Muzun Cilde Faydaları ve Muz Maskesi Yapımı

Muzun Cilde Faydaları ve Muz Maskesi Yapımı

Muz cilde çok faydalı bir üründür. Pek çok güzellik firması ürünlerinde muz özütü kullanmaktadır.Nemlendiciler kremlerde, güzellik merkezlerinde yapılan pahalı maskelere kadar pek çok üründe muz izi görmek mümkünüdür.

Muz kabuğu içerik olarak, muz meyvesini çevresini saran ve doğal olarak organik olan kabuk görevini üstlenir. Muz tüketen insanların tamamı, muz kabuğunu çöpe atarak imha etmektedir. Fakat bu hareket oldukça yanlıştır zira kendisi gibi kabuğu çok şifalıdır. Cilt için harika faydaları barındırmaktadır. Nasıl ki muz yiyerek vitaminlerin dahili şekilde vicuda alıyorsak, muz kabuğunuda cilt bakım ürünü olarak kullanabiliriz. Öyleki muz kabuğu yük bakım maskesinden ayakkabı temizlemeye, hatta evde nemlendrici krem yapmaya kjadar farklı şekilerde muz kabuğu kullanılabilmektedir.

Bu yazımızda ilk olarak muzun genel faydalarına, daha sonra da muz kabuğunun Cilde faydalarından bahsedip en sona muz maskesi yaparak cilt bakımından bahsedeceğiz.

Muz Kabuğunun Genel Faydaları Nelerdir ?

Muz Kiz

 1. Muz kabuğu, istenilirse masaj aleti gibi de kullanılabilmektedir. Vücudunuzun itediğiniz bölgesine(diz ve bacaklar) muz kabuğu koyunuz. Altını çizmek gerekir ki kemik ağrıları çeken insanlar, bu yola mutlaka ama mutlaka denemelidir.
 2. Muzun az bilinen bir özelliği muz kabuğu etkili bir ayakkabı temizleyicisidir. Şaşırdınız değil mi? Bunu ilk kim denedi ve keşfetti gerçekten bilmiyoruz. Hatta bunu bulan kişinin gerçekten amacı neydi ondan zaten hiç emin değiliz. Lakin ayakkabı üzerine muz kabuğunu, ayakkabıyı temizlerken sürmeniz halinde ayakkabıya canlılık ve parlaklık bir renk almaktadır.
 3. Eğer dişlerinize sararma varsa Muz kabuğu yöntemini denemelisiniz. Oldukça ironik olsa da muz ve kabuğu, dişleri temizlemeye ve beyazlatmada etkilidir.
 4. Sinek ısırmalarına karşı muz kabuğunu deneyebilirsiniz. Sinek ve benzeri haşeratın ısırması ciltte kızarıklık bırakmaktadır. Birkaç günde kendiliğinden geçsede kaşıntıya sebep olmaktadırlar. Eğer buna karşı çözüm arıyor iseniz; insan teni üzerinde oluşan kaşıntılar, muz kabuğu ile tedavi edilebilmektedir. Sinek ısırığının olduğu ve kaşıntının devam ettiği bölgeye muz kabuğunun sürdüğünüz takdirde kaşıntıdan kurtulacaksınız.
 5. Özellikle bayanlarda ayak altları ve topuklarda meydana gelen nasırlar oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Farklı losyon ya da kremler ile geçmemeesi bu durumu daha da can sıkıcı yapabilmektedir. Bu yüzden doğal yöntemler kullanmanız daha akılcı olacaktır. Muz kabuğu, topuk bölgesine yavaşça sürünüz. Ayaklarınızda ferahlık hissedeceksiniz. Topuk bölgesini oldukça rahatlatır ve uzun vadede nasırları azaltarak toopuk sağlığına kavuşturur.

Muz Kabuğunun Cilt Üzerindeki Faydaları

River Song and Muz
Dr. River Song Muz Sahnesi
 1. Bzen vücudun çeşitli yerlerinde kabarmış siğiller meydana gelmektedir. Bu siğillerin üzerine muz kabuğu sürerek güzelce temizlemek, muz kabuğunun bir başka faydasını ortaya çıkarmaktadır. Yine düzenli aralıklarla başvurulan bu yöntem ile uzun süre geçmeden düzelmeler görülebilmektedir.
 2. Sivilceli yüze sahip bayanların muz kabuğu tercih etmesi faydalı ve zahmetsiz bir zorunluluktur. Kullanımı oldukça basittir. Yoğun bir günün ardından gün sonunda güzelce temizleyiniz ve yüzünüze yatmadan hemen önce muz kabuğu sürünüz. Yüzünüzü yıkamadan yatınız. Oldukça rahat bir uyku deneyimi yaşayacaksınız. Muz sabaha kadar yüze etki edecektir. Sabah olduğu zaman sürülürken ortaya çıkan maddeleri ılık su ile durulayarak yüzünüzden temizleyiniz. Eğer bu yöntemi düzenli olarak yapar iseniz kısa sürede sivilceleriniz azalacaktır.
 3. Yaşlanmak ve ciltte sarkmalar herkesin kaderidir. Lakin muzun yardımı ile bu durumu geciktirmek mümkündür. Yaş sebebiyle ciltte oluşan cilt kırışıklıkları üzerine muz kabuğu sürerseniz hem cildi nemlendirir hemde kırışıklık ilerlemesi durdurulmaktadır.
 4. Sedef hastalığına sahip biri iseniz muz binlerce yıldır tedavi için kullanılmaktadur. Hemen muz temin ediniz ve cildinize sürünüz.

Muzdan Nasıl Cilt Maskesi Yapılır?

Muz maskesinin az bilinen ama etkili maskesini yapıyoruz. Cildin daha güzel ve taze bir hal alması için uygulanan cilt maskesi, muzun şifasından yararlanılmak amacına sahip olarak hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler;

Muz, Yumurta

 • 1 adet muz
 • 1 adet yumurta

Maske Yapımı ve Kullanımı

İlk olarak bir adet muz tamamen eziniz. Bir kap içerisinde dökerek ezilmiş muzun içerisinde bir adet yumurta kırınız. Ardında bu 2 malzemenin karıştığından emin olana kadar karıştırınız.

Hazırladığınız karışım maske konumuna gelmiş demektir. Maskeyi yüzünüze sürünüz ve 15 ile 20 dakika arasında yüzde bekletiniz. Sürenin sınunda yüzünüzü su ile durulayarak temizleyiniz. Eğer bu maskeyi düzenli şekilde bu yöntem ile kullanır iseniz. yüzdeki pek çokfarklı nedende oluşmuş lekeden kurtulacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler