Leblebi Nedir, Nasıl Yapılır ve Leblebi Nerede Yetişir?

Leblebi Nedir, Nasıl Yapılır ve Leblebi Nerede Yetişir?

Leblebi Nedir?

leblebi nedirLeblebi nohut işlenerek elde edilir. Özellikle kırmızı nohutlar özel fırınlarda kavrulur ve 3 kez tavlama (ısıtma) işlemi yapılarak son olarak nohutlar kurutulduktan sonra leblebi elde edilir. Nohutlar fırınlarda kavrularak ısıtıldıktan sonra bir alana serilirler ve kurumaya bırakılırlar. Kuruyan leblebiler tekrar ıslatılır ve son olarak tavada ısıtıldıktan sonra kabukları çıkarılır. Bu işlemler sırasında ikiye ayrılarak bölünen nohutlar ‘kırık leblebi’ adını alırlar. Bir kez daha kavrulursa ‘çifte kavrulmuş leblebi’ adıyla anılır. Son olarak çeşitli aromalar katılarak tuzlu, şekerli, karanfilli , çikolatalı haline getirilerek tüketime sunulur.

Leblebi Nasıl Yapılır?

Leblebiyi sevenler leblebi tarifini, leblebinin nasıl yapıldığını merak ederler. Merak edenler için biz de ‘leblebi nasıl yapılır, leblebi tarifi nasıldır?’ sorularına cevap olarak bir yazı hazırladık. Leblebi nohutun kavrulmuş halidir. Leblebinin ham maddesi olan nohut özenle işlenir ve kurutulmasıyla leblebi elde edilir. Leblebi yapımı için, nohutlar seçilir ve elenerek ayrılırlar. Ayrılan nohutlar odun ateşi fırınlarında kavrulur ve çuvallara doldurularak 3 gün bekletilir. 3. günün sonunda dinlendirilmiş nohutlar tekrar fırınlanır ve 20 güne kadar bir yere serilerek iyice kurutulur. 20.günün sonunda nohutlar nemlendirilir, çuvallanır ve bir gün bu şekilde saklanır. Son olarak 3. kez kavurma işlemi uygulanan nohutlar kabuklarından ayrılır. Kabukları ayrılan leblebiler isteğe göre tuzlu, şekerli, karanfilli veya acılı şekilde aromalar katılarak çuvallanır ve satışa sunulur.

Leblebi Nerede Yetişir?

leblebi nerede yetişirLeblebi nerelerde yetişir ise bir diğer merak konusu.. Ülkemizde leblebi denilince ilk akla gelen şehir Çorum.. Çorum leblebisi tüm Türkiye çapında ün kazanmış bir leblebi türü.. Sarı leblebilerin kavrulmasıyla elde edilen Çorum leblebisi kısa zamanda büyük bir ün kazanarak tezgahlardaki yerini aldı.. İlk olarak Şeyh Murat Gazi nohutu ısıtıp bekleterek leblebiyi keşfetmiştir. O günlerden bu günlere kadar üretimi hız kazanarak herkesin sevdiği bir kuruyemiş olmuştur.Çorum leblebisi dışında Ege bölgesinde de leblebi üretimi hız kazanmıştır. Ege bölgesinde üretilen leblebilerin Çorum leblebilerinden farkı beyaz nohuttan üretilmesidir. Ege bölgesinde beyaz nohut kullanılarak leblebi üretilir. Ege bölgesinde üretilen leblebilere sakız leblebisi denir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler