Mandalina ve Mandalinanın Faydaları

Mandalina ve Mandalinanın Faydaları

Mandalina SuyuKış geldi çattı, tam kış aylarının ortasındayız. Tabii hal böyle olunca bizde yazılarımızda genellikle kış meyve ve sebzelerinden bahsediyoruz. Her zaman her sebzeyi ve meyveyi mevsiminde tüketmenizi öneririz. Mandalina da nadide, çok şifalı, vitamin kaynağı bir kış meyvesidir. Hele hele ağacını gördüğünüzde görüntüsüne bayılırsınız. Büyük bir mandalina ağacı uzaktan bile çok hoş bir görüntüye sahiptir. Çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri mevcuttur.

Mandalinanın Yararları Nelerdir?

Yüksek miktarda çeşitli antioksidanlar içerir. Soğuk algınlığı ve grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamak için özellikle kış aylarında bolca tüketip vücuda C vitamini almakta yarar vardır. Hepatit, kolesistit gibi hastalıklara karşı faydalıdır. Susuzluğu giderir. Astım ve bronşit gibi hastalıklara karşı şifalıdır. Mide ve bağırsak florasını temizler. Vücuttaki pamukçuk ve tırnaklardaki mantarlara karşı iyileştirici etkiye sahiptir. İştah açar ve öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur. Bolca fiziksel aktivite yapan sporcular da mandalinayı bol miktarda tüketmelidirler. Vücudun güçlenmesine yardımcı olur. Hipertansiyona karşı kullanılır yani tansiyonun düşürülmesine yardım eder. Sindirim sistemini düzenler, bağırsaklara fayda sağlar. Kabızlığı giderir. Kolesterolü düşürücü etki yapar. Mandalina vücudun savunmasını güçlendirir, hücrelerin erken yaşlanmasını engeller. Kalp sağlığını ve sinir sistemini korur. Diyabet yani şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar için şifa sağlar. Doğal mandalina suyu tüketerek de mandalina faydaları ve şifalarından yararlanabilirsiniz. Vücuda enerji verir, yorgunluğu giderir. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardım eder ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Sakinleştirici özelliği sayesinde uykusuzluk çekenlere fayda sağlar. Özellikle akşam yemekten sonra mandalina tüketirseniz uykunuzun geldiğini fark edeceksiniz. Felç durumunda yararı görülebilir. Ayrıca çağımızın hastalığı olan kansere yakalanma riskini de düşürür.Mandalinalı KekMandalina taze tüketildiği gibi suyu yada yağı da tüketildiğinde birçok rahatsızlığa iyi gelir. Özellikle mandalina yağı sivilce ve akne sorunlarını gidermeye yardım eder. Hücrelerin erken yaşlanmasını engellemesiyle birlikte mandalina kozmetik sanayinde de kullanılır. Duş jeli, krem ve saç besleyici jel yapımlarında mandalina özü bolca bulunur. Mandalina yağı tüm cilt tipleri için kullanılır. Kırışıklıklar için de şifa sağlar. Vücuttaki akne tedavisinde de bolca kullanılır. Selülitler de neredeyse tüm bayanların korkulu rüyasıdır. Fakat artık korkmanıza gerek yok. Çünkü mandalina yağı ile selülitlerden kurtulmanız mümkündür. Kan damarlarına da canlılık verir. Kanı temizleyici, yenileyici özelliği vardır.  Damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Diş ve kemiklere olan yararı da mandalina faydaları arasındadır. Ayrıca pastaların üzerine de süslemek için birkaç parça koyabilirsiniz.Mandalinanın çekirdekli çeşitlerindeki çekirdekler çıkarılarak tüketilmesinde fayda vardır. Meyvenin çekirdekleri yenilirse apandisit rahatsızlığına yol açabilir.

Mandalinanın Anavatanı ve Özellikleri

Erkenci mandalinanın ilk olarak Çin’de yetiştirildiği düşünülmektedir. Ülkemizde ise başta Ege ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere Karadeniz bölgesinin de bazı kesimlerinde mandalina ağacı yetiştirilmektedir. Bu şifalı bitki gibi portakal, limon, greyfurt gibi narenciye ürünlerinin de hemen hemen aynı bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu şifalı meyvenin ağacı üzerinde meyveler çıkmadan önce beyaz çok hoş kokulu çiçekler açar. Daha sonra meyveler yetişir. Mandalinanın FaydalarıTuruncu kabukların altında parça parça dilimlenmiş meyveler vardır. Dünyanın birçok bölgesinde yetişir. Yüksek miktarda A ve C vitaminleri içerir. Özellikle C vitaminindeki askorbit asiti yüksek oranda bulundurur. Ayrıca karoten, lutein, hesperetin de içerir. 100 gramında 43 kalori vardır.Günümüzde pazarlarda ve marketlerde yeşilinden turuncusuna kadar birçok renkte olanları mevcuttur. Yeşil olanlar da turuncu olanlar kadar tatlı ve güzeldir. Yeşil mandalina da severek tüketilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler