Lavanta Yağı’nın Cilde Faydaları

Lavanta Yağı’nın Cilde Faydaları

Güzel ve cezbedici kokusu ile bilinen lavanta yağı günümüzde pek çok pahalı parfüm ve temizleyici kozmetik üründe hammadde olarak bulunmaktadır. Özellikle güzel kokusu ve cilde olan faydaları yüzünden çeşitli cilt sorunları ile karşılaşan kişilerce tercih edilmektedir.

Lavanta Yağı az bilinen bir cilt sorunlarına tedavi için kullanabileceğiniz etkili ve faydalı bir maddedir. Lavanta yağının faydaları ile birlikte kokusunun da güzel olması bu ürünü tercih etmeniz için yol gösterecektir.
Lavanta Yağının Faydaları
İsminden de tahmin edeceğiniz üzere Lavanta çiçeklerinden elde edilir. Bu yağın en bilinen özelliği çeşitli nedenlerden meydana gelen kas ağrılarına iyi gelmesidir. Lavanta yağı kullananlara tavsiye olarak düzenli ve miktarında kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü aşırı kullanımda kişinin zehirleme riski mevcuttur. Bu yüzden lavanta yağı kullanımı bir gün içerisinde 5 damladan fazla olmamalıdır.

Düzenli ve ayarında kullanılan lavanta yağı; baş ağrısı, kas ve adale ağrılarına karşı fayda sağlaması için kullnılan etkili bir üründür. Yazının devamında lavanta yağının cilde ve vücuda faydalarını izah edeceğiz.

Lavanta’nın Faydaları

 1. Bir süredir cildinizde çukurlar oluşmuş ve geçmemişse cildiniz kuru ve nemsiz kalmış ise lavanta yağı tercih edebileceğiniz ürünlerden birisidir. Çünkü lavanta yağı hem cildinizi nemlendirir hem de cilt üzerindeki çukurları ve çatlakları onararak cildinizin tazelenmiş ve parlak görünmesini sağlar..
 2. Dudak kuruluğu sorunu yaşıyanlara tavsiye edilen bir üründür lavanta yağı. Lavanta yağını dudaklarınız durmadan kuruyorsa ve dudaklarınızda çatlaklar meydana geliyor ise sizlere önerebiliriz. Lavanta yağı dudak kuruluğu sorununa ve dudaklarda olan çatlaklar karşı fayda sağlandığı, iyi geldiği bilinen ürünlerdendir.
 3. Uyku sorunu veya sürekli uyananlar için tavsiye edilebilir. Kullananlarında belirttiği gibi lavanta yağını gece yatağınıza birkaç damla damlattıktan sonra size fayda sağlayacaktır. Bu sayede güzel ve rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Geceyi iyi bir uyku ile geçirmek isteyenlerin en azından 1 defa denemesi gereken üründür lavanta yağı.
 4. Lavanta yağını cildinde uçuk sorunu yaşayanlar için tedavi amaçlı kullanmanı tavsiye edilen ürünlerden birisidir.Yapılan araştırmalar neticesinde ulaşılan bulgularda lavanta yağını uçukların üzerinde kullanmanız durumunda daha çabuk geçtiği kaydedilmiştir.
 5. Cildinizde yanık veya cilt lekeleri var ise lavanta yağı önerilen ürünlerdendir. Lavanta yağını ile suyu birbirine karıştırır ve cildinizde güneş yanıklarız üzerine yedirerek sürünüz. ilk kullanımdan sonra değişikliği farkedeceksiniz. Lavanta yağı ve su karışımıp güneş yanıklarına tedavi amaçlı kullanılması oldukça eski bir  tedavi yöntemidir.
 6. Eğer sizde gün içerisinde ter kokusu ile problemleriniz varsa önerimiz sizlere  lavanta yağı kullanmanızdır. Lavanta yağı koltuk altınıza sürerseniz ter kokusundan tümünden kurtulur ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz.
 7. Acı veren yanıklar için önerimiz lavanta yağıdır. Cildinizde yanmış yerler varsa ve büyük acılar duyuyorsanız bunun çözümü ise o bölgelere lavanta yağı sürerseniz acılarınızdan kurtulmuş olursunuz.
 8. Ayaklarınıza bölgesel ağrılar varsa bunların çözümü de lavanta yağı ile mümkün. Bu tarz ağrılardan kurtulmak için de lavanta yağını suya damlatın ve bu suyla ayaklarınızı yıkayın ağrılarınızdan bu şekilde kurtulmuş olacaksınız.
 9. Yeni oluşmuş yaralara faydası vardır. Lavanta yağının antiseptik yapısı bulunmaktadır buda yaralarınız daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Lavanta Yağı Kullanımının Cilde Faydaları

 • Farklı cilt hastalıkları, egzama, dermatit gibi cilt hastalıklarına iyi gelen lavanta yağı da dermatologlar tarafından tavsiye edilen ürünlerdendir.
 • Doğal bakım ürünü olan lavanta yağı çatlayan dudaklara da iyi gelir. Çatlayan dudaklarınıza lavanta yağını sürerek, hem ışıldayan hem de dolgun görünümlü dudaklara kavuşabilirsiniz.
 • Akne derdinize de birebir gelecek lavanta yağını şiddetle tavsiye edilir. Aman dikkat, yapı öyle direkt yüzünüze sürmeyin. Bu ciltteki yağlanmayı ve dolayısıyla aknelerinizi artıracaktır. Onun yerine ılık suya birkaç damla damlattığını suyu, tonik olarak kullanabilirsiniz.
 • Siğil ve uçuk tedavisinde de lavanta yağı kullanılabilir. Bir hafta içinde sonuç verir.

lavanta yağı faydaları

Lavanta Yağı ile Hızlı Saç Uzatmak

Lavanta yağı yüzlerce yıldır saraylarda saç bakımı amaçlı kullanılan değerli ürünlerden birisidir. Kişinin sahip olduğu saçların daha hızlı uzaması amacıyla tercih edilen lavanta yağı, özellikle saç diplerine uygulandığında aşırı yağlanma ve kepek soruna karşı doğalbir tedavi edici ve koruyucudur. Özellikle saçlar nemli iken sürülen ve saç uçlarına yedirilen lavanta yağı; saçların daha canlı görünmesine ve hızlı uzamasını sağlar. Saçınyanında aynı şekilde kaş ve kirpiklerin için kullanıldığında aynı sonuç alınır ve kaş ve kirpikler daha güçlü çıkmaktadır.

Lavanta Yağının Fiyatı Ne Kadar ?

Lavanta yağı ulaşılabilmesi zor olmayan ürünlerden birisidir. Temin etmek isterseniz aktarlardan ve eczanelerden almanın mümkündür. Farklı marka ve ambalajlarda bulunabilen bir üründür. Lavanta yağının fiyatı, 10 – 40 lira arasında değişiklik göstermektedir. Satın almak istediğinizde birden fazla lavanta yağı ürünü olacağı içini satın almadan önce ürünün orijinal ve damgalı olmasına konusunu gözden kaçırmayınız. Lavanta yağından fayda sağlamak için doğal ürünü kullanmak doğru bir hareket oalcaktır.

Saç Dökülmesini Engelleyen Lavanta Yağı?

Yukarıda izah ettiğimiz tüm faydalarının yanında lavanta yağı saç dökülmesine iyi gelir. Saç dökülmesine karşı özel hazırlananbir kür ile şifa bulmak mümkündür. Hazırlamasını anlatacağımız bu kürü kullanarak sizde evde saçlarınızda görülen saç dökülmelerini minimum seviyeye indirmenüz mümkündür.

Kullanılacak malzemeler;

 • 3 veya 4 çay kaşığı kadar zeytinyağı
 • 3 damla kadar biberiye yağı
 • 2 damla kadar sedir ağacı yağı
 • 2 damla kadar lavanta yağı
 • 2 damla kadar kekik yağı

Yukarıdaki malzemeleri temin edin ve ardından tüm bu malzemeleri temiz bir kap içerisinde dökerek karıştırın. Ardından karışımı saçlarınıza kibar bir şekilde masaj yaparak yedirerek sürün. Sürmeyi bitirdikten sonra en fazla 15 dakika boyunca saçınızda bekletiniz. Süre bittikten sonra saçlarınızı temizleyerk kürü saçınızdan çıkartınız. Bu kürü 2 günde bir defa kullanmanız önerilmektedir.

Saç dökülmesi kişiler açısından oldukça endişe verici gözükür. Lakin tedavisi ve korunması da mümkündür. Bu yüzdenendişe etmemeki ve yukarıda izah ettiğimiz yöntem ile saçlarınızı koruyunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler