Okaliptüsün Faydaları (Eucalyptus globulus)

Okaliptüsün Faydaları (Eucalyptus globulus)

Okaliptüs

Okaliptüsün Latince Adı : Eucalyptus globulus

Boyu bazı durumlarda 100 m’ye kadar ulaşabilen okaliptüs ağacı, dünyadaki en uzun ağaçlar arasında yer almaktadır. Haziran temmuz aylarında mor renkli çiçekler açan, iri gövdeli, büyük ve güzel görünüşlü bir ağaçtır. Bünyesinde yüksek miktarda su bulundurur, bu özelliğinden dolayı bataklık kenarlarında yetiştirilerek bataklıklar kurutulabilir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilen bir ağaç türüdür. Yaprağını dökmeyen bir ağaçtır, yaprakları yaz-kış toplanarak kurutulup kullanılabilir.

Okaliptüsün İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

Tanen, reçine, acı madde, ökaliptol denilen uçucu yağ ve flavon glikozitleri taşır. Yüksek oranda eterik yağ içerir.

Okaliptüsün Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

Sulfata ağacı, ökaliptüs ağacı, sıtma ağacı isimleriyle de anılır.

Okaliptüsün Faydaları (Yararları) ve Tıbbi Etkileri

Okaliptüs, vucüdu zinde tutar, bedeni kuvvetlendirir ve halsizliği önler. Bunun yanında okaliptusun diğer bir faydası nezle, grip, soğuk algınlığı, bronşit, sinüzit gibi hastalıkları önlemesidir. Flavon glikozitleri sebebiyle idrar söktürüp, ökaliptolun hafif mikrop öldürücülüğü ile aynı zamanda idrar yollarını temizler. Okaliptüs romatizma, kas ağrılarına, sinir iltihaplanmasına fayda sağlamasının yanında bağırsak solucanlarına da etki eder. Yaraların iyileşmesi için kullanılabilen okaliptus lapası, deride oluşan tahrişleri de iyileştirir.okaliptus agaciAyrıca evde oluşan bakterilerin önlenmesi ve ev temizliği için de okaliptüs buhar banyosu hazırlanarak buharın ev içinde dağılması sağlanabilir. Böylece bakterilerden arınmış, temiz bir ev ortamı oluşturulur.Ağız kokuları için okaliptüs yapraklarının zeytinyağlı veya ispirtolu eriyiği ile gargara yapılır. Apokaliptik zeytinyağlı veya ispirtolu eriyiği için, 10 adet okaliptüs yaprağı bir kaba konur. Üzerine çıkacak kadar zeytinyağı veya ispirto ilave edilir ve 10 gün bu şekilde bekletilir. 10 günün sonunda hazırlanan eriyik ile gargara yapılır.Balgam söktürücü, nefes darlığı ve bronşit tedavileri için ya okaliptüsün taze yaprakları suda kaynatılarak buharı solunur yada okaliptüs yağı ile göğüs ovulur.Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, nezle ve grip hastalıklarında okaliptüs banyosu hazırlanarak kullanılması büyük fayda sağlar.Romatizma ve kas ağrıları için okaliptus lapası kullanılır. Okaliptüs lapası için 10 adet yaş yaprak toplanır. Okaliptüs yaprakları, eldiven takılarak elle ezilir ve lapa haline gelince ağrıyan bölgeye sürülür.Saç dökülmesi ve kepek gibi rahatsızlıklar için okaliptüs yağı kullanılabilir.Şeker hastalığı için 30 gr. okaliptus yaprağı 1 lt. kaynar suda 15 dk. demlenir ve bu sıvıdan günde 2-3 bardak içilir.Yanıklar ve ciltte çıkan yaralar, çıbanlar için okaliptüs buhar banyosu yapılması önerilir.Okaliptüs Buhar Banyosu Nasıl Hazırlanır?Okaliptus Çayının Faydaları ve  Nasıl Hazırlanır?Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptüs Zeytinyağlı veya İspirtolu Eriyiği Nasıl Hazırlanır?

Okaliptüsün zeytinyağlı veya ispirtolu eriyiği için, 10 adet okaliptüs yaprağı bir kaba konur. Üzerine çıkacak kadar zeytinyağı veya ispirto ilave edilir ve 10 gün bu şekilde bekletilir. 10 günün sonunda hazırlanan eriyik ile 4-5 gün boyunca gargara yapılır.

Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Okaliptüsü Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Okaliptüs bakterilere karşı büyük etkisi bulunan bir ağaçtır. okaliptüs buhar banyosu, okaliptüs yağı, okaliptüs çayı ve okaliptüs eriyiği ile birçok hastalığa şifa bulunur. Nefes darlığı, bronşit gibi hastalıklardan ciltte oluşan yaralara, evdeki bakterilerden romatizma ağrılarına kadar birçok hastalık engellenebilir. Fakat okaliptus kullanımında dikkatli olunmalı, uyarılar göz ardı edilmemelidir.

Okaliptüsün Zararları Veya Yan Etkileri

okaliptüs aşırı kullanılırsa zehirlenmeler olabilir. Hamile bayanların, bebeklerin, çocukların ve yüksek tansiyon hastalarının kullanması tavsiye edilmez. okaliptüs kullanıldıktan sonra eller iyice yıkanmalı ve okaliptus asla gözlere sürülmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler