Lavantanın Sağlığa Faydaları

Lavantanın Sağlığa Faydaları

Lavanta Nedir? Lavanta bitkisi dağılım olarak Akdeniz bölgesi kökenlidir. Irksal olarak avandula cinsini oluşturan bitki türlerinden birisidir. Lavanta bitkisi türleri çalı görünümlü, toplu başak biçiminde mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan bitkilerdir. Lavanta, dağl yüksek bölgelerinde 1000-1800 m arasında deniz üstünde alanlarda yetişmektedir. Lavanta bitkisi kurutularak, dolaplara konularak kullanılır ise çiçekleri giysileri böceklerden uzak durmasını sağlamaktadır. Bu bitki 500 metre yükseklikte yetişir. Lavanta; İngiliz lavantası (Lavandula angustifolia) türünden boyacılıkta kullanılan esans elde edilir. Lavanta’nın sinir sistemi sağlığı için faydalı olan hoş kokusu yanında sağlık açısından bir çok faydası vardır. Yaygın olarak parfüm sektöründe kullanılan lavanta aynı zamanda cilt ve saç sağlığı açısından da bir çok fayda sağlar. Lavanta topikal olarak uygulandığı gibi kaynatılarak çay gibi, içecek şeklinde de türketmek mümkün. Bu yüzden sindirim sistemi başta olmak üzere iç organların sağlığını korumaya ciddi anlamda katkıda bulunur.

Lavanta Bitkisinin Cilt Sağlığı Üzerine Faydaları

Lavanta

Lavanta içeriği oldukça zengin ve faydalı maddelerden oluşmaktadır. Lavanta’nın da sahip olduğu antiseptik ve antifungal özellikleri cilt sağlığı bakımında oldukça dikkat çekmektedir. Lavantanın sahip olduğu içeriğindeki esansiyel yağlar cilt problemlerinin giderilmesinde fayda sağlamaktadır.

Lavanta sivilce, akne ve siyah nokta tedavisinde kullanılan ürünlerdendir. Kullanım alanı oldukça gemiştir. Lavantanın cilt sağlığı üzerine sunduğu katkıların başında akne tedavisi gelir. Lavantanın içerdiği besinler kızarıklık, yara ve enfeksiyonların ortadan kalkmasını sağlayarak kusursuz cilt sahibi olmanıza katkıda bulunur.

Aknenin yanında ciltde meydana gelen egzama hastalıklarına karşı da etkili sonuçlar verebilir. Özellikle lavanta yağı egzama kaşıntılarının tedavisinde çok etkili sonuçlar verebilmektedir.

Lavanta ciltde başta yaşlanmadan kaynaklanan sorunlar olmak üzere bir çok farklı nedenlerden dolayı meydana gelen kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Lavanta yağı düzenli olarak cilde 20 dakika boyunca uygulandığında cildin genç kalmasına yardımcı olabilir.

Lavanta aynı zamanda böcek ısırıklıkları tedavisinde, cildin temizlenmesinde, çatlakların giderilmesinde etkili rol oynayabilir. Bunun dışında ayakların dinlenmesi ayakların alrında çlü deri toplanmasına karşı da suya lavanta yağı karıştırılarak ayaklara uygulanabilir.

Saç Sağlığı Üzerine Faydaları

Lavanta cilt sağlığı yanında saç Sağlığı Üzerine da ciddi anlamda karkıda bulunur. Saçların canlanmasını sağlar, dökülmeyi engelleyebilir ve dökülmeye neden olan faktörlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kafa derisine uygulandığında kepek sorununu çözer. Saçların uzamasını teşvik eder ve doğal bir parlaklık kazandırır.

Stres ve Depresyona Karşı Lavanta:

Lavantanın içerdiği esansiyel yağların sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır ve depresyona karşı etkilidir. Lavantanın kokusu sinir sisteminin rahatlamasını teşvik eder ve ruh sağlığını korur. Bunun için odanızın bir kenarında kavanozda lavanta yetiştirmeniz bile yeterlidir.

Baş Ağrısı

Lavanta başta migren olmak üzere başağrısına neden olan sorunları ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır. Lavanta çayı migren ağrılarını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Lavanta yağının boyun ve alın kısmına uygulanması başağrısının giderilmesine yardımcı olur.

Lavanta Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Hazımsızlık çok sık rastlanan ve peptik ülsere neden olan bir rahatsızlıktır. Lavanta yağı sindirim sistemindeki ağrıları yatıştırır ve ayrıca safra salgılanmasını teşvik eder. Bunun dışında gaz ve kabızlık sorunlarına karşı etkilidir. Lavanta çayı tüketimi sinir, bağırsak bozuklukları, hazımsızlık gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bu amaç doğrultusunda lavanta tomurcukları da çorbalarda kullanılabilir.

Lavanta Uyku Problemlerini Giderir:

Çok eski medeniyetlerde uyku sorununu çözmek için yastıkların içerisine lavanta konulurdu. Lavantanın sindir sistemi üzerindeki olumlu etkileri çok eski çalardan beri hekimler tarafından bilinen bir gerçektir. Yarım su bardağına bir çay kaşığı lavanta yağı damlatarak kendinize uyku spreyi hazırlayabilirsiniz.

Yaraları Lavanta İyileştirir

Özellikle lavanta yağının çok etkili antiseptik özelliği vardır. Topikal olarak kesiklere, çiziklere uygulanabilir. Yaralara uygulandığında hücrelerin iyileşmeisni hızlandırır. Bunun dışında doğal antibiyotik özelliğinden dolayı yaraların enfeksiyon kapmasına engel olabilir.

Mide Bulantısına İyi Gelir

Lavanta mide bulantıları ve mide semptomlarının giderilmesine yardımcı olur. Bu amaçla kulak arkasına veya göbek altına lavanta yağı uygulanması yeterli olacaktır.

Kanamaları Durdurabilir

Lavanta’nın kanamaları durdurma özelliği vardır. Kanama olan kısma uygulanarak üzerine buz uygulanabilir. Aynı şekilde kanama olan kısma lavanta yağı uygulayarak üzerine buz koyun ve kanama duruncaya kadar baskı yapın.

Hamilelik Döneminde Faydaları

Lavanta gebelik sırasında şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Aynı şekilde gebelikten kaynaklanan kas kramplarına iyi gelir. Ödem, yorgunluk, enfeksiyon gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca gebelik döneminde ve doğum esansında lavanta kullanmak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Bağırsakları Temizler

Bağırsaklardaki zararlı bakterilerin artması şişkinliğe neden olur. Bu durumdan kurtulmak için zararlı bakterilerin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun en etkili yolu ise yoğurda bir miktar lavanta katarak tüketmektdir. Bu şekilde lavanta tüketimi aynı zamanda bağırsak sağlığının korunmasını sağlar.

Kas Ağrılarını Giderir

Lavantanın banyosu genel anlamda bir rahatlama sağlar. Duş alınan suya 6-7 şeker kaşığı lavanta yağı katılması kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında ayrıca 2-3 fincan da süt karıştırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler