızlıklardan korunmak tabiki mümkündür. En başta nemlendirici krem kullanmalısınız. Nemlendirici kullanmayı bir adet haline getirmelisiniz. Güneşin zararlarından korunmak içinde kesinlikle güneş kremi kullanmalısınız. Bu tarz etkenler kremler ve jeller ile giderilebilir. Fakat sarkma ve oluşacak olan çizgilere karşı önlem almanız için evde kendinize maskeler yaparak cildinizi gerginleştirip kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Kuru cilt bakımı çok zahmetli değildir ancak bazı şeyleri alışkanlık haline getirmek size bu bakımda yardımcı olacaktır. Kuru cildinize bakım yapmanızda gereken bilgileri bu yazının kısmında bulabilirsiniz.

Kuru Cilt Bakım İçin Öneriler

  • Kuru ciltler diğer ciltlere oranla en hassas yapıya sahiptir. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Cildinizi dış etkenlere karşı savunmaya çalışın. Cildinizi tahriş edecek ürünlerden kaçının.
  • Sert temizlik ürünleri kullanmayın bunun nedeni ise sert temizlik ürünleri yaşlanmayı hızlandırır bu sert ürünlerin yanı sıra sabun, deterjan, alkollü temizleyiciler, rüzgâr ve güneş ışınları da cildinizin yaşlanmasını hızlandıracak etmenlerdir.
  • Kuru cildiniz varsa kesinlikle nasıl ürünler kullanacağınızı da ona göre seçmelisiniz. Marketlerden aldığınız güzellik ürünlerinin kuru ciltlerde etkili olduğuna dikkat edin. En ufak kreminizi bile cildinize uygun seçmelisiniz. Güneş kreminize de dikkat edin cildinize uyumlu olsun.
  • Makyaj temizleyin. Temizliğini de gelişi güzel yapmayınız su ile yıkamak yerine makyaj temizleme bezlerinizi kullanmalısınız.
  • Kuru ciltlerin bakımı amacıyla kullandığınız toniklerin içerisinde alkol olmamasına dikkat edin ve içerisinde antioksidan bulunan serumlardan kullanmayı tercih edin.
  • Kuru ciltlerin iz kalmaya, lekelenmeye meğillidir. Cilt lekelerinden kurtulmak için kesinlikle her güneşe çıktığınızda güneş kremi kullanın. Önerimiz güneş kremini sürmeden dışarı çıkılmamalıdır.
  • Nemlendirici kullanın. Cildinize nemlendirici sürmeyi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ediyoruz. Kullanacağınız nemlendiricilerin hafif bir yapıda olmasına sahip olmasına dikkat edininiz. Bunun yanında besleyici olması da cilt sağlığı için önemli bir noktadadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler