Limonla Cilt Bakımı

Limonla Cilt Bakımı

Limonla Cilt Bakımı

Limonla Cilt Bakımı

Yemeklerde ve salatalarda sıkça kullandığınız limonu cilt bakımı içinde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Doğal yüz maskelerinin pek çoğunda kullanılan limon cildin rengini açma, güneş lekelerinin görünümünü azaltma, gözenekleri temizleme ve sivilce oluşumunu önleme gibi pek çok işe yarıyor. Antiseptik özelliği bulunan limonu farklı cilt sorunları için doğal bir çözüm olarak kullanabilirsiniz. Ancak kuru ve hassas ciltler için önerilmediğini, sık kullanımın kuruluk, kızarıklık ve hatta yanıklara kadar neden olabildiği bilimektedir.

Sivilce İzleri İçin Limon

Limon suyu, hem sivilceden sonra ciltte kalan izlerin hafifletilmesi hem de daha az sivilce çıkması için kullanılabilir. Sivilce izleri için, pamuklu kulak temizleme çubuğuna bir kaç damla taze limon suyu damlatın ve izin üzerine sürün. Bunu yatmadan önce yapabilir veya eve girdiğinizde yaparak limonun 1-2 saat sivilce izi üzerinde kalmasını sağlayabilirsiniz. İzler hafifleyene kadar düzenli olarak yapabilirsiniz. Limon suyunu sadece sivilce bulunan bölgeye değil de yüzün geneline sürerseniz cildinizin aşırı kurumasına neden olabilir. Bu durumda limonu yüzünüzde fazla bekletmeyin ve ılık suyla yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirici kullanın. Bu arada limon suyunun içerisindeki asitler rahatsız edici olabileceği için suyla seyreltmeniz önerilmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Limon

Doğal bir antiseptik olan limon yüz bakım maskelerinde kullanıldığında gözeneklerde biriken yağın ve kirin temizlenmesine yardımcı olur. Gözeneklerin temiz kalması ise bakteri sayısının artıp daha çok sivilce oluşmaması için oldukça önemlidir. Gözenekler tıkadığında sivilce olmasa bile siyah noktalarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Limonlu bakım maskesi için yarım limon suyuyla yoğurdu karıştırarak yüzünüze sürebilirsiniz.Size bir de yulaflı yüz maskesi tarifi verelim. 3 yemek kaşığı yulaf ezmesini ıslatıp hamur kıvamına gelinceye kadar ezdikten sonra 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyuyla karıştırın. Karışımını yüzünüze ve boynunuza sürüp 15-20 dakika bekletin. Maskeyi ılık suyla temizleyebilirsiniz. Bu basit ve doğal maske cildin yağlanmasını geciktirip gözeneklerin temizlenmesini sağlayacaktır.

Limon Kabuğu

Çayınızda limon kabuğu kullanarak cilt kanseri riskini azaltabilirsiniz. Bu alanda yapılan çalışmalar limon kabuğu, cilt kanserine neden olan hücre yapısı değişikliği ihtimalini %70’e kadar azaltıyor.

Limon Yağı

5 damla limon yağını 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya jojoba yağıyla karıştırarak güneşin cildinizde yarattığı hasarı en aza indirebilirsiniz. Bu karışım aynı zamanda cildinizin yenilenmesine yardımcı olur. Limon yağını cildinizde kullandıktan sonra güneşe çıkmamalısınız çünkü cildin güneşe olan hassasiyetini arttırır.

Limon Suyunun Cilde Faydaları

Limon suyunun içerisindeki asitler bazı kişiler için rahatsız edici olabilir, bu nedenle cildinize uygulamadan önce suyla seyrelttiğinizden emin olun. Limon suyunun faydalarından bazıları şöyledir:

Yara İzlerini ve Yaşlılık Lekelerini Azaltır

Yara izlerinden, belirli cilt düzensizliklerinden ya da yaşlılık lekelerinden dolayı oluşan renk değişimleri rengi değişmiş bölgeye limon suyu uygulayarak azaltılabilir.Yatmadan önce uygulayıp limon suyunun gece boyunca cildinizde kalmasını sağlamak faydalı olabilir.

Aknenin İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Limon suyunun içerisinde doğal anti-bakteriyel özellikler vardır. Bu nedenle aknelerin iyileşmesinde ve yeni sivilcelerin çıkmasını önlemede yardımcı olabilir. Siyah noktaların üzerine limon suyu uygulamanın siyah noktaların şiddetini ve sıklığını azalttığı söylenmektedir. Eğer limon suyunu akne ve siyah noktaların üzerine sürer ve gece boyunca bekletirseniz sabah mutlaka yıkamalısınız.

Ölü Deri Hücrelerinin Dökülmesine Yardımcı Olur

Sitrik asit ölü deri hücrelerinin en üst tabakasının yok edilmesini sağlayacak nazik bir peeling görevi görür. Düzenli kullanımla beraber pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Diğer Faydalar

Limon suyunun diğer faydaları arasında cildi aydınlatması, yağlı ciltleri nemlendirmesi ve tonlaması, ve kırışıklarla savaşması sayılabilir.

Peki, limon suyu ciltte nasıl kullanılmalıdır?

Limon suyunu uygulamanın farklı yolları vardır. Bu yollar sizin limon suyundan ne beklediğinize bağlı olarak değişmektedir.

Yaşlılık Lekelerinin Rengini Soldurur

Bunun için seyreltilmiş limon suyunu yatmadan önce direkt lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Sabah kalktığınızda da yıkamanız gerekir. Eğer vücudunuzun çeşitli yerlerinde yaşlılık lekeleri varsa küveti ılık suyla doldurup içerisine 1/2 bardak limon suyu ilave edebilir ve küvette 15-20 dakika kalabilirsiniz. Eğer cildiniz aşırı kuru değilse bu banyo sonrası cildinizi durulamanız şart değildir.

Cildi Aydınlatır

Dirseklerinizde, dizlerinizde ve topuklarınızda renk bozuklukluğu varsa ya da pürüzlüyse, ilgili yerlere taze limon suyu sürmeyi deneyebilirsiniz. Limon suyunu gece boyunca bekletebilirsiniz.

Siyah Noktaları Yok Eder

Ara sıra oluşan siyah noktalardan kurtulmak için geceleri(yok olana kadar) siyah noktaları limon suyuyla ovalayabilirsiniz. Sabah cildinizi serin suyla duruladığınızdan emin olun.

Cildi Nemlendirir

Eğer çok kuru bir cildiniz varsa limon suyu, zeytinyağı ve balı cildinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Eşit miktardaki malzemeleri karıştırın ve kuru bölgelere uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Peeling

Limon suyu, su ve şekeri iyice karıştırıp elde ettiğiniz macunu cildinize uygulayabilirsiniz. Serin suyla durulamalı ve ardından nemlendiricinizi uygulamalısınız.

Aknelerle Savaşır

Doğal bir anti-bakteriyel olması nedeniyle limon suyu akneye neden olan bakteriyle savaşabilir. Seyreltilmiş limon suyunun akneye uygulayabilir ve 30 dakika  ya da gece boyunca bekletebilirsiniz. Serin suyla duruladığınızdan emin olmalısınız.

Limon Suyunun Cilde Uygulanması Hakkında Öneri ve Uyarılar

Sızlama Hissi

Limon suyu içeriğindeki sitrik asit nedeniyle sızlamaya neden olabilir. Eğer yanma ve sızlamayı tolere edemiyorsanız limon suyunu bir miktar suyla karıştırın. Yarısı su yarısı limon suyu olacak şekilde karıştırmaya başlayabilir ve cildinizin nasıl hissettiğine bağlı olarak karışımı ayarlayabilirsiniz.

Kuru Cilt

Halihazırda kuru olan bir cilde limon suyu uygulamak durumu daha da kötüleştirebilir. Eğer cildiniz kuruysa limon suyunu uyguladıktan sonra iyi bir nemlendirici sürdüğünüzden emin olun. Limon suyu ve bal da iyi bir anti-bakteriyel ve nemlendirici karışımdır. Eğer cildiniz yağlı ise limon suyu ile bir miktar salatalık suyunu karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Topikal Tedavilerle Birlikte Uygulamanın Sakıncası

Limon suyu her ne kadar anti-bakteriyel özellikleri ile bilinse de eğer başka topikal tedaviler kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Cildinizde uyguladığınız diğer tedavilerle bir araya gelirse olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Doğru Sıklık

Eğer limon suyunu cildinizde her gün kullanırsanız bu kuru ve parçalanmış bir cilde yol açabilir. Bu da cildin enfeksiyona daha elverişli olmasına neden olabilir. Limon suyunun cildinizi nasıl etkilediğini bilene kadar, gün aşırıdan fazla kullanmamanız gerekir. Aradığınız etkiyi bulmak biraz zaman alabilir, ancak doğru sıklıkta kullanırsanız bazı yan etkilerle karşılaşma olasılığınız azalmış olur.

Güneşe Maruz Kalmaktan Kaçınmalısınız

Cildinizde limon suyu kullandığınızda güneşten uzak durmalısınız. Cildinizdeki limon suyu cildinizi güneş yanıklarına ve oluşabilecek zarara daha yatkın hale getirir.

Açık Yara, Ezik ve Kesik Olan Bölgelerde Kullanmamalısınız

Limon suyunu açık yara, ezik ya da kesik olan bölgelerden kullanmamalısınız. Limon suyunun içerisindeki asit sızlatacaktır, canınızı yakacaktır. Eğer bu bölgelere denk gelirse de serin suyla durulayın.

Ciltte Huzursuzluk, Kızarıklık ve Kuruluk

Eğer cildinizde huzursuzluk, kızarıklık ya da kuruluk oluşursa limon suyunu daha fazla suyla seyreltin ya da bunu cilde uygulamaya devam etmeyin.

Limon Suyu Uygulaması Sonrası Nemlendirici Sürün

Limon suyu asit içerir ve kullanımı cildinizin kurumasına neden olabilir. Cildinizi nemli tutabilmek için kullanım sonrası nemlendirici uygulayın.Önemli Uyarı : Bu yazıda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Herhangi bir cilt problemi ile karşılaşıldığında en doğrusu bir cilt doktoruna danışmaktır. Bazı kaynaklar limonun kimyasal yanıklara neden olabileceğini ve özellikle yüz bölgesinde kullanımının önerilmediğini söylemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler